Kazdıktan sonra kış sarımsağı nasıl düzgün bir şekilde kurutulur ve nerede saklanır?

Kışlık sarımsak: Titiz bir mahsul, hasat Temmuz ayında çıkarılır. Bu nedenle, kış sarımsağının bahara kadar nasıl saklanacağı çok popüler bir sorudur ve henüz kapsamlı bir cevap almamıştır. Bu dönemden önceki çoğu kafa, yanlış saklanırsa kurur, çürür veya hastalıktan zarar görür. Öyleyse soruyu cevaplamaya çalışalım ve diğer önemli konulara değinelim.

Uzun süreli depolamanın temel koşulu hasat zamanıdır.

Sarımsak, belirli koşullar oluştuğunda bahçe yataklarından çıkarılır. Üç hafta yağmur yağmaz ve hasat olgunluğu.

Uzun süreli depolama için ilk koşul gereklidir. Hasattan üç hafta önce bitkilerin sulanması durdurulur. Başların olgunlaşması sırasında sürekli yağmur yağarsa, kuru bir yerde iyice kurutulması gerekir.

Sarımsağın olgunluğu şu şekilde kontrol edilir. Bitkilerin muayenesi - olgunlaştığında pullar kuru ve ince hale gelir, alt yapraklar sararır ve kurur, çiçek salkımının derisi çatlar. Üstler bahçe yatağında yatıyor. Bu tür meyvelerin kurutulması uzun sürmez.

Olgunlaştığında, sarımsak besinleri kaybeder, altta yeni kökler belirir, kafalar dilimlere bölünür ve sırayla bunlar ağrımaya ve çürümeye başlar. Bu tür sebzeler uzun süreli depolamaya tabi değildir. Bu nedenle, mahsullerin yataklardan zamanında hasat edilmesi önemlidir.

kış sarımsak

Bitkilerin temizlenmesi

Temizlik, kuru ve güneşli havalarda çatal kullanılarak yapılır. Hasat sırasında sarımsağa daha az zarar verir. Kazıldıktan sonra bitkilerden toprak sallanır, zarar görmüş ve çürük meyveler atılır. Gerisi kurutulmalıdır. Yeşillik meyvelerle birlikte kurutulur.

Kurutulmuş meyvelerde kökler ve tepeler kesilir, örgüler ve salkımlar halinde saklandığında üstler 30 santimetrelik bırakılarak yapraklar ve gövdeler istenilen büyüklükte kırılır.

düzgün kurulayın

Kazdıktan sonra kış sarımsak nasıl kurutulur?

Hasattan sonra bitkiler kışlamadan önce iyice kurutulur. Bu amaçla aşağıdaki koşullar uygundur:

 1. Bahçe yatakları - yağmur olmaması koşuluyla.
 2. Çardaklar - yağmurda mutlaka bir çatı altında, güneşli havalarda bitkiler güneşte dışarı çıkar.
 3. Sıcak, kuru odalar. Kurutma, dışarıda şiddetli yağmurlar ile hava nemli olduğunda içlerinde gerçekleşir. Yağışlı havalarda kurutma problemlidir.

Hava şartlarına bağlı olarak sarımsak bir aya kadar kurutulur. Kafaların çürümesi, küflenmesi, kuruması için kontrol edilmesi gerekir.

Yağmur yok

Uzun süreli depolama için hazırlık

Kurutulmuş kafaların, kışlık sarımsakların evde saklanması için aşağıdaki şekilde hazırlanması gerekir.Uzun süreli depolama yalnızca sağlıklı, hastalıktan veya mekanik olarak zarar görmeyen meyvelere dayanacaktır. Başta üç kat ölçek kalmalıdır - dişlerin kurumasını ve hasar görmesini önler. Kökler kesilerek başın 1 santimetre üzerinde bırakılır. Onları bir gaz veya ateşte de kestik. Kafaları boyuta göre sıralıyoruz.

kuru odalar

Sarımsak nerede saklanır?

Sarımsak evde iki şekilde saklanır: soğuk ve sıcak.

Soğuk olduğunda bodrum katında veya buzdolabında saklanır. Bu durumda optimum sıcaklık +2 ila +4 derecedir. Hava nemi% 70–80. Daha yüksek nemde çürümeye başlayacaktır.

Uzun süreli depolama

Sıcak saklama - 20 ila 24 derece arası hava sıcaklığı. Sıcaklık çok yüksekse ve hava kuruysa, karanfiller basitçe kurur. Depolama alanı kuru olmalı, ısıtıcıların yakınında olmamalıdır. Banyo bu amaç için uygun değildir. Çoğu zaman bahçıvanlar onu koridorda, mutfakta, tavan arasında ve dolaplarda asarlar.

Kış mahsulleri nasıl doğru şekilde saklanır?

Sarımsak, koşullara veya saklama yerine bağlı olarak farklı şekillerde hazırlanır. Kış sarımsağı ilkbahara kadar evde nasıl saklanır?

evde tut

Buzdolabında kiler, bodrum katı veya boş alan olmadığında sıcak depolama kullanılır. Bahçıvanlar, kafalarının ömrünü uzatmak için çeşitli cihazlar kullanır. En popüler olanları aşağıdadır.

Soğuk yöntemle kurutulmuş meyveler bir bodrum katına, buzdolabına veya mahzene yerleştirilir. Orada kışın, buzdolabında olduğu gibi sıcaklık + 2- + 4'te tutulur.

sıcak yol

tırpan

Kışa yerleştirilmeden önce sebzeler biraz farklı hazırlanır. Doğru şekilde nasıl kırpılır? Üst kısımları tamamen kesmeyin. Meyveleri at kuyruklarına bağlamak için sapları 30 santimetre uzunluğunda bırakın. Daha sonra örgülü olacak.

Sonbaharda bu kışlama yöntemi için, tek tip bir renkte, üç çatlaksız kabuklu meyveler seçilir. Sarımsakları saklamak için bir helezon şeklinde örün, asmak için içine ilave bir ip örün. Bir apartman dairesinde veya evde kuru ve sıcak bir yerde saklanır. Genellikle dekoratif bir işlev görür.

Üstleri kırpın

demet

Üstler, pigtaillerdeki gibi işlenir, ancak daha sonra 10-15 başlı bir süpürge ile bağlanır ve kuru, ılık bir yere asılır. Odadaki hava sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir, aksi takdirde dişler solacaktır.

kafalar ve askıya alındı

Bankalar

Kavanozlarda, kış sarımsağı, hava sirkülasyonunun olmaması nedeniyle evde daha uzun süre saklanır. Önceden sterilize edilmiştir. Düzgün, çatlaksız, lekesiz, çürümeden ve çimlenmeden tek tip renkteki kafaları seçerler. Hazırlanan kavanozlara yerleştirilir ve yuvarlanır. Dolaplarda, dolaplarda saklayın.

hava sirkülasyonu

Kutular

Sonbaharda kışlamak için çok sayıda sebze tahta veya karton bir kaba yerleştirilir. Önceden seçilmiş kurutulmuş, enfekte olmayan meyveler. Kutular, hava sıcaklığının 18 ila 24 derece arasında tutulduğu sıcak bir odaya yerleştirilir. Kış mahsulleri de soğuk bir şekilde bir bodrum katına veya bodrum katına yerleştirilmiş kutularda saklanır. Bu şekilde dizilen mahsul, ilkbahar ekiminde diş sarımsak için ekim malzemesi olarak kullanılır.

sebze miktarı

Hasır sepetler

Huş ağacı sepetlerinde, kutularda olduğu gibi saklanırlar.

hasır sepetler

Naylon çorap

Büyük anneannelerimiz soğanı çoraplarda tuttu. Yöntem, zaman testine tabi tutulmuştur. Optimum sıcaklıkta sıcak bir odaya yerleştirilmeleri şartıyla uzun süre saklanırlar.

naylon çorap

Kafes

Naylonda olduğu gibi ağlarda saklayın. Dolapta, koridorda veya mutfakta asılırlar. Suyun aşırı nemlenmesine izin verilmemelidir, sebzeler çürür. Bu dişleri ilkbaharda yataklara ekiyoruz.

ızgaralar deposu

Parafin

Mükemmel ama zaman alıcı bir yol. Sağlıklı, kuru meyveler seçilir, ısıtılmış parafine batırılır ve bir kaba konur. Bu yöntemle sebzeler parafin ile kapatıldıkları için nem kaybetmezler.

zahmetli yol

Ayçiçek yağı

Hazırlanan her meyve bir saat haşlanmış bitkisel yağa batırılır, daha sonra bir cam kaba konur, kapakla kapatılır ve soğuk veya ılık bir odada kışın bekletilir. Sterilize yağ, mikropların ve mantarların büyümesini engeller. Bu yöntemle sarımsak ilkbahara kadar saklanır.

sebze yağı

Un, soğan kabuğu, tuz serpin

Bu yöntemle kesilen malzeme bir kaba yerleştirilir. Kavanozlar, kutular, sepetler yapacak. Katmanlar halinde yayın, her katmana un, tuz veya kabuk serpin. Bir ön koşul olan ilk kat, dökülen malzemeden oluşmalıdır. Meyveler dış çevrenin etkisine tamamen kapalıdır. Bu şekilde hem sıcak hem de soğuk odalarda depolanabilir.

Sarımsakları kışlarken meyveleri çürüme, çimlenme ve kuruma açısından incelemek önemlidir. Arızalı kafalar yığın içinden çıkarılır. Aksi takdirde, bir kafa tüm mahsulü mahveder. Optimum sıcaklık ve nemi koruyun. Bu koşullar yerine getirilirse, kurtarılan kış sarımsak, yeni karanfiller ekilene kadar kayıpsız kalacak ve bir sonraki hasada kadar sahipleri lezzetli karanfillerle memnun edecektir. Kış mahsullerini uygun şekilde saklayın.

un ve soğan kabukları

yorumlar
 1. Titiz
  8.08.2018 20:10

  herkesin aynı şeyi yazması şaşırtıcı, ama kıştan önce ne tür sarımsak ekeceklerini yazmıyorlar. Konuyu bölümlere ayıracağım:
  1. Kışlık sarımsak kazılır, maksimum dedikleri gibi bahara kadar saklanır. SORU BİR SONBAHAR KIŞ AYLARINDA NE DİKİM YAPILIR ??? Bunu ekemezsin, orada olmayacak.
  2. Saklanan KIŞ sarımsağının ilkbaharda ekilebileceğini yazın. Bekle, ama bu bahar sarımsak mı? mantıklı geliyor mu: kış mı yoksa ilkbahar mı sadece ekim zamanı ???
  3. Yazarların mantığına göre, geçen yaz kazılarak ilkbahara kadar muhafaza edilen kış sarımsağı ekiyor ve bu baharda ekiyoruz. Sonra eylül ve eylül aylarında kazıyoruz ve ekiyoruz? Burada bir şeyler yanlış.
  4. İki çeşit sarımsak varsa: kış ve ilkbahar, kış sarımsağını SONBAHAR ekimine kadar nasıl saklayacağınızı açıklayın !!!, Kış öncesi ekim için. Metin yazarları mızrakları kırıyor, internette sıfır bilgi var ...

  Cevaplamak
  • Nikolay
   11.11.2018 20:31

   Sarımsağın bahara kadar nasıl korunacağına dair bir makale. Ve sonbaharda veya ilkbaharda ne ekeceğinizi değil. Biraz kafan karıştı. Yandex'e yazın: sonbaharda veya ilkbaharda ne ekeceğinizi ve öğreneceksiniz!

   Cevaplamak
 2. Umut
  10.10.2018 13:09

  Kışlık sarımsak Temmuz-Ağustos aylarında çıkarılır ve sonbaharda en büyük başları dikilir, yani. kazıdan ekime kadar sadece 2-3 ay sürer.

  Cevaplamak
 3. Vasilisayla
  8.08.2020 20:16

  Ağustos'ta kazmak. Aynı yılın Ekim ayında sarımsak dişlerinin bir kısmını ekiyoruz. Ve böylece yıldan yıla.

  Cevaplamak
  • yönetim
   8.08.2020 11:27

   Elbette, önerilen yöntemi pratikte test ettiyseniz, işe yarıyor. Sadece bir uyarı: hangi bölgede yaşadığınızı belirtmediniz. Büyük ihtimalle güneydekilerden birinde. Bu, oradaki iklim koşullarının daha ılıman olduğu anlamına gelir. Çoğu Rus için, makalede Temmuz ayında bir kazı ile belirtilen yöntem uygundur. Ve yorumunuz tüm yaz sakinleri için faydalı olacaktır. Ancak yalnızca hangi alan için uygun olduğunu belirtirseniz.

   Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak