Bahçede sarımsak çürümesinin nedenleri: ne yapmalı ve onunla nasıl başa çıkmalı?

Belirli işaretlere göre, sebze yetiştiricisi, bahçede sarımsağın neden çürdüğünü öğrenebilir. Bu, harekete geçmeye ve büyük mahsul kayıplarını önlemeye yardımcı olacaktır. Çürüyen ampullerin ana nedenlerini listeleyebilirsiniz:

 • mantar hastalıkları;
 • bakteri çürüğü;
 • viral hastalıklar;
 • zararlıları.

Basit tarım teknikleri enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır:

bahçede sarımsak

 1. Ürün rotasyonu kurallarına uygunluk. Sitedeki mahsullerin yerinin yıllık olarak değiştirilmesi, belirli bir bitki grubuna bulaşan mikroorganizma ve zararlıların çoğalmasının önlenmesine yardımcı olur. Sarımsak için bahçeye dönüş süresi en az 4-5 yıldır. En iyi öncekiler genç lahana, salatalıktır.
 2. Sarımsak dikmek için sitede güneşli ve yüksek bir yer seçmek. Bu kültür için, özellikle kış çeşitleri için, karlar eridikten sonra ilkbaharda suyun durgunlaşması tehlikelidir. Sarımsağın çürümesini önlemek için yüksek bir yatak düzenleyerek bitkileri koruyabilirsiniz.
 3. Sahanın tüm bitki kalıntılarından ve yıllık kazılardan dikkatlice sonbaharda temizlenmesi. Çoğu haşere ve mikroorganizma, unutulmuş çürüyen ampuller ve gövdeler üzerinde kışlayabilir ve baharda savunmasız genç sürgünlere geçebilir.
 4. Sağlıklı tohum kullanın. Dikimden önce, tüm sarımsak dişlerini hastalık belirtileri ile ayırmanız ve ayıklamanız gerekir. Tohum soğanlarını serin ve kuru bir yerde (+ 1–2 ⁰C) küçük keten torbalarda veya delikli kutularda saklayın. Soğan yetiştirerek ekim sarımsak stoklarını yenilemek (ok başı çeşitleri için) faydalıdır.
 5. Saklamadan önce tohum ampullerini iyice kurulayın.
 6. Dikimden önce dikim materyalinin mantar ilaçları ile muamelesi.
 7. Yatakların zamanında sulanması ve gevşetilmesi.
 8. Hastalıklı bitkilerin saha dışına çıkarılması.
 9. Bahçede verimli bir nötr toprak karışımının hazırlanması ve karmaşık gübrelerle zamanında beslenmesi.
 10. Dikim ve hasat için en uygun zamanlamaya uygunluk.

mantar hastalıkları

Mantar hastalıkları

Bahçede ve depolama sırasında çürüyen sarımsakların ana suçluları mantardır. Olumsuz hava koşullarıyla birlikte düzensiz sulama, patojenik mikroorganizmaların gelişmesine neden olur.

Kontamine tohum yoluyla enfeksiyon riskini azaltmak için, frenk soğanı ön ekim işlemi mantar öldürücüler ile gerçekleştirilir: Maxim, Fitosporin, HOM.

ürün rotasyon kuralları

Fusarium (alt çürük)

Fusarium cinsinin kusurlu mantarlarının büyümesi için en uygun koşullar yüksek nem ve sıcak havadır (13-20 ° C'nin üzerinde). Bu nedenle, çoğu zaman bu hastalık güney bölgelerinde görülür.

Fusarium enfeksiyonu birçok kültür bitkisini etkiler ve genellikle bitki kalıntıları üzerinde kış uykusuna yatar.Ampullerin hızlı enfeksiyon ve çürümesinin nedeni, haşereler tarafından ve hasat sırasında meydana gelen mekanik hasardır.

enfeksiyon riski

Semptomlar:

 • 5-7 yaprak oluştuktan sonra uçları sararır ve solmaya başlar, yavaş yavaş tüm bitkiyi ele geçirir.
 • Yapraklarda kahverengi çizgiler görülmektedir. Bazen sinüslerde küçük bir pembe çiçek belirir.
 • Sarımsağı yerden çekmeye çalışırsanız, kökleri fusarium ile çabuk çürdüğü için kolayca ayrılır.
 • Soğanlarda ve karanfillerde alt kısım yumuşar ve hafif miselyumla kaplanır. Ampulü karanfiller arasında açarken miselyum izlerini de fark edebilirsiniz.

Bir fusarium hastalığı tespit edildiğinde, hastalıklı bitkiler bölgeden acilen uzaklaştırılır ve hava koşullarından bağımsız olarak yatakların sulanması geçici olarak azaltılır.

alt çürük

Beyaz sarımsak çürüğü

Sclerotium cepivorum Ber, sarımsak yatağına sık sık giriyor ve ampullerin çürümesinin nedeni. Beyaz Çürük Sarımsakla Ne Yapar:

 1. Yetiştiricinin görebildiği ilk enfeksiyon belirtisi, bitkinin tüm yeşil kısmını hızla kaplayan yaprak uçlarının sararmasıdır.
 2. Yerden hastalıklı bir sarımsak koparırsanız, köklerde beyaz bir mantar miselyumu çiçeği görülür. Ampule alttan hızla girer. Sarımsak çürümeye başlar ve sulu bir görünüm alır.

sararmak ve solmak

Çoğu zaman, bahçenin sahibi sarımsak yapraklarının kurutulmasına önem vermez ve ampuller zaten çürürken hastalığı öğrenir.

Mantar ilaçları, enfekte olmuş bitkilerin zamanında işlenmesi ve sahadan kaldırılmasıyla mahsulün çoğunun kurtarılmasına yardımcı olur (Üniforma, Değiştirme, Gözetim).

yaprakları kurutmak

Tüylü küf (tüylü küf)

Etken maddesi Peronospora yıkıcı Casp olan çoğu soğanlı mantar hastalığı. Çok yüksek nem ve soğuk hava (7-16 ° C) büyümeye uygundur. Ampul çürümesi, yaz mevsiminde sık sisler, uzun süreli yağışlarla kolaylaştırılır. Bu koşullar altında peronosporoz, mahsulün çoğunu 2-3 hafta içinde yok edebilir. Kuru güneşli günlerin başlamasından sonra enfeksiyonun yayılması yavaşlar.

Hastalığın ilk aşamasını kaçırmamak için ana semptomları bilmeniz gerekir:

yanlış etli

 • Yapraklar sarımsı oval lekelerle kaplıdır.
 • Çok nemli havalarda, bitkiler açık mor bir spor çiçek açması gösterir.
 • Yapraklar kıvrılır ve düşer. Yavaş yavaş, enfeksiyon tüm hava bölümünü yakalar, ampulün içine iner ve çürüme sürecini başlatır.

Tüylü küf, toprakta unutulmuş soğanlar veya tohumlarda kışı geçirir.

Bir hastalık tespit edilirse yataklar mantar ilaçları ile tedavi edilmelidir: Quadris, Areva Gold VG, Ridomil Gold.

tohum materyali

Bakteriyel çürük

Sarımsağın mekanik hasar görmesi, bakteri çürümesinin sarımsağı etkilemesinin ana nedenidir.

Bunun sorumlusu genellikle ampullerin bütünlüğünü bozan böcek zararlılarıdır. Enfekte olan dişler çizgiler ve beneklerle kaplanır, et camsı olur, sedefli bir renk ve "kaynamış" bir görünüm kazanır. Bu tür sarımsak, hoş olmayan bir kokuşmuş kokuya sahiptir ve yavaş yavaş mukusa dönüşür.

bakteri çürüğü

Bu enfeksiyonun tehlikesi, sarımsağın son çürümesinin genellikle depolama sırasında meydana gelmesi ve açılmamış bir ampulün görünümü ile fark edilmesinin zor olmasıdır.

Bakteriyel çürüklerle nasıl baş edilir:

 • haşere kontrolü;
 • sonbaharda, bahçe bilinçli bir şekilde organik kalıntılardan temizlenir;
 • yüksek fosfor içerikli mineral gübrelerle üst pansuman;
 • ürün rotasyonuna uygunluk.

mineral gübreler

zararlılar

Yerdeki sarımsağın çürümesinin yaygın bir nedeni, böcek zararlılarının bitkilere verdiği zarardır. Ürün rotasyonu kurallarının ihlali, fakirleşmiş topraklar ve yatakların dengesiz sulanması, haşerelerin hızla yayılmasına ve büyük bir verim kaybına yol açabilir. Entegre haşere kontrolü için genel amaçlı böcek öldürücüler (Intavir) kullanılır.

yerdeki sarımsak

Soğan sineği

Soğan sineği larvaları sarımsak posasıyla beslenir.Böcek, pupa şeklinde 10–20 cm derinlikte toprakta kış uykusuna yatar. Bahçe bitkilerinin çiçek açması sırasında sinek yüzeye sürünür ve 5-10 gün sonra sarımsak üzerine veya yakınına beyaz yumurta bırakır. 3-7 gün sonra, larvalar belirir ve soğanları kemirir.

Sezon boyunca, 2-3 kuşak soğan sineğinin ortaya çıkma zamanı vardır. Soğan sineği popülasyonunun hızlı artmasının sebebi yağışlı yazlardır. Hasarlı ampuller, ikincil mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle hızla çürür. Sarımsak yaprakları sararır, kıvrılır ve kurur. Larvalar, soğan kesildiğinde görülebilir.

soğan sineği

Aşağıdaki önlemler sarımsak yataklarının korunmasına yardımcı olacaktır:

 • Sitenin derin sonbaharda kazılması.
 • Sarımsaklı turba ile malçlama yatakları soğan sineği turba topraklarını sevmez.
 • Sıralar arasına havuç dikmek.
 • 10 gr tütün tozu, 100 gr kül ve 5 gr öğütülmüş karabiber karışımı ile haftada bir kez, Nisan sonundan Temmuz ortasına kadar bitkileri tozlayın.
 • Toprağa ve bitkilere bileşimle püskürtülmesi: 2-3 çay kaşığı öğütülmüş kırmızı biber ve 250 g tütün tozu, 2-3 litre kaynar suda karıştırılır. Sıcak bir yerde üç gün ısrar edin ve 50 ml sıvı sabun ilavesiyle bir kova suyla seyreltin. İşlemler, Nisan ayı sonundan itibaren 7 günde bir gerçekleştirilir.

sarımsak yatakları

Soğan kökü akarı

Uygun koşullar altında (23–26 ⁰C ve nem% 60–65) Rhizoglyphus echinopus türüne ait bu küçük sekiz bacaklı haşere, sarımsak ve soğan hasadının önemli bir kısmına zarar verebilir. Kök akarının larvalarının 7-8 gün sonra yumurtadan çıktığı soğana 200-300 yumurta bırakır. Bir ay içinde, yeni nesil daha fazla yeniden üretime hazır.

Dağıtım yöntemleri:

bitkilerin tozlanması

 • kene rüzgar tarafından kolayca taşınır;
 • bitkiler arasında bağımsız olarak hareket edebilir;
 • haşere, topraktaki sarımsak ve soğan artıkları üzerinde veya karanfiller arasındaki tohum soğanları üzerinde kışlayabilir.

Kene, ampulün dibinde kemirir, çünkü geride kalır ve bahçede sarımsak çürümesi başlar. Hastalıklı bitkilerin yaprakları sararır, ampul açıldığında kenenin kahverengi atık ürünleri dişler arasında görülür.

kök akarı

Kontrol önlemleri:

 • enfekte yataklar bir böcek ilacı (Keltan veya Rogor) ile tedavi edilebilir;
 • hasattan sonra, sarımsağı 30-35⁰⁰ sıcaklıkta bir hafta kurutmak faydalıdır;
 • Dikimden önce, dişleri% 0,8'lik bir koloidal kükürt çözeltisi içinde 20 dakika aşındırın.

hareket edebilir

Soğan sap nematodu

Arasında birincilik sarımsak zararlıları Ditylenchus allii Bej türünün kurdu olan kök nematoduna aittir. Ağır killi topraklarda mahsulün çoğunu yok edebilir. Sarımsak çürümesinin nedeni sadece ampullerin mekanik olarak hasar görmesi değil, aynı zamanda mantar ve bakterilerin ikincil zararıdır.

Yerde unutulan sarımsak bitkisi, frenk soğanı ve tohum soğanı kalıntıları bu zararlılar için kışlamaya uygundur. Larvalar ve yetişkinler, karanfil ve sapların sulu kısımlarıyla beslenirler. Hem yüksek nem hem de soğuk hava dağıtım için uygun koşullardır.

gevrek çatlamak

İşaretler:

 • Her şeyden önce, solucanlar ampullerin altını yerler. Kök hızla çürür ve ölür.
 • Ölçekler çatlar ve düşer, ampul hızla çürür.
 • Bitki gelişimde gözle görülür şekilde geride kalıyor, yapraklar önce açık çizgilerle kaplanıyor, sonra sararıyor ve kuruyor.
 • Enfekte olan bitki kolayca yerden kopar ve hoş olmayan kokuşmuş bir kokuya sahiptir.
 • Geç istila ile, yapraklarda bitkiye beyaz nematod nüfuzu izleri görülebilir.

geliştirmede geride kalıyor

Genel önlemler eklenebilir:

 • Gevşek organik bileşenlerin eklenmesiyle ağır toprakların rahatlatılması: turba, saman, talaş.
 • Enfekte olan bölgeleri yeşil gübre ile ekin, ardından kazın.
 • % 0.5-1'lik bir formalin çözeltisi veya odun külü infüzyonu içinde ekim karanfillerinin dağlanması.

enfekte alanlar

yorumlar
 1. Valentine39
  4.04.2019 23:54

  Sarımsak püskürtmenin tamamen doğal olmadığını ve kalitesini kötü etkilediğini düşünüyorum. Çürürken, herhangi bir kimyasal işlem yapmadan sulama miktarını basitçe azaltmak yeterlidir.

  Cevaplamak
 2. Lushina Natalya Valentinovna 65 yaşında. Vladimir
  6.06.2019 07:31

  Tüm tavsiyelere uyuyorum. Tohumları kuru bir yerde muhafaza ediyorum. Toprağı geçen yılki kalıntılardan arındırılmış gevşek bir halde tutuyorum. Sarımsak her zaman büyük doğar. Birçok köylü, benim düzenli müşterilerim haline geldi. 2019 yazı bir sıcak hava dalgasıyla başladı. Ve bahar bol yağmurlarla yetinmedi. Sarımsakları bir kez döktüm. Zamanında gevşetildi ve ... Oh! Saldır! Patates arsasını hallettikten sonra geri dönüyorum ve ... bahçenin yarısı çürümüş. Ben korkuyorum Şimdi asıl önemli olan tohum materyalini kurtarmak. Bu makaledeki tüm tavsiyelere uyacağım. Her şey çok üzücü. Sonuçta, kış sarımsağı ile ne kadar emek gerekiyor ...

  Cevaplamak
 3. Alexandra
  7.07.2020 21:09

  Ben de baştan aşağı çürüyordum. Ürün rotasyonunu takip ettim ve tüm ipuçlarını takip ettim. Tohum temiz ve zamanında işlendi. Komşular aynı resme sahip

  Cevaplamak
  • yönetim
   7.07.2020 14:21

   Açıkçası, hala bazı kuralları kaçırmışsın. Belki de bu, yatakların sulanması ve gevşetilmesi veya mineral gübrelerle gübreleme ile ilgiliydi. Siz ve komşularınız aynı tohumu kullandıysanız, nedeni budur.
   Mücbir sebepler hariç değildir: elverişsiz hava koşulları, soğuk, nemli yaz. Genellikle düzensiz sulama, mantarların üremesi nedeniyle çürük oluşur.

   Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak