Kendi elinizle kazlar ve ördekler için bir ev yaratmak için çizimler, bir kalem planı

Kümes hayvanı tutmaya ve yetiştirmeye başlamak istiyorsanız, kazlar ve ördekler için bir evin inşaatı ve ekipmanına dikkat etmeniz gerekir. Tüm yıl boyunca kümeslerde yaşayacaklar, bu yüzden kaliteli olmalı. Bir evi nasıl ve hangi malzemelerden inşa edebileceğinizi, bunun için hangi araçlara ihtiyacınız olduğunu ve kışın kuşları beslemek için bir odayı nasıl donatacağınızı düşünün.

Yapısal özellikler

Herhangi bir kümes hayvanı evi, inşa edilmiş ne olursa olsun, geniş, sıcak, kuru ve hafif olmalıdır. İlk aşamada, gelecekteki çiftlik hayvanlarının sayısına göre tesisin alanını hesaplamanız gerekir. 1 metrekare için m. ortalama vücut ağırlığına sahip en fazla 3 cins kuş bulunmamalıdır. Kaz veya ördek onlar için kapalı bir alana yerleştirilemez, kalabalık içerik hastalıklara yol açar.

Kanatlı kümesinin aydınlatması için yeterli alana sahip pencereleri olmalıdır; kış aydınlatması için akşamları ve sabahları yakılması gereken lambalar sağlanmalıdır. Kümeste tünekler, yemlikler ve suluklar kurulmalıdır. Bir havalandırma sistemi donatın.

Uzman görüşü
Zarechny Maxim Valerievich
12 yıllık deneyime sahip ziraat mühendisi. En iyi yazlık uzmanımız.
Kümes hayvanlarının yanında, kuşu gezdirmek için bir kalem ayarlamanız gerekir. Boyutu, ördek yavrusu veya kaz yavrularından en az 2 kat daha büyük olmalıdır. Mercan bir ağ ile çitle çevrilmeli, içine banyo için su içeren bir kap konulmalıdır.

Çizimler ve planlar

Çizim, kümesin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Kapıların, pencerelerin, boyutlarının, duvarların yüksekliğinin, çatıların yerini belirlemek gerekir. O zaman duvarların, zeminin, tavanın, tavanın hangi malzeme olacağını seçmeniz gerekir. Kazların ve ördeklerin yazın tutulması için, yıl boyunca tuğla veya bloklardan bir ahşap ev inşa edebilirsiniz. Malzeme satın alırken, inşaat için yeterli olması için bunları yaklaşık% 20'lik bir marjla almanız gerekir.

kazlar ve ördekler için ev

Hangi araç ve gereçlere ihtiyaç duyulacak

Kazlar ve ördekler için bir ev inşa etmek için inşaat malzemelerini stoklamanız gerekir: tuğlalar, bloklar, tahtalar, fıçı tahtası. Temelin döşenmesi için kum, çakıl ve çimento satın alın, çatı için çatı kaplama malzemesi, takviye ağı. Aletlerden bir kürek, matkap, çekiç, öğütücü, testere, çivi, vidaya ihtiyacınız olacak.

Kendi elinizle kazlar ve ördekler için bir kulübe nasıl yapılır

Kazlar ve ördekler için bir ev inşa edebilirsiniz. Küçük bir kulübe çok fazla inşaat süresi ve çaba gerektirmez. Hafif bir tahta evin nasıl inşa edileceğine bir göz atalım.

Arsa işaretleme

Bir kümes için bir yer, sadece bir evin değil, aynı zamanda bir ağacın serbestçe yerleştirilebileceği bir arsa üzerinde, müştemilatların yanında seçilmelidir. Kolayca yaklaşılabilecek şekilde konumlandırılmalıdır.

kazlar ve ördekler için ev

Yapı temeli

Temel tabanının derinliği, duvarların yüküne, yapılacak malzemenin ağırlığına bağlıdır. Ahşap duvarları desteklemek için tuğla veya beton temel gerekmez. Binayı alçak raflara veya yığınlara yerleştirebilirsiniz. Raflarda çelik borular kullanılabilir, güçlendirilmesi için 35-40 cm derinleştirilmesi ve çimento harcı ile doldurulması gerekir.

Zeminin altındaki boşluğu genişletilmiş kil, kırma taş veya diğer ince malzemelerle örtün.

Duvarlar

Duvarlar orta kalınlıkta levhalardan yapılmıştır. Dışarıdan çatı kaplama keçesi ile izole edilebilirler. Bu sadece binayı ısıtmakla kalmayacak, aynı zamanda hava akımlarının oluşmasını da engelleyecektir. Pencereler ve kapılar eski, örneğin bir yerleşim alanında değiştirildikten sonra bırakılabilir.

kazlar ve ördekler için ev

Çatı

Bir ördek evinde, tavan arasında saman veya diğer yemleri depolamayı planlıyorsanız, üçgen bir çatı veya beşik çatı yapabilirsiniz. Çatıyı ondulin, arduvaz, üstüne çatı kaplama keçesi kaplı tahtalar, seramik karolar ile kaplayabilirsiniz. Önemli olan, çatının sızmaması, soğuğun geçmesine izin vermemesidir.

Kışın kaz evi ekipmanları

Kışların soğuk geçtiği bölgelerde ısınma sorununun çözülmesi gerekecektir. Sıcak bir odada ördekler ve kazlar kendilerini iyi hisseder, dişiler kışın koşar. Soğuk mevsimde evdeki sıcaklık 10 ° C'nin altına düşmemelidir. Isıtma için, 8-10 metrekarelik kızılötesi lambaları (küçük bir odada) kullanabilirsiniz. m 250 watt'lık 1 lamba takmanız gerekiyor. Büyük bir hayvancılık için bir evi ısıtmanın en kolay yolu radyatör veya odun sobası kullanmaktır.

Isıya ek olarak, kuşun aydınlatmaya ihtiyacı olacak. Karanlık bir odada acele etmeyecekler. Günışığı saatleri ve kışın 10-12 saate eşit olması 1 kare için. m. evin alanı 5 watt aydınlatmaya sahip olmalıdır. Hafif bir ördek veya kuşta bulunan kuşlar aktif ve üretken kalır.

kazlar ve ördekler için ev

Kışın ördekleri ve kazları tutmanın bir ön koşulu, yerde kalın sıcak çöplerin bulunmasıdır. Onsuz kuş bacaklarını dondurabilir veya üşütebilir. Kış aylarında altlık tabakası en az 15 cm olmalıdır Kuru, temiz saman, saman, talaştan yapılır. Kışın değiştirmezler, kirlendikten sonra üstüne ince yeni bir tabaka dökülür. Altlığın kirlenmesini ve aşırı nemini önlemek önemlidir, kuru olmalıdır.

Kışın bile donun hafif olduğu günlerde kazların ve ördeklerin elbette yürünmesi gerekir. Bu nedenle, yürüme alanında saman, talaş veya turba serpmeniz gerekir. Ayrıca, ağı soğuk rüzgardan korumak için yoğun malzeme ile bloke edin. Kuşu sadece kar yağışı ve şiddetli donlarda yürüyemezsiniz.

Özel bir arsa üzerinde ördekler ve kazlar için bir ev inşa etmek zor değil. Bunun için gereksiz bir hizmet odası uyarlayabilir ve orada yoksa sıfırdan bir ev inşa edebilirsiniz. İnşaat için standart malzemelere ve aletlere ve basit inşaat bilgisine ihtiyacınız olacak. Düzgün bir şekilde inşa edilmiş bir kümes, büyük onarımlara ihtiyaç duymadan uzun yıllar hizmet edecektir. Sadece ördek ve kaz değil, her türden kuş yetiştirmek ve yetiştirmek mümkündür. Sadece metrekare başına düşen kişi sayısını doğru bir şekilde hesaplamanız gerekir.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak