Tambov gri kazlarının ve cins ıslahının tanımı ve özellikleri

Tambov gri kazlarının cinsi, et ırkları grubuna dahildir. Yüksek üretkenliği nedeniyle, cins sadece Rusya ve komşu ülkelerde değil, aynı zamanda yabancı ülkelerde de popülerdir. Tambov kazlarının tanımını ve özelliklerini, cinsin artılarını ve eksilerini, nasıl korunacağını, kuşlara nasıl bakılacağını ve onları nasıl besleyeceğini düşünün. Evde kazların nasıl üretileceğini ve üretileceğini öğrenmek gereksiz olmayacak.

Görünüm tarihi

Tambov cinsinin ıslahı ile ilgili ıslah çalışmaları 30'lu yıllarda yapıldı. Ukrayna'da 20. yüzyıl. Romny ve Toulouse ırkından yeni bir çeşit elde edildi. Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında, cinsin yaratılışının tamamlandığı Tambov bölgesine kazlar alındı. Böylece, Tambov cinsinde, 2 cins içi tür ayırt edilir - Ukrayna ve Tambov kazları. Her iki türün tüyleri gridir.

Damızlık stoğu için, hızlı kilo alabilen, canlılık ve doğurganlıkla ayırt edilen ve düşük besin değerine sahip yemle beslenebilen kuşlar seçildi. Gri kazlar artık üretkenlik ve farklı iklim bölgelerinin koşullarına uyarlanabilirlik ile ayırt edilen yeni ırkları yetiştirmek için kullanılıyor.

Tambov kazlarının tanımı ve özellikleri

Tambov kazları büyüktür, güçlü bir yapıya sahiptir, uzun bir gövdeye, kaslı bir göğse, orta boy boyuna, büyük kafaya sahiptir. Kalın gaga, kırmızı-turuncu renkte, aynı renk metatars. Kuşların karnında belirgin bir kıvrım görülmektedir. Tüy gri, arkada baştan, boynun üstünden ve göğsünden daha koyu. Göbek beyaz bir tüyle kaplıdır. Tambov cinsinin kazlarının ağırlığı 7-9,5 kg, kazlar - 6-6,5 kg'dır. Dişiler her biri 160-180 gr ağırlığında 3-4 düzine yumurta yumurtlar, kazların yumurtadan çıkma oranı% 75'tir. Tambov kazları, yetiştiriciler tarafından iyileştirici olarak kullanılır, iyi kalitede melez yavrular alırlar.

Lehte ve aleyhte olanlar

Lehte ve aleyhte olanlar
kuşların büyüme oranı, 2.5 ayda 4.5 kg ağırlık biriktirirler;
yağlı karaciğer için özel olarak beslenebilir;
rezervuar olmadan yetiştirilebilir;
bir merada tutulabilir;
kazlar kendileri eker ve kuşları büyütür.

Tambov cinsinin kazlarında ve kazlarında herhangi bir kusur yoktur.

Kuşların bakımı ve bakımı

Tambov seçiminin kazları, geniş olmaları gereken bir kümes hayvanı evinde yetiştirilir. Her kanatlı için en az 0,5 m alan ayrılmalı, odanın kuru, sıcak ve hafif tutulması gerekmektedir. Kış günlerinde bile parlak olmalı. Kazların yumurta bırakması için bu gereklidir.

Kazların soğuyabileceği taslakların oluşmaması için duvarlarda ve tavanda çatlak olmamalıdır.Ancak soğuk onlar için o kadar korkunç değil, bir kümes evinde yaşayarak soğuğa dayanabilirler. Ancak yerde bir tabaka çöp olmalı. Yatak malzemesi olarak saman, saman tozu, kuru turba, talaş veya talaş kullanılabilir. Altlık taze, temiz ve kuru olmalı, ıslak ortamda bakteri ve virüsler çoğalmalıdır.

Odanın havalandırması da sağlanmalıdır. Çürüyen kuş pislikleri, kazların nefes aldığı amonyak salgılar. Havalandırma sistemi, kümesteki dumanı uzaklaştırmalıdır. Bu nedenle sorunsuz çalışması gerekir. Sistem yoksa, kaz boynunu manuel olarak havalandırmanız gerekir - kapıyı ve pencereleri açın.

Tambov gri kazı

Tambov kazları yürüyüşleri ve aktif hareketi sever. Fiziksel aktivite ve temiz hava onları daha güçlü, daha sağlıklı hale getirir ve daha hızlı büyür. Bu nedenle, kazların her gün ağılda yürüyüşe çıkarılması gerekir. Orada kuşlar 8-10 saat geçirmeli, yazın tüm gün ağılda tutulabilir ve sadece akşam ahıra geri götürülebilirler.

Beslenme kuralları

Kış için, kazlar için yiyecek ileride kullanılmak üzere daha iyi hazırlanır. Böylece daha ucuz olacaklar ve her zaman elinizin altında olacaklar. Hem kışın hem de yazın burjuva kadınlar, kuşları tahıl, rendelenmiş kök bitkileri ve sebzelerden pişirirler. Bunlara kemik unu, balık atıkları, ön karışımlar, tebeşir ve tuz eklenir. Püre kıvamı nemli olmalıdır. Onlara taze yeşil çimen eklenir. Kazlar otçul kuşlar olduğu için bu yem maddesi gereklidir.

Uzman görüşü
Zarechny Maxim Valerievich
12 yıllık deneyime sahip ziraat mühendisi. En iyi yazlık uzmanımız.
Avlunun yanında bir rezervuar varsa, oraya kaz sürebilirsiniz. Su bitkileri ve canlılar, kuşların kilo alması için iyi bir besin olacaktır.

Kazlar meradaki çimleri kemirebilir, bu nedenle birçok kümes hayvanı çiftçisi çimleri biçmez, sadece en yakın çayırdaki hayvanı otlatır. Akşam bir kez püre ile beslenirler. Yumurtlama başlamadan önce, kazlar vitamin preparatları ve ön karışımlarla beslenir. Karışımlar vücudu çok fazla enerji ve besin harcanacağı döneme hazırlar.

Goslingler önce haşlanmış yumurta, süzme peynir, küçük tahıllar ve doğranmış yeşilliklerin bir karışımı ile beslenir. 1.5 haftalık olduklarında rendelenmiş kök ve sebzeleri beslemeye başlarlar. 1.5 aya kadar yetişkin diyetine aktarılırlar. Kümes hayvanları, 5 aya kadar besi için yetiştirilir.

Tambov kazlarını kümes hayvanı yemi kullanarak beslemek için bir şema var. Karma yemin kullanımı kolaydır, karışımın kaz vücudunun besin ihtiyacını tam olarak karşılayabilmesi için bileşim seçilir ve doğrulanır. Kombine yemlerle beslenirken, suluklarda kazlar sürekli su ile doldurulmalıdır.

Yetiştirme ve yetiştirme

Tambov kazları yumurtaları kendileri kuluçkaya yatırabilir, altlarına 15'e kadar yumurta bırakılır. Yumurtadan çıktıktan sonra sadece anneler değil babalar da yavrulara bakar. Kaz aileleri, cinsin safkan temsilcilerinden oluşmalı, 1 erkek için ortalama 6-7 dişi olmalıdır. Tambov ırklarının diğer cinsleri ile çaprazlandığında, her iki ebeveynin özelliklerini taşıyan kuşlar elde edilir, genellikle safkan akrabalarından daha inatçı ve daha hızlıdırlar.

Tambov gri kazı

Sık görülen hastalıklar

Tambov cinsinin kazları sağlıklı, güçlü ve soğuğa dayanıklıdır. Temiz, aydınlık, sıcak ve havalandırılmış bir odada yaşıyorlarsa nadiren hastalanırlar.

Ancak bakım ve bakım kurallarına uyulmazsa, kuşlar genellikle bulaşıcı hastalıklardan muzdariptir. Önleme ve tedavi olmaksızın tüm hayvanları öldürebilirler.

Sürüde enfeksiyonun ortaya çıkmasını ve yayılmasını önlemek için, altlığı temizlemeyi ve değiştirmeyi, ekipmanı yıkamayı ve dezenfekte etmeyi unutmamalısınız. Düzensizlik ve bozukluk belirtileri varsa, bir veteriner hekime danışmalısınız. Doktor uygun tedaviyi seçebilecek, ne kadar sürmesi gerektiğini belirleyebilecektir.

Sindirim ve metabolik bozukluklar, yanlış beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Nedeni ortadan kaldırmak için diyeti gözden geçirmeniz, hafif ama besleyici yiyecekler lehine ayarlamanız gerekir.

Tambov gri kazları Ukrayna ve Rusya'da yetiştirilmektedir, ancak farklı iklime sahip birçok bölgede popülerdir. Kuşlar, hızlı büyümeleri, canlılıkları ve yumurta üretimi için profesyoneller ve amatör kümes hayvanı çiftçileri tarafından takdir edilmektedir. Cins, kendiniz için et için yetiştirilebilir veya endüstriyel veya özel mini çiftliklerde satılabilir ve kendi tüketiminiz için yumurta alabilir.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak