Kazları bir apartman dairesinde evcil hayvan olarak tutmak ve zorluklar

İç mekanda tutmak için hiçbir zaman uygun görülmeyen egzotik veya sadece garip hayvanların apartman dairesinde bulunması popülerliğini sürdürüyor. İnsanlar vahşi hayvanlar ve sürüngenler, süs domuzları ve çiftlik kuşları doğurur. Bir apartman dairesinde kazların varlığının, bir metropolde kuş yetiştirmeden önce tanışmanız gereken kendi zorlukları vardır.

Kazları evde tutmanın özellikleri

Kaz, büyük bir kuştur. Normal gelişim için en az 2 metrekare alana ihtiyacı var. Sonuçta, her mal sahibi, dairenin etrafında dolaşmak için her gün bir kaz bırakmasına izin vermeyecektir. Büyük kuşların dikkate alınması gereken temel dezavantajları:

  • bunlar kedi değil, onlara tepside yürümeyi öğretmek neredeyse imkansız, kazlar çok yer ve kafesin dışındaysa hemen her yere sıçıyorlar;
  • yaz aylarında kazlar gündüzleri yürüyüşe çıkar, şehirde bu tür koşulları sağlamak imkansızdır, kimse kuşların çim yemesine izin vermez ve her gün birkaç saat otlatmak imkansız bir iştir;
  • günde 2 kilograma kadar yeşil kütle veya saman yiyorlar, özellikle kışın yemin nerede depolanacağını düşünmelisiniz;
  • kazlar - yüksek sesli yüksek sesli kuşlar, duvarın arkasında yaşayan insanlar böyle bir mahalleden memnun olmayacak;
  • sistematik olarak yürünmeli ve bir gölet veya banyoda yüzme fırsatı verilmelidir.

Kuşların veteriner kontrollerine ve aşılara ihtiyacı vardır. Yılda iki kez tüy dökerler, bu yüzden apartmanda çok fazla tüy ve tüy olacaktır. Kuşların doğası dikkate alınmalıdır - kazlar kıskançtır ve suçu uzun süre hatırlar.

Uygun ırklar

Ev sahibinin tercihine bağlıdır. Tüm kaz ırkları 3 türe ayrılır: ağır - kaz 7-9 kilogram ağırlığında, kaz - 8 kilograma kadar, orta, çoğu süs ırkını içeren orta, yetişkin kazlar 4-6 kilograma ulaşırsa hafif ırklar. Evler ya komşuları ve arkadaşları büyüklükleriyle şaşırtacak 9-12 kilogramlık büyük kuşlar ya da dekoratif türlerin temsilcilerini doğurur. Örneğin, kıvırcık cinsi kuşların kar beyazı rengi ve çok güzel tüyleri vardır.

Oda hazırlığı

Kaz, camla çevrili bir balkon veya sundurma üzerindeki bir kafese yerleştirilebilir. Bağırarak komşuları uyandırabileceği akılda tutulmalıdır. Bazen odalardan birinde veya kilerde küçük bir kuşhane inşa ederler veya uygun bir kafes koyarlar. Bir evcil hayvan barınağı için bir kiler belirlenirse, içinde aydınlatmaya ihtiyaç vardır (günde en az 14 saat).

Kafese bir çöp, bir suluk ve bir yemlik yerleştirilir. Günlük olarak yıkanırlar.Besleyiciye ek olarak, küçük çakıl taşları olan bir kap gereklidir, bunlar normal sindirim için gereklidir. Su her zaman sulukta olmalıdır. Yatak olarak saman veya talaş kullanılır. Kokuyu önlemek için yatak takımları günlük olarak değiştirilir. Kuş, ısınması için her gün kafesten çıkarılmalıdır. Tüylerini temiz tutmak ve fazla tüylerden kurtulmak için 2-3 günde bir kazın yüzmesi gerekir.

apartmanda kazlar

Beslenme kuralları

Evcil hayvan günde 3 defa beslenir. Yaz aylarında, diyette, kışın - saman, günde kişi başına en az 2 kilogram taze ot gereklidir. Sabahları ve akşamları öğütülmüş tahıl verilir (mısır, yulaf, buğday karışımı). Yetişkin kuşlar, 3 doza bölünmüş olarak günde 300 gram tahıl karışımı tüketirler.

Uzman görüşü
Zarechny Maxim Valerievich
12 yıllık deneyime sahip ziraat mühendisi. En iyi yazlık uzmanımız.
Önemli: Tahıl önceden ezilir, kaynar su ile dökülür ve 3-4 saat bekletilir. Kuşların tam tahılları sindirmesi zordur.

Gün boyunca, çime ek olarak, ince doğranmış sebzelerin (havuç, pancar, balkabağı, patates) bir püresine ihtiyacınız var. Bir apartman dairesinde yaşayanlara haftada 2-3 gün kıyma verilir. Protein kaynağıdır. Diyet, yem mayası, tuz, balık yağı veya balık unu içermelidir. Diyetin kalsiyumla zenginleştirilmesi için sebze ezmesine süzme peynir eklenir ve hayvana peynir altı suyu verilir. Yiyecekler kaliteli olmalı, sebzeler temiz olmalı, küf ve çürüme belirtisi olmamalıdır.

Küçük bir kaz eğitime düşerse (günlük bir tane veya sahibi döllenmiş bir yumurta almaya karar verir ve görünüm sürecini gözlemlerse), ona haşlanmış, ince doğranmış yumurtalar verilir. 5. günden itibaren lor peyniri yumurtalarla karıştırılır, bir hafta sonra ince doğranmış taze ısırgan otu diyete eklenir.

2-3 hafta sonra bebek yavaş yavaş yetişkin diyetine aktarılır. Ayrıca tatlı suya sürekli erişime ihtiyacı var. Kazlar akşamları ve geceleri beslenmeyi tercih ederler, akşamları çukurda yemek olmasını sağlamak gerekir.

temizlik

Kazların yılda 2 kez solması kesin. İlaçlar, bir veteriner eczanesinden satın alınır ve üreticinin talimatlarına göre kullanılır. Size en yakın veteriner kliniğinden gerekli aşılar hakkında bilgi alabilirsiniz. Tüylü evcil hayvanlarda uzmanlaşmış bir sığınak bulmak daha iyidir. 3 haftalık olduktan sonra kuş yavruları ve yetişkin kuşlar, deterjan kullanılmadan haftada 2-3 kez yıkanmalıdır. Evcil hayvanınız için ılık su toplamak daha iyidir.

Su prosedürlerinden sonra, kaz yavrusu kuruması için bir lambanın altına yerleştirilmelidir; kışın bebekle birlikte kutuyu ısıtma pilinin yakınına yerleştirirler. Pençeler her yürüyüşten sonra kirlendikçe yıkanır.

Olası zorluklar

Ana zorluklar tuvalet ile ortaya çıkıyor. Evcil hayvan tepside yürümeyi öğrenemez, bu nedenle evden çıkarken bir ağıl veya kafese yerleştirilmelidir. Kanatlarını kırpmak daha iyidir, güçlü ve büyük bir kuş, havaya uçtu, daireye zarar verebilir. Kazlar çirkin ve kıskançtır, sahibine çabucak alışırlar, ancak yabancılar onları çimdikleyebilir ve hayvanın kendi olduğunu düşündüğü bölgeden çıkarmaya çalışabilir.

Dairede yem ve yataklık malzemesi depolamak için yer ayırmak gerekir, tahıl karışımı mağazada satın alınan ürünlerden bağımsız olarak hazırlanabilir ancak kışın saman ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Esaret altında, özenle, bir kaz 30 yıla kadar yaşayabilir. Bir şehir dairesinde tüylü bir evcil hayvan bulundurmayı planlarken, kuş iç mekanda tutmak için pek uygun olmadığından yeteneklerinizi objektif olarak değerlendirmeniz gerekir. Tabii ki, şenlikli masa için her zaman elmalı yemek yapma seçeneği vardır, ancak bu en iyi çözüm değildir.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak