Evde bir inkübatörde ve bir sıcaklık tablosunda kuşlar yumurtadan çıkma kuralları

Bir kuluçka makinesinde kümes hayvanlarının yetiştirilmesi zor ve zahmetlidir. Uygun bilgi ve hatta küçük bir deneyim olmadan, ondan hiçbir şey çıkamaz. Evde bir kuluçka makinesinde yavru kuşların yumurtadan çıkmasına ilişkin kuralları, özellikle yumurtaların hazırlanması, depolanması, doğru kuluçka koşulları, işlemin sırası, yavruların yumurtadan ne zaman çıkabileceği zamanlamasını göz önünde bulundurun.

Kazların hazırlanması

Kuluçka için yumurta elde edilmesi planlanan kaz, uygun şekilde beslenmelidir. Yem, besinler, mineraller, vitaminler, kalsiyum ile doyurulmalıdır. Besleme yanlış, yetersiz ise, kanatlıların kuluçka için uygun kaliteli yumurta üretmeleri beklenemez. Her şeyin doğru yapılmış olmasına rağmen, zayıf ve cansız kuşlar onlardan görünecektir.

Kazlar, rahat ve özgür olacakları temiz yuvalara koşmalıdır. Saman veya samanla örtülmeleri gerekir. Yumurtalar her gün seçilmelidir. Kazlar çoğunlukla sabahları acele eder, gün boyunca yuvaları kontrol etmeniz ve yumurtaları seçmeniz gerekir, akşamları kontrol edin, böylece hiçbir şey kalmaz. Genellikle kazlar yumurtalarını bir tüy tabakasının altına saklarlar, bu yüzden her şeyi dikkatlice kontrol etmeniz gerekir. Her gün hammadde almanız gerekiyor, çünkü sadece bu durumda kazlar acele etmeye devam ediyor. Yumurtalar yuvada bırakılırsa dişi tek başına üstlerine oturabilir.

Yumurta nasıl seçilir?

Malzemeyi toplamadan hemen sonra sıralayın. Kuluçka makinesi için doğru şekle sahip büyük ve orta boy yumurtaları seçin. Üzerinde sarkma, leke, çatlak olmaması gereken yoğun, bütün bir kabuk ile. Çok küçük, kusurlu, yaşlı olanlar döşeme için uygun değildir, zayıf kuşlar onlardan çıkacak ve bu da acıtacaktır. Ya da civcivler hiç çatlamaz.

Ovoskop uygulaması

Seçimin ilk aşamasını geçen tüm malzeme bir ovoskopta aydınlatılmalıdır. İçeride koyu lekeler olmamalı, kapanımlar olmalı, yumurta sarısı ortalanmalıdır. Kusurlu tüm yumurtalar inkübasyona uygun değildir.

evde bir inkübatörde kuşlar yumurtadan

Hammaddelerin dezenfeksiyonu

Dezenfeksiyon civcivlerin yumurtadan çıkma oranını artırır ve sağlıklarını korur. Bu prosedüre duyulan ihtiyaç, virüslerin ve bakterilerin, inkübasyon sırasında ortaya girip embriyoyu tahrip edebilen kabuğun yüzeyinde kalmasıyla açıklanmaktadır. Malzeme 3 şekilde dezenfekte edilebilir: bir hidrojen peroksit, potasyum permanganat veya sirke çözeltisi ile.

Uzman görüşü
Zarechny Maxim Valerievich
12 yıllık deneyime sahip ziraat mühendisi. En iyi yazlık uzmanımız.
% 1.5'lik bir çözelti hazırlanır, yumurtaların 3-5 dakika indirildiği bir kaba dökülür. Daha sonra temiz su ile yıkanır ve kurutulur.

Kuluçka makinesi de dezenfekte edilmelidir. Öncelikle tüm çıkarılabilir parçaları durulayın, peroksit veya potasyum permanganat solüsyonu ile silin, tekrar temiz su ile silin ve iyice kurulayın. Her yeni yumurta kümesinin döşenmesinden sonra, inkübatör temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir, aksi takdirde enfeksiyonlar için üreme alanı haline gelecektir.

Hammadde birikimi sırasında yumurtaların depolanması

İnkübasyon materyalinin raf ömrü 7 günden fazla değildir. 6-12 ° C sıcaklıkta ve% 70 nemde 1 katmana ayrıştırılarak depolanmaları gerekir. Buzdolabında saklayamazsınız, bunun için serin bir oda seçmek daha iyidir.

Yumurta nasıl inkübe edilir

Her şeyin yolunda gitmesi için kuluçka kurallarına uymanız gerekir. Ve ayrıca embriyoların ölümüne yol açabilecek temel hatalardan kaçınmak için.

Büyük hatalar

İnkübasyon, izin verilen sıcaklığı aşan bir sıcaklıkta meydana gelirse, kuşlar gerekenden daha erken yumurtadan çıkar. İnce bacakları, zayıf tüyleri var. Aşırı ısınma kuvvetli ise civcivler hiç yumurtadan çıkmayabilir. Düşük sıcaklıklarda kuşlar, belirlenen tarihten daha geç ortaya çıkar, bazıları gagalar, ancak yumurtadan çıkmaz. Ortaya çıkanların kalın bacakları ve uzun aşağıları vardır. Bu, gerekenden daha gelişmiş oldukları anlamına gelir.

Nem eksikliği nedeniyle civcivler çatlar, kabuğunu gagalayıp yumurtadan çıkamazlar. Ve kuluçka sırasında yumurtaların düzensiz dönmesi nedeniyle embriyo, duvarlardan birine yapıştığı için gelişmeyebilir. Kuşları kayıpsız çıkarmak için sıcaklığı, nemi sürekli izlemeli, ters çevirmeli ve soğutmalısınız.

evde bir inkübatörde kuşlar yumurtadan

Yumurta nasıl bırakılır

Yumurtaları döşemeden önce, onları uygun şekilde ısıtmanız gerekir - 8 saat odada tutun.Soğuklar döşenemez, gözenekleri tıkayan yoğunlaşma ile kaplanır ve embriyo boğulur. Malzeme aynı boyutta değilse, önce 4 saat sonra orta büyüklükte büyük yumurtalar koymanız gerekir.Bunun nedeni, büyük yumurtalarda kuşların gelişiminin daha uzun sürmesidir. Boşaltmanın eşzamanlı olması için zaman farkı gereklidir. Kaz yumurtaları kuluçka makinesine yatay olarak yerleştirilir.

Kuluçka dönemleri

Kuluçka süresi 5 bölüme ayrılmıştır. Her biri sırasında belirli bir sıcaklık ve nemi korumanız, malzemeyi çevirmeniz ve soğutmanız gerekir.

Dönem (gün olarak)SıcaklıkNemSoğutmaPüskürtmeçevirin
1-837.7 ° C55%değildeğil5 kere
9-1537.7 ° C47%değildeğil4 kere
16-2737.7 ° C47%15-20 dakika günde 2 defaGünde 2 defa4 kere
2837 ° C85%15-20 dakika günde 2 defaGünde 2 defadeğil
29-3037 ° C85%15-20 dakika günde 2 defaGünde 2 defadeğil

Duvarı ters çevirme ve püskürtme

Kaz yumurtalarını çevirmek embriyoların kabuğa yapışmaması için gereklidir. İlk hafta bu sık sık yapılmalıdır - günde 5 defa, sonra takla sayısı 4 kata düşürülmelidir. 28. günden başlayarak yumurtadan çıkmadan önce, artık ters çevirmek gerekli değildir.

Kuşların kayıpsız yumurtadan çıkması için inkübasyonun 16. gününden itibaren soğutulmalı ve püskürtülmelidir. Günde 2 kez 20 dakika soğutun, ayrıca 2 kez püskürtün. Soğuk suyla püskürtün, soğuk değil.

Sıcaklık, havalandırma ve nem

Kazların inkübasyonu sırasındaki sıcaklık rejimi neredeyse aynı kalır - 1.'den 28. güne kadar sıcaklık 37.7 ° С, 28.'den kuluçka - 37 ° С'dir. Nem o kadar basit değil. İlk hafta 9'dan 28'e kadar% 55 -% 47'dir. İnkübasyonun son 3 günü boyunca nem% 85'te tutulmalıdır.

evde bir inkübatörde kuşlar yumurtadan

İnkübasyon parametrelerine tam olarak uymak önemlidir; bunlardan herhangi biri ihlal edilirse, embriyolar ölebilir.

Kuluçka tarihleri

Kuşların yumurtadan çıkması, inkübasyonun 29-31. gününde gerçekleşir. Genellikle kabuk duvarlarını gagalarlar ve yumurtadan çıkarlar. Bu, civcivlerin çoğunda olan şeydir, ancak bazılarının doğmak için acelesi yoktur.31. güne kadar civcivlere yardım etmenize gerek yoktur, suni yollarla yumurtadan çıkmayı hızlandırırsanız ölebilirler.

Son teslim tarihleri ​​geçtiyse ve kuşlar yumurtadan çıkmadıysa, onlara yardım etmeniz gerekir: kabuğunu dikkatlice delin, böylece hava civcivlere nüfuz edebilir. Kabuğu tamamen kaldıramazsınız. Sonra her şeyi kendileri yapacaklar. Bir kuluçka makinesinde kuşların yetiştirilmesi ancak kurallara uyulduğu takdirde başarılı olabilir. Malzemeyi sadece hazırlamak, döşemeden önce saklamak değil, aynı zamanda inkübatörde doğru sıcaklık ve nemi korumak da gereklidir. Hatalar embriyoların ölümüne ve kuşlar için yumurtadan çıkma yüzdesinin azalmasına yol açacaktır.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak