Ekimden hasada kadar ne kadar patatesin büyüdüğünün ve olgunlaştığının zamanlaması?

Patates, en yaygın sebzelerden biridir ve onsuz bir yazlık evi hayal etmek zordur. Patatesin olgunlaşma süresi birçok faktöre bağlıdır. Her şeyden önce, bu, iklim koşullarının yanı sıra yumruların çeşitliliğidir. İlk faktör etkilenebiliyorsa, ikincisi basitçe ortaya konmalıdır. Soğuk bir yaz ise hasat fakir olabilir.

Kaç gün sonra patates kazmak için?

Patates ekerken ikamet bölgesini dikkate almak önemlidir. Farklı alanlarda, aynı çeşidin ekiminden hasadına kadar geçen süre, iklim farklılıkları nedeniyle değişebilir.

patatesleri kazmak

Tarafından büyüyen sezon patates çeşitleri:

 • Yumrular toprağa ekildikten yaklaşık 50-61 gün sonra olgunlaşan erken patatesler.
 • Erken olgunlaşma çeşidi, toprağa ekimden 66–85 gün sonra olgunlaşır.
 • Sezon ortası çeşidi, ekimden 86–95 gün sonra olgunlaşır.
 • Orta geç - yumruları toprağa ekdikten sonra 96 ​​ila 115 gün.
 • Geç patateslerin olgunlaşma tarihleri ​​115 günden başlar.

Büyüme mevsimi yukarı veya aşağı değişebilir. Yine bu, mevsimdeki hava şartlarına bağlıdır. Bunu etkilemek imkansız.

erken patates

Yumruların olgunlaşma oranını ne belirler?

Ancak, dikimden sonra yumruların olgunlaşma dönemine göre bir çeşit seçilse bile, hasadın kesin olarak belirli bir tarihe kadar elde edilebileceğinden emin olamaz. Büyüme mevsimini çok sayıda faktör etkiler.

Büyüme oranını etkileyen faktörler:

olgunlaşma oranı

 • Sebzecilik hangi bölgede yapılmaktadır.
 • Mayıs ayı başlarında yumrular ekilirse ekilen patatesler daha erken büyür.
 • Hava.
 • Çok miktarda mineral ve organik gübre uygulaması.
 • Besin maddeleriyle fakir toprağa ekilirse patateslerin büyüme mevsimi azalır. Verimli topraklarda büyüme hızlanmaz ve hasat sonbaharın sonlarına kadar yapılabilir.
 • Nem eksikliği, yumru köklerin ne kadar hızlı büyüdüğünü de etkiler. Yaz kuruysa ve az yağmur varsa, patates hasadı için süre kısalır.

Büyüme mevsimi son iki nedenden dolayı kısaltılırsa, bu tür patatesler o kadar lezzetli olmayacak ve aynı zamanda kötü bir şekilde saklanacaktır. Bu nedenle, mümkünse patateslerin düzenli olarak sulanması (yazın yağmur yoksa) ve açık toprağa patates ekmeden önce toprağa mineral ve organik gübre uygulanması önerilir. Yumrular zamanında olgunlaştıklarında lezzetli olurlar ve bir aydan fazla saklanabilirler.

Sebze yetiştiriyor

Patateslerin olgunlaşması nasıl hızlandırılır?

Çiçeklenme döneminden sonra patateslerin olgunlaşmasını hızlandırmak için deneyebilirsiniz. yeni patatesler sonbaharın sonlarında kazmak zorunda kalmadı.Bu, ekim malzemesini erteleyen yaz sakinlerine yardımcı olacaktır. Soğuk ve yağışlı bir yaz mevsiminde patateslerin büyümesini artırmayı da deneyebilirsiniz.

Çalılar güçlü bir şekilde büyüdüyse ve hasatla geciktirilemezse ne yapmalı?

çiçeklenme dönemi

 • En kolay yol, ekim materyali yakın zamanda filizlenmeye başladığında ve çalılar henüz çiçek açmaya başladığında, yeşil üstleri kesmektir.
 • Patateslerin daha erken olgunlaşması için, çalılara hasattan 14 gün önce bir bakır sülfat çözeltisi püskürtebilirsiniz. Ürün yapraklardaki nemi çeker ve yumrular daha hızlı olgunlaşır. Üstler aynı ay içinde kahverengi lekelerle kaplanmaya, kıvrılmaya ve kurumaya başlar.
 • Uzun ve soğuk bir yaz geçiriyorsanız magnezyum klorat yardımı ile patateslerin olgunlaşmasını hızlandırabilirsiniz. 1 litre su için 25 gram almanız, kloratı suyla seyreltmeniz ve çalılara püskürtmeniz gerekir. Patateslerin olgunlaşma aşamaları azalacak ve bir süre sonra çıkarılabilecektir. Hava kuruysa, patatesler 6 gün püskürttükten sonra olgunlaşır.
 • Patateslerin beklenenden daha erken olgunlaşması için süperfosfat ile muamele edilebilir. Çiçeklenmeden sonra patatesleri püskürtün. 1 litre ılık su için 25 gr süperfosfat. İşlem için akşam saatini seçmek daha iyidir.
 • Toprağa ekilmeden önce çimlenirse yumrular daha hızlı olgunlaşır. Bunu yapmak zor değildir ve çimlenme biraz zaman alır. Patatesler iyi havalandırılmış bir alanda filizlenir. Yere saman veya saman koyabilirsiniz. Gün boyunca sıcaklık +15'ten fazla olmamalıdır. Geceleri tam çimlenme için +7'ye indirilmesi gerekir. Filiz patates 2-4 hafta içinde olmalıdır. Yumrular üzerinde ilk kökler büyümeye başladıktan sonra, bir sodyum klorür, amonyum nitrat ve süperfosfat çözeltisi (10 litre su için 15:15:55) ile sulanır. İki gün sonra yumruların sulanması gerekir. Bu, patatesler toprağa ekildiğinde büyüme oranını artıracaktır.
 • Solma, daha hızlı büyümenin başka bir yoludur. Patateslerin tek bir katman halinde dizilmesi gerekir (onları güneşin yumrulara çarpması için yerleştirmek gerekli değildir). Bir buçuk hafta sonra gözler üzerinde görünmelidir. Sonra inişe başlayabilirsiniz. Kurutulmuş patatesler her zamanki gibi ekilir.

vitriol çözelti

Bu prosedürlerden sonra patates yetiştirme aşamaları azalacak ve ardından genç patatesleri toprağa zarar verme korkusu olmadan güvenle kazabilirsiniz. Bu mesele, özellikle arazileri su biriken bir ovada bulunan veya toprağın çok fazla turba içerdiği ve patatesin yavaş büyüdüğü yaz sakinleri için geçerlidir.

Patates ne zaman kazılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, patatesler farklı şekillerde olgunlaşır. Hasatı kazmanın zamanının geldiğini hangi işaretlerle belirleyebilirsin?

Patateslerin olgunlaşmasının ana belirtileri:

ne zaman kazmalı

 • Patateslerin olgunlaştığını belirleyebileceğiniz ana işaret kuru üstler. Erken olgunlaşan çeşitlerde bu Temmuz ayı sonunda başlayabilir. Yetişen patateslerin tüm üstleri kuruduktan sonra hasada başlayabilirsiniz.
 • Dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta ise hava durumu. Kuru ve güneşli havalarda patates kazmak daha iyidir. Kural olarak, patatesler Ağustos ayının sonunda olgunlaşır. Bu nedenle sonbahara kadar gecikmemek ve yağmurlar başlamadan önce yapmak daha iyidir. Bitkilerin vejetatif organlarının (yapraklar, gövdeler) gölgesi yeşilse, olgunlaşmayı yapay olarak hızlandırmayı düşünmelisiniz.
 • Ayrıca olgunlaşma ekime bağlıdır. Patatesler Mayıs ayı sonunda ekildiyse, Eylül ayına kadar kazılmaları gerekmeyecek. Bu, çalıların gelişim aşamaları ile belirlenebilir. Ağustos ayında üst kısımlar hala yeşilse, kurumaları birkaç hafta alacaktır.

kazmak patates hasadı +17 dereceden düşük olmayan bir sıcaklıkta mümkündür.Daha sonra depolama sırasında patatesler kararmayacak ve bozulmayacaktır. En elverişsiz zaman, donun çoktan geldiği sabah saatleridir. Patatesleri böyle bir zamanda kazarsanız, çabuk kururlar ve yenemezler.

kurutulmuş üstler

Hasattan sonra tüm üstleri ve yabani otları toplamalısınız. Bu yapılmazsa, bir sonraki hedef için site yabani otlarla büyümüş olabilir ve daha sonra bahçeden çıkarmak uzun zaman alacaktır.

Patatesleri kazarken, daha fazla ekim için hemen en iyi ve en büyük yumruları seçebilirsiniz. Solaninin patateslerde birikmeye başlaması için güneşte birkaç gün bırakılmaları gerekir. Kabuk yeşilimsi bir renk almalıdır. Bu tür yumrular daha uzun süre saklanacak ve kemirgenler tarafından bozulmayacaktır. Ve gelecek yıl onlardan iyi bir hasat yapabilirsiniz.

 daha fazla iniş

Alan izin verirse, patatesleri bodruma koymadan önce bir süre güneşte tutmaları gerekir. Bu şekilde hem tüm patojenleri öldürebilir hem de kaliteyi koruyabilirsiniz.

Kurutulmuş patatesler, şımarık ve kemirilmiş yumrular atıldıktan sonra torbalara serpilmelidir. Patateslerin filizlenmemesi için doğrudan güneş ışığından uzak tutulması tavsiye edilir. Oda iyi havalandırılmalı, mahzendeki nem oranı yüksek olmalıdır. Tüm ekim ve depolama kurallarına uyarak, tüm yıl boyunca patates yiyebilirsiniz.

 patatesleri çıkar

yorumlar
 1. Olya
  6.06.2018 02:00

  Çok sayıda çeşit var, olgunlaşma süresi tamamen farklı. Ne tür gübre kullandığınız da önemlidir. Ürünü "BioGrow».

  Cevaplamak
 2. Lena
  8.08.2020 06:03

  Bahçemi kimyasal hiçbir şeyle beslemiyorum ve her şey harika büyüyor.

  Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak