Neden tavşanlar bazen arka ayaklarını vururlar ve nedenleri nasıl ortadan kaldırırlar?

Davranışsal reaksiyonlar, hayvanların herhangi bir çevresel faktörün etkisi üzerindeki faaliyetinin tezahürüdür. Tavşanın neden arka ayaklarıyla keskin bir şekilde vurduğunu anlamak için, evcil hayvanı bir süre gözlemlemeniz gerekir. Ancak bu şekilde tavşanın davranışını "deşifre etmek" ve hangi durumların bu tür davranışların tezahürünü tetiklediğini anlamak mümkün olacaktır.

Tehlike uyarısı

Can sıkıcı faktörlerden bazıları gürültülü, anlaşılmaz sesler, durumda ani bir değişiklik - hayvan hayati tehlike hissettiğinde. Tavşanlar günün farklı saatlerinde, kafeste veya yürüyüşte bu şekilde tepki verebilirler. Hayvan bir tehlike hissettiği anda pençeleriyle vurmaya başlar.

Bir tavşan, bir erkekle birlikte bir kafese yerleştirildiği için çiftleşme sürecine benzer şekilde tepki verebilir. Dişi kafesten kafese geçmeyi tehlikeli bir durum olarak algılayabilir, bu nedenle arka ayaklarıyla vurur. Tavşan saldırganlık gösteriyorsa, “doğal” kafesine geri götürülmesi ve 1-2 gün içinde tekrar çiftleşmeye çalışması önerilir.

tahriş

Memnuniyetsizliğin veya tahrişin nedenleri değişebilir. Sahipler, çoğu zaman evcil hayvanların aşağıdaki durumlarda pençelerini çaldığını not eder:

  • eski kafesi yenisiyle değiştirmek;
  • odadaki küçük bir değişiklik bile hayvanı rahatsız eder. Sonuçta duruma yeniden adapte olması gerekiyor;
  • Evcil hayvan, yapının içini temizlemek için kafesten zorla çıkarıldığında sinirlenebilir. En uygun çözüm, evcil hayvan yürüyüşe çıktığında kafesi temizlemektir.

Kulağın sabah veya akşam saatlerinde daha aktif olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, sürekli bir tahriş kaynağı varsa, tavşan arka ayaklarıyla hem gündüz hem de gece çarpacaktır.

Bir tavşan saldırganlığı nasıl ifade eder?

Ciddi tahriş ile kulaklı olanlar oldukça agresif davranmaya başlar. Ayrıca hayvanlardaki reaksiyonlar farklılık gösterebilir. Bazı kişiler arka ayaklarına vurur veya yere vurur, yana atlar veya kaçar. Bu durumda onları kovalamanıza gerek yok.

Uzman görüşü
Zarechny Maxim Valerievich
12 yıllık deneyime sahip ziraat mühendisi. En iyi yazlık uzmanımız.
Güvenlik hissini geri kazanmayı kolaylaştırmak için odaya birkaç karton kutu yerleştirilir.

Saldırganlığın aşırı bir tezahürü - hayvan yürümeyi reddediyor, ısırıyor. Kulağı sakinleştirmenin en iyi yolu ona bir ikram sunmaktır. Uyanıklık devam ederse, en iyisi tüylü hayvanı rahat bırakarak sakinleşmesi için zaman tanımaktır.

iki tavşan

İnsanlar ve diğer tavşanlarla iletişim

Tavşanlar genellikle arka ayaklarına dokunarak, zıplayarak ve alışılmadık seslerle durumlara veya uyaranlara tepki verirler.Yeni odaya hızla alışmasına yardımcı olmak veya ona diğer hayvanlarla iletişim kurmayı öğretmek için evcil hayvanın davranışını doğru "okumak" önemlidir. Saldırganlığı veya tahrişi farklı şekillerde ortadan kaldırabilirsiniz:

  • evcil hayvanınızı kapalı ve sessiz bir yere koyun;
  • geniş bir büyük kuş kafesinin yapımı, kulaklıların günün herhangi bir saatinde özgürce yürümesine izin verecektir;
  • En iyi iletişim seçeneği, onu kollarınızda tutmak için yükseğe kaldırmak yerine, ona doğru eğilmektir.

Dairede başka tavşanlar tutulursa, toplantı sırasında yeni gelenlerin gücenmediğinden emin olmak önemlidir. Ayrıca, bazen çiftleşme için erkeğin kafesine dikildiğinde dişi pençeleriyle vurur. Durumu düzeltmek için, çiftleşme prosedürünün birkaç gün ertelenmesi önerilir (veya tavşanın başka bir ortak seçilmesi).

Tavşan tavşanları genellikle saldırganlık veya tahriş göstermez. Bu tür davranışları önlemek için, bu tür tepkileri tetikleyen nedenleri bilmeniz gerekir. Korku, saldırganlık, korku tezahürlerini doğru bir şekilde ortadan kaldırabilmek de önemlidir.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak