Mayıs 2020'deki ay takvimine göre salatalık ekimi için uygun günler

Yaz sakinleri genellikle bahçeye salatalık dikmek için en iyi günleri ayın elverişli konumuna göre belirler. Bu uzun zamandır yapılıyor. Ay takvimine göre ekmenin, beslemenin, ot tutmanın, suyun ne kadar önemli olduğunu bilenler bunu kesinlikle her yıl yapıyor. Bazı acemi bahçıvanlar, salatalık ekme kurallarına uymazlar. Ve genellikle yanlış ekerler.

2020 yılında salatalık ekimi için hangi günlerin uygun olacağını öğrenmemiz önemlidir. Bunu yapmak için, ayın fidelerin büyümesini nasıl etkilediğini, dolunay, tutulma ve yeni ay sırasında bahçede neden hiçbir şey yapılamadığını incelemeye değer. Basit dikim kurallarına uyanlar genellikle bol hasat ve lezzetli meyvelere sahiptir.

Ay takvimi hakkında

Antik çağlardan beri bahçıvanlar ay takvimine göre yerde çalışmaya alışmışlardır. Hasatı etkileyen şeyin yeri ve aktivitesi olduğuna inanılmaktadır. Her yıl ekim ve ürün bakımı için yeni bir takvim hazırlanır.

Ayın bir aşaması diğerinin yerini alır; bu, yumurtalık, besin dağılımı, çiçeklenme ve sebzelerin büyümesini büyük ölçüde etkiler. Ay, çoğu bitkinin yanı sıra insanların refahını da etkiler. Dikim yanlış yapılırsa, büyük olasılıkla iyi bir hasat elde etmek mümkün olmayacak, bir şeyler ters gidecektir.

Kuzey bölgelerde fidanlar genellikle mayıs ayında bahçeye ekilir. İyi lezzetli meyveler vermeleri için salatalık ekmeniz gereken sayıyı bulmak için ay döngülerini incelemeniz gerekir.

Ay yükselirken gövdenin alt kısmına, köklerine dikkat edilmesi önerilir. Ay azalırsa, tam tersine, tepede beslenme yapılır. Püskürtme, sulama, pansuman yapılabilir. Azalan aya nakil yapılamaz. Bir ay takvimi satın alırsanız, belirli bakım günlerini hesaplayabilirsiniz. Salatalık ekmenin ne zaman daha iyi olduğunu, ne zaman besleneceğini ve sulayacağını ayrıntılı olarak açıklar.

genç yeşillikler

Ayın salatalık ekimi üzerindeki etkisi

Ay takvimine göre salatalık ekimi oldukça basittir. Takvim, her yılın başında satın alınır. Ay, bu kaprisli sebzelerin gelişiminde pek çok süreci önemli ölçüde etkiler. Eski zamanlarda bile, ayın bitki büyümesi üzerindeki etkisi not edildi. En önemli şey verilen takvime tam olarak uymaktır. Ve hiçbir durumda dolunay günlerinde veya ona yakın günlerde ekmeyin.

salatalık ve sulama

Ayın evreleri, toprağa salatalık ekimi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Birinci ve ikinci aşamalara dolunay ve yeni ay denir. İşte salatalıkların aktif büyümesinin zirvesi, kök sisteminin gelişimi, gövde. Sonra üçüncü aşama gelir, işte kökün aktif büyümesi. Ve dördüncü olarak - dış kısmın gelişimi. Ayın bir aşaması yumuşak bir şekilde ikinciye geçtiğinde fide dikmek en iyisidir.

Salatalık ekmeye geç kalırsanız, bol bir hasat beklememelisiniz. Dikim çok erken olursa, fideler ağrır, yapraklar hızla solur. Zamanında ve ay takvimine göre ekmeniz gerekir.

dört aşama

Gelecek yıl ne zaman salatalık ekmeli

Salatalık ekimi için uygun günler, ay evrelerinin takvimine göre incelenmelidir. Bu çok etkili bir tekniktir. Sonuçta, elit çeşitlerin en kaliteli ve en pahalı tohumlarını ayın yanlış döneminde ekseniz bile, o zaman yüksek kaliteli bir hasat beklememelisiniz. Çok erken ekerseniz, o zaman fideler toprağa ekim için hazır olacak ve toprak henüz ısınmadığı ve ay etkisi çok güçlü olduğu için toprak bitki büyümesi için henüz hazırlanmamıştır.

Bu eylem için takvime göre en uygun günde salatalık ekilmesi gerekmektedir. Daha sonra fideler güçlenecek, boylanacak ve meyveler lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Bu, tohumların ıslatılıp toprağa ekildiği sayı olacaktır.

tohum cımbızları

Bu sayı dikkatlice hesaplanmalıdır, aksi takdirde düzeltilmesi imkansız olacaktır. Mart ve Nisan ayları salatalık veya ekim için uygun aylardır. Evde özel kaplara ekilirler. Mart ayında, takvime göre, bunlar salatalık tohumlarının 19'dan 24'e, 27 ve 28'e ekim günleri olacak. Ve Nisan ayında 5'ten 9'a ve 20'den 24'e kadar ekebilirsin.

Ekim tohumlarının tarihlerine çok dikkat edin. Çünkü mahsulün kalitesi buna bağlı.

sahadaki adam

Açık toprağa ve seraya salatalık ne zaman ekilir

Dikim günleri aynı zamanda sadece ay evrelerine değil, aynı zamanda bölgenin hava koşullarına ve ayrıca tohum çeşitliliğine özelliklerine de bağlıdır. Zemin yeterince ısınmamışsa, geceleri hala soğuksa veya kar yağıyorsa, ekimi daha uygun bir zamana erteleyebilirsiniz. Dünya, 10 cm derinlikte 13 dereceye ve hava - 16 dereceye kadar ısınmalıdır. Aksi takdirde fideler donar ve ölür.

Dikim zamanını, yani akşamları ekmenin en iyi olduğu günleri hesaba katmak da önemlidir ve bunun tersi, bazı günler ekime uygun sadece sabah saatlerine sahiptir. Bu nedenle 05.2020 tarihi doğru seçilmeli ve günün saati dikkate alınmalıdır. Açık toprağa salatalık dikimi, seralara ekimden biraz daha geç yapılmalıdır. Dünya istenen sıcaklığa gelene kadar beklemek gerekir.

bakımlı bahçe

2020 Mayıs ayında incelenen verilere göre salatalık ekimi için en başarılı sayı 18, 24-28'dir. Ve haziran ayında - 14'ten 15'e ve 21'den 22'ye. Bu günlerde fideleri seralara veya tohumlarla açık toprağa ekebilirsiniz. Erken olgunlaşan, sıcaklığı seven çeşitler haziran ayında ekilebilir. Sonra mükemmel bir şekilde kök salacaklar ve yaz sonunda bol bol hasat yapacaklar.

Dikimden önce ve yaklaşık 10 gün sonra ilk kez sulama ve besleme önerilir.

Mahsulün kalitesini artırmak için, sadece verimli, önceden hazırlanmış toprağa ekim yapmak, iyice sulamak, gevşetmek ve zararlı böceklerden püskürtmek çok önemlidir. Bakım aynı zamanda fideleri de etkiler.

sera dikildi

Dikim ve ayrılış için elverişsiz günler

Salatalık yetiştirirken, olumsuz ay günlerini, yani bitkileri ekmemeniz ve dikmemeniz gereken günleri de hatırlamakta fayda var. Aksi takdirde sağlıklı meyve vermezler, hastalanırlar ve ölürler. Doğru tarihte salatalık ekemezseniz, o zaman onları başka bir yere dikmelisiniz, sadece verimi olumsuz etkileyecek tarihlerden kaçının.

elverişsiz günler

Olumsuz günler:

Mart - 8'den 13'e, 14'ten 17'ye.

Nisan - 4'ten 6'ya, 14'ten 16'ya.

Mayıs - 2-3, 7-8, 15.

Ay, kültürlerin büyümesini ve gelişmesini güçlü bir şekilde etkilediği için bu günlerden kesinlikle korkulmalıdır.

kürek ve dirgen

2020 Mayıs ayında salatalık ekimi için uygun günleri inceledikten sonra ekim takvimi oluşturabilirsiniz. Bu tekniğe bağlı kalırsanız, bol bir hasat elde edebilirsiniz. Ay takvimini mahsullere bakmak için kullanmak çok uygundur. Bu, sahadaki verimi artırmak için iyi bir fırsat.

yorumlar
  1. Inna
    5.05.2018 06:50

    Bitkileri ekerken ay takvimine bağlı kalıyorum, ancak ek olarak onları bir biyoaktivatör ile hatasız olarak besliyorum. BioGrow, daha sonra çok daha güçlü ve daha dayanıklı hale geldiklerini fark etti.

    Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak