Biri serada salatalık fidanı yerse ne yapmalı, nasıl korunmalı

Yeni ekim sezonu başlamadan önce seradaki salatalık fidelerini kimin yediğinden bahsetmek iyi bir fikirdir. Sadece biz değil insanlar, çıtır salatalıkları zevkle yer, kemirgenler, böcekler ve solucanlar bu bitkide ziyafet çekmeyi sever. Tüm fideleri bir gecede kaybedebilir ve yine de kimin yaptığını bilmeyebilirsiniz.

Bahçede salatalık fidelerini kim yer?

Sera sahipleri, yetişkin bitkileri ve fideleri etkileyen başlıca salatalık zararlılarının beyaz sinekler, tel kurtları, ayı, sümüklü böcek ve kış güvesi tırtılları olduğu konusunda hemfikir olacaktır.

Bir ayıdan salatalık nasıl korunur

Salatalıklar hem açık alanda hem de seralarda ayı salatalıklarından muzdariptir. Haşere özellikle Rusya Federasyonu'nun orta bölgesinde yaygındır. Salatalık fideleri veya halihazırda yetiştirilmiş bitkilerin kuruması durumunda bir ayınız olması mümkündür.

Cinsel olarak olgun bireyler - yetişkinler - yerin derinliklerinde kış uykusuna yatarlar. Erken ilkbaharda, zararlılar uyanır ve yuvalara yumurta bırakır. Bir debriyajda 500 adede kadar olabilir. Yetişkinler ve larvaları salatalık köklerine zarar verir. Nemli gevşek toprakla salatalık yataklarına çekilirler, haşereler toprağa pek çok hamle yapar. Haşere gün boyunca deliklere oturur ve geceleri salatalık fidelerinden kökler yer.

fide yemek

Ayının fideleri yemesini engellemek için gübreden tuzaklar yapılır. Taze gübre, bu haşerenin favori muamelesidir. Sonbaharda 50x50 cm ölçülerindeki balık çukurları kazılır ve inek gübresi ile doldurulur. Sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde gübre çıkarılır ve yere serpilir. Ayılar şu anda uyuyor, bu yüzden hareket etmiyor ve donmuyorlar.

Yeni ekilen salatalıkları gazyağı ile zararlılardan koruyabilirsiniz. Haşereyi korkutmak için, sırtın etrafına dal veya tahta yığınları yerleştirilir ve bol miktarda gazyağı ile sulanır. Medvedka kokulu yataklardan uzaklaşıyor. Fideleri korumak için kimyasal müstahzarları tercih edenler için böcek öldürücüler uygundur: Thunder, Fenaxin, Grizzly. Yem onlardan hazırlanır.

ayıdan salatalık

Fideleri kim keser

Birçok yaz sakininin karşılaştığı sorun: Dün serada şiddetle yeşil olan salatalık sürgünleri bugün ortadan kayboldu. Kenevir yerden dışarı çıkar ve kotiledon yaprakları yakınlarda bulunur. Bilinmeyen zararlılar gövdeyi kemirir, yer seviyesinde ısırır.

Hem tel kurdu hem de Mayıs böceği larvası olabileceğinden, salatalık filizlerini kimin yediğini belirlemek zordur. Genellikle kepçenin gri tırtılları genç salatalık saplarını kemirir; Ölü bitkinin yanındaki toprağı kazarsanız bulunabilir.

birçok yaz sakini

Böcek larvalarının, salatalık ekmeden önce sırtı kazarken hasat edilmesi gerekebilir.Yükselen bitkilere soğan veya sarımsak infüzyonu uygulayın, solucanlar onlardan hoşlanmaz. Kimyasallar, haşere (böcek) ile savaşmanın daha güvenilir yoludur. Ondan kurtulmak için yaz sakinlerine ilaçları güvenle önerebilirsiniz:

 • Nemabakt;
 • Aktara;
 • Antikhrusch.

herkese karşı tütün dışı

kökkurdu

Wireworm, ılıman iklim bölgesinde bulunan çoğu bölgede bulunur. Wireworm denir klik böceği larvasıuzun süre toprakta yaşamak (2-5 yıl). Yaşamın ikinci yılında larva bitkinin köklerini yer ve ölümüne yol açar.

wireworm buluşuyor

Tel kurdu, yoğun çıtır kapağı nedeniyle yetişkin salatalıkların saplarına kolayca girebilir. Wireworm'un yerleştiği salatalığın ana kırbacı zamanla bükülür ve yavaş yavaş kurur.

Tuzaklar kullanarak haşere larvalarının sayısını azaltabilirsiniz. Onları ilkbaharda çözülmüş toprağa yerleştirin, doğranmış sebzelerle baharatlayın. Salatalıkları kurtarmak için, "Bazudin" ilacı, sırtların çevresi boyunca aşılanır, bir toz halinde salınır.

larva sayısı

Kış kepçe

Kış kepçesi, kanat açıklığı yaklaşık 5 cm olan büyük (2 cm'ye kadar) bir kelebektir; salatalık fideleri de dahil olmak üzere herhangi bir bitkiye yumurta bırakır. Yer seviyesindeki fidelerin sapı inceltilmişse ya da yere bir kütük yapışmışsa bu, seradaki genç salatalıkların kış kepçesinin tırtılları tarafından mahvolduğu anlamına gelir.

Tırtıllar 5 cm uzunluğa ulaşabilir, kahverengi veya koyu gridir (neredeyse siyah). Obur haşereler toprakta yaşar, bitkilerin yeraltındaki kısımlarını yerler ve öncelikle köke zarar verirler. Kök kısmını kepçeden korumak için, salatalıkları ekmeden önce müstahzarlardan birini deliklere eklemeniz gerekir:

kış kepçe

 • Girişimi;
 • Zemlin;
 • Bazudin.

Toprağı kazarken önleyici bir önlem olarak tırtılları ve larvaları seçin ve yok edin. Yabani otların uzaklaştırılması aynı zamanda kış güvesi ve larvalarına karşı etkili bir koruyucu önlemdir.

önleyici tedbirler

Fideleri kim yer

Beyaz sinek, gerçek bir seralar belası haline geldi - 0,9-1,1 mm uzunluğunda soluk sarı gövdeli bir kelebek, iki çift kanadın yüzeyi beyaz polenle kaplıdır. Kelebek larvaları fideleri yerler; yassı yuvarlak gövdeleri küçük dikenlerle kaplıdır.

Dişi kışın -12 ° C'de hayatta kalır. Sezon boyunca, bir bireyden 10 veya daha fazla nesil beyaz sinek ortaya çıkabilir. Haşere, salatalık fidelerini yok eder ve yetişkin bitkilere baskı yapar: larvalar suyu emer, yetişkinler mantar enfeksiyonunu taşır. Beyaz sineği yok etmek çok zordur.

seralar belası

Bir beyaz sineğin salatalığınızı yediğini aşağıdaki işaretlerle belirleyebilirsiniz:

 • yapraklarda beyaz noktalar görülür;
 • gövde yüzeyinde yapışkan akıntı fark edilir;
 • salatalıkta kıvrık yapraklar var;
 • salatalık yaprak plakasının alt yüzeyinde, pullara benzeyen larvalar görülür;
 • Bir salatalık kırbaçını sallarsanız, beyaz güveler görünecektir.

gövde yüzeyi

Fideler beyaz sineğe karşı nasıl korunur

Fide koruması, seraya ekilmeden çok önce başlar. Her sonbaharda, hasattan sonra, daha önce bitki kalıntılarının sırtlarını temizleyen kükürt çubukları yardımıyla toprağı ve sera yapılarını işlemek gerekir. Geceleri dama ateşe vermek daha iyidir. Seradan haşerenin larvaları ile birlikte toprağın üst tabakasını (5-7 cm) çıkarın.

El yapımı tuzaklar yardımıyla salatalıkta haşerenin yok edilmesini hızlandırabilirsiniz, bunun için aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

kükürt denetleyicileri

 • hint yağı (1 saat);
 • reçine (1 saat);
 • bal (1 saat);
 • petrol jeli (1 saat).

Kalan bileşenleri ısıtılmış reçineye ekleyin ve her şeyi karıştırın. Karışım soğuduğunda uzun kağıt şeritlerine yayın, ortaya çıkan şeritleri seraya asın. Haşere kontrol sistemi halk tarifleri veya kimyasallar yardımı ile genişletilebilir.

Hint yağı

Halk yöntemlerinden, infüzyon tarifleri yararlıdır, bunların aktif bileşeni şunlar olabilir:

 • Sarımsak;
 • karahindiba kökleri;
 • civanperçemi.

karahindiba kökleri

Zararlı böceğin kırılgan salatalık saplarını yemesini önlemek için infüzyonlar en az 10 günde bir işlenmelidir. Halk yöntemlerine güvenmeyenler için kimya kurtarmaya gelecek. Yaz sakinleri beyaz sinekle uyuşturucuyla savaşır:

 • Actellik;
 • Fufanon;
 • Biotlin.

actellik yardım edecek

Salatalık fidelerinde sümüklü böcek

Seraların nemli ikliminde, sümüklü böcekler iyi ürerler; ülkenin Avrupa kısmının hemen hemen her bölgesinde bulunabilirler. Böceğin uzuvları yoktur, yüzeyi mukusla kaplıdır, kabuğu olmayan bir salyangoz gibi görünür.

Haşere, geceleri aktif bir hayata başlar, gün boyunca 8 cm derinlikte gizlenir, geceleri sümüklü böcekler salatalıkların kırbaçlarını ve yapraklarından kemirir, her şeyden önce ihale, genç sürgünler acı çeker. Haşere çok can sıkıcıdır, yaprakların çoğunu yer. Meyve verme dönemi başladığında, sümüklü böcekler yumurtalıkları yer ve büyük salatalıkları kemirmeye başlar. Sümüklü böcekler nedeniyle mahsulün büyük bir yüzdesi kaybedilebilir.

fidelerde sümüklü böcek

Seradaki sümüklü böcek sayısını azaltmak için ne yapılmalı, her yaz sakini ayrı ayrı karar verir. Bazı insanlar, sırtın çevresine zararlılardan domates üstleri, marul ve salatalıklardan yemler koymayı tercih ederler. Bitki kalıntılarını sümüklü böceklerle birlikte periyodik olarak yok edin ve yenileriyle değiştirin. Bazı zararlılar elle temizlenebilir.

Haşerenin çok hassas bir karnı vardır, etraflarındaki listeden herhangi bir malzeme ile kaplanmışlarsa, salatalıklı yataklara tırmanmazlar:

zararlılardan tercih et

 • talaş;
 • iğneler;
 • kaba kum;
 • Ceviz kabuğu;
 • kırık kabuklar.

Kimyasal preparatlardan "Fırtına" ilacı sümüklü böceklere karşı popülerdir ve 3 hafta boyunca etkilidir. Sezon boyunca zararlı böceklerden en az 2 tedavi gerekecektir. Başka bir ilaç "Slizneed" yazın bir kez kullanılır, etkisi daha kısadır ve sadece 2 hafta sürer. Müstahzarlar granül şeklindedir, sadece sırtın sınırı boyunca değil, aynı zamanda çalılar arasında da yerleştirilmeleri gerekir.

kimyasallar

Yaprak biti

Bahçeden alınan toprak dikim için kullanılmışsa, zararlılardan ve hastalıklardan arıtılmamışsa fideler yaprak bitlerinden dolayı ölebilir. Yaprak bitleri çok üretkendir, yaz boyunca 20 kuşağa kadar zararlı böcek görülür. Zararlı böceğin aktif üremesi için en uygun koşullar, yüksek nem ve 25 ° C'den itibaren hava sıcaklıklarıdır.

Yaprak bitleri salatalığın yapraklarından, saplarından ve saplarından meyve suyu emer. Halk yöntemlerini kullanarak haşere ile savaşabilirsiniz. Salatalık fideleri hala küçükken, sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Yetişkin çalıları yıkamak zordur, bu nedenle sabun ilavesiyle bitkisel bir infüzyon hazırlarlar ve yapraklara ve çalılara zararlı böceklerden püskürürler.

yaprak bitleri

Tohumları kim yiyor

Filiz sineğinin larvası salatalıklara büyük zarar verir. Tüm kabak mahsulleri bu zararlıdan muzdariptir. Birçok yaz sakini, tohum ekerken zayıf çimlenmeden şikayet eder. Bazı durumlarda sorun tohumdadır, ancak kalıntılarını delikte bulmak imkansızsa bu, birinin salatalığın tüm tohumlarını yediği anlamına gelir.

Filiz sineği larvalarının tohumları yenir. Bu böcek gri renktedir, gövdesi 5 mm uzunluğa ulaşır, haşere ilkbaharda başlar. Sinek, ıslak yerlerde duvarcılık yapar, onu toprağa zayıf bir şekilde gömülü gübre üzerine koymayı tercih eder. Larvalar 10 gün sonra ortaya çıkar; yaz boyunca 3 nesile kadar haşere ortaya çıkabilir.

filiz sineği

Filiz sineğinin yayılmasını önlemek için basit önlemler yeterlidir:

 • toprağın derinliklerine kazın;
 • gübreyi yere dikkatlice gömün.

Tecrübeli bahçıvanların tavsiyesi üzerine, "Muravyin" ilacı larvaları etkisiz hale getirebilir.Tohum ekerken, onu toprakla karıştırmanız ve çukurun yüzeyine serpmeniz gerekir.

formik ilaç

Zararlılarla ilgili bilgiler ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı, salatalık fidelerinin kurtarılması için gerekli önlemlerin zamanında alınmasına yardımcı olacaktır.

yorumlar
 1. Anya
  6.06.2018 00:00

  Bu tür sorunlar için "Phenaxin" ilacını kullanıyorum, tüm haşereleri oldukça hızlı bir şekilde korkutuyor. Ondan sonra toprağı gübrelemenizi şiddetle tavsiye ederim "BioGrow". Onunla fideler acı çekmeyecek.

  Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak