Salatalık yapraklarının kenarları neden sararır ve ne yapmalı?

Salatalık, uygun olmayan bakıma, sıcaklık değişikliklerine veya uygun olmayan toprağa anında tepki vermeye başlayan oldukça hassas bir bitkidir. Bu nedenle birçok sebze yetiştiricisi, salatalık yapraklarının kenarlarında sararınca bir sorunla karşı karşıya kalır. Çalılarda bu tür değişikliklerin ilk belirtilerini bulduktan sonra, hemen salatalık tedavisine başlamak gerekir.

Yapraklar neden sararır

Salatalık yapraklarının sararmasıyla savaşmaya başlamadan önce, bu sorunun ana nedenlerini öğrenmeniz gerekir.

Sıcaklık farklılıkları

Çoğunlukla, çalıların dengesiz sıcaklık koşullarında yetiştirilmesi nedeniyle salatalık yapraklarında sarı lekeler görülür. Salatalık sıcaklığı sever ve bu nedenle, ani sıcaklık değişiklikleri nedeniyle, sadece salatalık yapraklarının kenarları sararmaz, aynı zamanda büyümeleri de durabilir.

Bir serada fide yetiştirirken, odadaki sıcaklığı dikkatlice izlemelisiniz. Bakteri gelişimini aktive ettiği ve köklerin çürümesine yol açtığı için çok yüksek olmamalıdır.

sıcaklık farklılıkları

Uygun olmayan yetiştirme alanı

Bazen salatalık yapraklarının rengi, sebze yetiştirmek için uygun olmayan bir yer nedeniyle değişmeye başlar. Salatalıkların herhangi bir hastalığı olmaması için, yetiştirmek için iyi aydınlatılmış alanların seçilmesi gerekir. Ancak bu bitkinin gölgeye de ihtiyacı var. Bu nedenle, salatalıkların sıcak olmaması ve yapraklarının sararmaması için bahçede kısmen gölgeli bir yer almak gerekir.

uygun olmayan site

Besin bileşenlerinin eksikliği

Salatalıkların toprakta talep gördüğü ve bu nedenle içinde yetersiz miktarda besin maddesi bulunduğu takdirde salatalıkların yaprakları sararır ve kurur. Çoğu zaman, bu sorun azotlu gübreleme eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Azot eksikliği ile alt yapraklar sararmaya ve meyveler kıvrılmaya başlar.

Yukarıdaki işaretler göründüğünde toprağa geçen yılki gübrenin 3-4 kova eklenmesi gerekir. Bitkinin ölümüne yol açabileceğinden, toprağa çok fazla gübre eklenmemelidir.

bileşen eksikliği

Sulama

Bazı sebze yetiştiricileri, yapraklar üzerinde sarı bir kaplamanın görünümünü yanlış sulama ile ilişkilendirir. Çoğu zaman, bir salatalığın yapraklarının kenarları, yaz aylarında yetersiz nemle sararır. Ancak bazen bu sorun yanlış sulama rejimi nedeniyle ortaya çıkar. Sonuçta, birçok insan sebzeleri sık sık ve azar azar sulamayı tercih ediyor. Bu durumda, salatalık köklerinin bulunduğu derin toprak katmanına nüfuz edecek kadar sıvı olmayacaktır. Bu, kök sisteminin tükenmesine ve salatalıktaki yapraklarda kademeli olarak sarı lekelerin görünmesine neden olur.

yerde sulama

Toz halinde küf

Bazen bitki küllenmenin ortaya çıkmasından sonra sararır. Salatalıklarda böyle bir hastalığı belirlemek oldukça basittir. İlk olarak salatalıkların alt yapraklarında beyaz bir nokta belirir. Bir hafta sonra hastalık yavaş yavaş çalıların üst kısmındaki yapraklara yayılır. Önce kenar sararmaya başlar ve ardından yapraklar kurur. Külleme zamanında tedavi edilmezse, tüm yapraklar düşer ve bitki ölür.

Zaslon veya Topaz ilaçları yardımıyla hastalıktan kurtulabilirsiniz. Çalılarda ilk meyveler oluşmadan kullanılması tavsiye edilir.

külleme

Fusarium

Yapraklarda sarı bir bordür görünmesinin bir başka nedeni de Fusarium'dur. Bu mantar hastalığı nedeniyle bitkilerin tüm kılcal damarları tıkanır ve bu da yapraklara besin tedarikini zorlaştırır. Çoğu durumda, hastalığın zamanında tedavisi bile enfekte çalıların kurtarılmasına yardımcı olmaz ve ölürler. Bu nedenle, hastalığın sağlıklı bitkilere yayılmaması için önceden sararmaya başlayan çalılardan kurtulması tavsiye edilir.

mantar hastalığı

Çalılar sararırsa ne yapmalı

Sararmış yaprakların neden salatalıklarda görünebileceğini anladıktan sonra, sarılığı tedavi etmenin ana yöntemlerini öğrenmeniz önerilir. Salatalıklardan sarımsı renk tonunu gidermeye yardımcı olabilecek oldukça yaygın birkaç çözüm vardır.

sararmış çalılar

Fitosporin

Salatalık yaprağında sarı bir nokta belirirse, o zaman Fitosporin ile püskürtülebilir. Sarılığın hızlı bir şekilde giderilmesine ve bitkinin birçok hastalığa karşı iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu ilacın çiçeklenme veya büyüme mevsimi boyunca kullanılması tavsiye edilir, çünkü bu dönemde bitkiler tarafından daha iyi emilir.

Fitosporin'i çalıların işlenmesi için kullanmadan önce, bir çalışma çözümü yapılmalıdır. Bunu yapmak için, beş litre kaynamış suya yaklaşık 15-20 gram ilaç ekleyin. Elde edilen sıvı karıştırılır ve 30-40 dakika demlenir. Salatalıklar ayda bir kez püskürtülür. Yağmur Fitosporin'i yapraklardan hızla uzaklaştıracağından, bulutlu havalarda bunu yapmanız önerilmez.

fitosporin ilacı

Oxyhom

Birçok bahçıvan, salatalıkların yaprakları sarardığında onlara Oxyhom püskürtün. Bu, gelişimlerinin herhangi bir aşamasında hastalıklardan hızla kurtulabileceğiniz oldukça etkili bir araçtır. Oxyhom sadece sokakta değil seralarda da kullanılabilir.

İlaç, salatalık fidelerini işlemeden önce bir toz formunda üretilir, bir çalışma solüsyonu hazırlamak gerekir. Hazırlanması sırasında 10 litre suya yaklaşık 20-30 gram Oxychom eklenir. Oluşturulan karışım yaprak yüzeyine ayda iki kez bir püskürtme tabancası ile püskürtülür. Her püskürtme arasındaki aralık yaklaşık 14-15 gün olmalıdır.

Salatalık için Oxyhom

Topaz

Yaprakların kenarları hafif olduğunda Topaz mantar ilacı kullanmalısınız. Bu araçla, çalıları külleme ve mantar bakterilerinin neden olduğu diğer hastalıklardan iyileştirebilirsiniz. Topaz, sadece zaten enfekte olmuş fidelerin tedavisi için değil, aynı zamanda önleme için de kullanılabilir.

Mantar ilacı farklı şekillerde gelir, ancak Topaz'ı toz halinde satın almanız önerilir. Ondan bir çözelti hazırlamak için 10 litre suya 20 gram ilaç eklenir. İşleme sırasında metrekare başına yaklaşık iki litre Topaz tüketilmelidir. Bitkilere ayda iki kez püskürtülmelidir. Bundan sonra sarı sınır ortadan kalkmazsa, ilacın kullanımı bir ay daha uzatılır.

yerde topaz

Quadris

Yaprakların kenarları kenarda sararırsa Quadris yardımı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Mantar ilacı, sararmayla mücadele etmek ve sebzeleri hastalıklardan korumak için geliştirilmiştir. Yardımı ile külleme, geç yanıklık ve külleme gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.Quadris, püskürtmeden hemen sonra yapraklara nüfuz eder ve onları daha fazla patojen saldırısından korur.

quadris'den yardım

Quadris'i kullanmadan önce, bir çalışma karışımı oluşturmaya başlamalısınız. Bunu yapmak için, 10 litrelik bir kabın dörtte birinin su ile doldurulması gerekecektir. Daha sonra sıvıya 200 ml Quadris eklenir. Çözelti iyice karıştırılır, ardından kaba 2-4 litre su daha eklenir. Hazırlanan karışım 24 saat içinde kullanılmalıdır, o zaman sebzeleri onunla işlemek mümkün olmayacaktır.

Salatalıkların tamamen rüzgar yokluğunda işlenmesi tavsiye edilir, böylece sıvılar bahçedeki komşu mahsullere püskürtmez.

salatalıkların işlenmesi

Salatalık nasıl beslenir

Salatalıkların düzenli olarak azotlu gübrelerle beslenmesi tavsiye edilir, çünkü kıtlıkları nedeniyle yapraklar renklerini değiştirmeye başlar. Bu durumda, çalıları yanlışlıkla yakmamak için azottan gübreleme çok konsantre yapılmamalıdır. Bir gübreleme çözeltisi hazırlamak için 5-7 litre suya 20-30 gram gübre ekleyin. Azotlu gübreler uygulandıktan sonra salatalıklar ılık su ile sulanmalıdır.

salatalıkları besle

Ayrıca azot yardımı ile yapraktan besleme yapılabilmektedir. Bu durumda, çözelti bir sprey şişesi ile çalıların üzerine püskürtülür.

yapraktan besleme

Sonuç

Salatalık yapraklarının kenarlarının genellikle sarardığı ve bu bitkinin ölümüne yol açtığı bir sır değildir. Acemi sebze yetiştiricileri, yaprakların sarılığı ile nasıl baş edeceklerini bilmezler. Bu sorundan kurtulmak için sararmanın nedenlerini belirlemek ve bununla mücadele için en uygun çareleri seçmek gerekir.

bitki ölümü

yorumlar
  1. Igor
    6.06.2018 11:12

    Salatalık yapraklarının sarılığı hoş olmayan bir sorundur, ancak daha iyi büyüme için kullanıyorum BioGrow ve seçimden pişman olmanıza gerek yok, alet harika, sonuç belli, onu kullanabilirsiniz.

    Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak