Bir serada ve açık alanda dolmalık biberlerin yanına dikmek daha iyi ne

Küçük bir bahçe arsasında bile, tüm mahsuller doğru yerleştirilmişse, çeşitli sebze ve meyve mahsulleri yetiştirebilirsiniz. Bitkilerin doğru komşuluğu hem hedefe ulaşmaya yardımcı olabilir hem de engel olabilir. Bakalım dolmalık biberlerin yanına ne ekebilirsin.

Karakterli kültür

Sıcağı seven ve tuhaf bir bitkidir. Modern yetiştiriciliğin başarıları, onu Urallar ve Sibirya'da açık alanda yetiştirmeyi mümkün kılar, ancak bu bölgelerde daha sık olarak, bir seraya tatlı biber ekilir.

Biber yetiştirmek için toprak gevşek ve verimli olmalı ve nemi iyi muhafaza etmelidir. Organik ve mineral gübrelerle üst pansuman, sezonda altı kez yapılır. Sık sık sulama, ancak durgun su olmadan, çalının doğru şekilde oluşmasını sağlar.

Çoğu zaman, büyüme mevsimi uzun olduğu için kutulara fide ekilmesi gerekir. Sıcak bir zamanın başlamasından sonra fideler bahçeye ekilir. Donma hala mümkünse, bir film veya özel dokuma olmayan malzeme ile kaplanır. Yaz aylarında bile hava 25 derecenin altında ise sığınağı kaldırmanız gerekmeyebilir. Bu gibi durumlarda, filmin altında bile yumurtalık verecek olan kendi kendine tozlanan çeşitlerin seçilmesi tercih edilir.

Yeterince temiz hava olduğunu ve çalıların siyah bacakla enfekte olmamasını izlemek önemlidir - bu kültür için en tehlikeli hastalık.

Bitki, özellikle ilk aylarda kırılgandır, bu nedenle destek arzu edilir. Daha fazla sayıda sürgün elde etmek için, burcun tepesi yirmi beş santimetre yükseklikte budanır. Hasat çimlenmeden 80 - 90 gün sonra yapılır.

Dış mekan yetiştiriciliği

Açık tarlada bitişiğinde Bulgar biberi nedir? Fitoncidal özelliklere ve belirli bir kokuya sahip birçok mahsul ile:

yandaki sebzeler

 • soğanlar;
 • kadife;
 • solucan otu;
 • Kişniş;
 • Catnip;
 • ıspanak;
 • latin çiçeği.

Böyle bir mahalle, karışık yataklarda kullanılabilir: küçük bir arazi parçasına (yatak) birkaç bitki ekildiğinde ve birlikte yetiştirildiğinde. Bu durumda, çalılar arasında 40 santimetreden biraz daha fazla bir mesafeye dolmalık biber ekilir ve diğer bitkiler de aynı yatağa koridorlarda ekilir.

Biber ve tarif edilen bitkilerin kombinasyonu, kaprisli mahsulün zararlılardan korunmasına yardımcı olur, çünkü kadife çiçeği veya kişniş tarafından salgılanan maddeler böcekleri korkutur ve fitokidler toprakta tehlikeli bakterilerin gelişmesini önler.

Bu bakımdan şifalı ot kullanmakta fayda var:

 • Mercanköşk;
 • Fesleğen;
 • Dereotu;
 • Kekik;
 • selâmotu.

Biberin büyümesine ve meyve vermesine müdahale etmeden benzer bir etki gösterirler. Bamya gibi bir bitki aynı zamanda kırılgan çalıları rüzgardan koruyacak ve destek görevi görecektir. Bahçenin kenarına dikmek daha iyidir.

biber komşuları

Bakım benzerliği ilkesine göre, biber için iyi komşular havuç, patlıcan ve kabak fideleridir. Havuç için bu, bahçedeki en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Birbirleriyle iyi çalışırlar, bahçıvanın emeğini azaltır ve işi kolaylaştırırlar. Havuç fideleri birçok zararlıyı uzaklaştırır.

İyi bir hasat için hangi süs bitkileriyle ekebilirsiniz? Bahçeye ısırgan ve papatya ekilmesi yeterlidir. Olgunlaşma sürecini hızlandıracak ve biberin daha iyi gelişmesini sağlayacaktır. Karahindiba da benzer bir etkiye sahiptir, ancak bu bitkileri birleştirmek, zamanında yabani ot için önemlidir, aksi takdirde bahçe yabani otlarla aşırı büyür ve sahibi mahsulsüz kalır. Yabani otlardan, bahçenin kenarları boyunca birkaç örnek yetiştirmek yeterlidir.

Tatlı domateslerin ve lahananın yanına ekilebilir - böyle bir mahalle, özellikle karlı olmasa da, oldukça kabul edilebilir ve bitkilerin hiçbirine zarar vermez. Bununla birlikte, domates hastalıklarının Bulgar çalılarına yayılmamasına dikkat etmelisiniz, çünkü her iki ürün de gece gölgesine aittir.

Lahana zor olabilir çünkü çok fazla nem tüketir ve bazı çeşitler büyük lahana yapraklarıyla çevrili geniş bir kafa oluşturur. Sonuç olarak, lahana çok fazla yer kaplar, bu da ekim ortak ise kârsızdır. Kompakt tatlı biber çalıları lahana bitkileri arasındaki boşluğa rahatça sığabilir.

Biberlerin yanına başka ne ekileceğine karar verirken, birçok bitki ile birleştirilebilecek yeşil mahsullere yer vermek kolaydır. Bunlar İsviçre pazı, ıspanak, marul. Yer kazanmak için biberlerin yanına ekilebilirler. Bahçede fazla yer kaplamazlar, iyi sulama gerektirmezler ve toprağı gölgeleyerek kurak dönemde çatlamasını önlerler.

Şanssız komşular

Bitkinin kiminle arkadaş olduğunu bulmak, sadece verimi düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda bitkilerin ölümüne de yol açabilecek olan uyumluluğunun olumsuz olduğu "isteksizlerini" belirlemek önemlidir. Bahçıvanın tüm işleri boşuna olacak.

Yanına biber ekilemeyen bitkiler arasında rezene bulunur. Çok agresiftir ve ürettiği aromatik maddeler, tatlı biber dahil birçok mahsulün ekimini yok edebilir.

Pancar fideleri, sadece ışığın çoğunu değil, besin maddelerini de alarak "güneşte bir yer" alan ilk kişi olacak - böyle bir mahalle her iki bitki için dezavantajlıdır, ancak önce biber kaybedecektir.

biber mahallesi

Lahana çeşitleri arasında besin için rekabet eden biber - alabaş ve Brüksel lahanası ile uyumsuz türler bulunmaktadır.

Acı biberlerin yanına tatlı biber ekilmesi kabul edilemez. Bu, bitkilerin aşırı tozlaşmasına yol açacak, sonuç olarak, tatlı çeşitler acılaşacak, meyveler azalacak ve gelecekte elde edilen tohumlar, keskin acı meyvelerle yeni bir çeşitlilik verecek - tatlı ve acı biber arasında bir şey. Bu çeşitlerin polenlerin üst üste binmesine izin vermeyen birbirinden önemli bir mesafede bulunması daha iyidir.

Patates ekimlerinin yanına dikilmesi tavsiye edilmez. Bu bitkiler benzer hastalıklardan muzdariptir, bu nedenle uyumlulukları hastalıkların hızlı yayılmasına yol açabilir. Ayrıca patateslerin oluşturduğu çalılar çok fazla yer kaplayarak biberlerin yerini sınırlar.

Fasulye ve bezelye, biber için elverişsiz komşulardır. Bu mahsuller toprağı azotla zenginleştirip gevşetmesine rağmen, yakınına biberle ekilir, bastırırlar. Ayrıca bezelye, bağlayabilecekleri bir destek arıyorlar ve yanında duran fideler bunun için çok uygun. Sonuç olarak, biber basitçe kırılabilir veya baklagil tarafından "boğulabilir".

Seraya bir göz atalım

Serada büyümek ayrı bir yaklaşım gerektirir. Bu tür odalarda çok az yer olduğundan ve enfeksiyonların yayılması daha hızlı olduğundan, bitki seçimi daha dikkatli yapılmalıdır.

serada biber

Bahçıvanlar, bir ekinle ne ekeceklerine karar verirken iki noktadan hareket ederler: alandan en iyi şekilde yararlanın ve hastalıkların gelişmesini önleyin.

Bakalım Bulgar biberinin yanında ne ekmeye değer. Bir serada soğanın yanına biber ekilmesine de izin verilir; mahallede kabak, havuç, beyaz lahana veya karnabahar fideleri için bir yer bulabilirsiniz. İkinci tip daha az yer kapladığı için tercih edilir.

Herhangi bir bitki yalnızca biberin verimini artıracaktır - birçok mahsulle uyumludur ve genellikle iç mekanlarda ekilmesi tavsiye edilir. Burada önemli bir koşul, birçok böcek ve diğer zararlıları, özellikle yaprak bitlerini, beyaz sinekleri ve külleme yeteneğidir.

Yanına patlıcan ve domates gibi benzer mahsuller ekmenin mümkün olup olmadığı sorusu tartışmalıdır. Bitkiler aynı hastalıklardan muzdarip olduklarından, bunları birbirlerine kolaylıkla aktarabilirler, bu da özellikle yetersiz havalandırmanın olduğu kapalı bir alanda tam bir verim kaybını tehdit eder. Böyle bir kombinasyonu büyük bir özenle kullanmak ve bitkilerin ve toprağın düzenli olarak işlenmesini unutmamak gerekir. Büyüme için zararlılara daha dayanıklı çeşitleri deneyebilirsiniz.

Nasturtium ve papatya ile yan yana ekilmesi, ana mahsul üzerinde faydalı bir etkiye sahip olacak ve verimini artıracaktır.

Salatalıkların yanında bir serada biber ekilmesi, yetiştirme koşulları için farklı gereksinimleri olduğundan tavsiye edilmez. Salatalıkların yüksek düzeyde neme ihtiyacı vardır ve Bulgar kültürü kuru ve sıcak havayı tercih eder ve birleştiğinde enfeksiyonlar gelişebilir.

Rezene ve dereotu sera bitkileri değildir ve biberlerin yanına dikilmemelidir. Rezenenin etkisi daha önce tarif edilmişti ve dereotu o kadar aktif bir şekilde yayılıyor ki, diğer bitkilere müdahale edebiliyor, ayrıca uzun çiçek sapları ve büyük şemsiyeleri biberin yeterince ışık almasını engelliyor. Dereotu ayrıca köklerine yerleşen ve her şeyden önce havuç için tehlikeli olan havuç sineklerinin kaynağı olabilir ve şemsiyeleri yaprak bitleri için bir sığınak haline gelebilir - biber için tehlikeli.

Bitki pancarları ve bazıları lahana çeşitleri biberin yanında da tehlikelidir - bu, mahsul verimini önemli ölçüde azaltır.

Fasulye ve diğer baklagiller gibi biberlerin yanına ekilen bezelye de çok tehlikelidir, bu nedenle seralarda baklagillerin ekilmesi önerilmez.

Bu nedenle, biberin yanına ne ekilebileceğine karar verirken, kültürlerin uyumluluğunu ve birbirleri üzerindeki etkilerini geliştirmeniz gerekir. Bazen biber ekebileceğiniz şeylerin listesi garip görünebilir, ancak çoğu zaman doğrulanmış verilerdir. Kendi deneyimlerinizden bazı bilgiler edinebilir ve kendi kombine bitkiler listenizi oluşturabilirsiniz.

yorumlar
 1. Natalia
  6.06.2018 07:09

  Biberin yanındaki açık alanda genellikle soğan ekerim - çalılar arasında birkaç soğan yetiştiririm. Kural olarak, onları yemek için yaz aylarında çıkarıyoruz. Biber için kullandığımdan beri BioGrow Daha iyi verim için soğan da alır - soğanlar soğan bahçesinden daha büyük büyür.

  Cevaplamak
 2. Elena
  6.06.2019 07:36

  Biber maydanozla dost mu?

  Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak