Kış için dondurulmuş meyve reçeli yapmak için 5 lezzetli tarif

Genellikle ev hanımlarının reçeli zamanında pişirmek için zamanları yoktur, nedenleri farklı olabilir. Bu, zaman, çaba, içerik ve çoğu zaman arzu eksikliğidir. Ancak yılın herhangi bir zamanında farklı dondurulmuş taze meyvelerden kolayca reçel hazırlamanıza izin veren tarifler vardır. Üstelik taze hasat edilmiş meyvelerden hasadıyla aynı tada sahiptir.

Dondurulmuş dut reçeli yapabilir miyim?

Böyle bir reçel sadece mümkün değil, aynı zamanda pişirmek için de gerekli! Bu süreç genç, deneyimsiz ev hanımları için bile herhangi bir zorluk yaratmayacaktır. Böyle bir reçelin büyük bir artısı, belirli bir döneme - meyve mevsimine - özellikle bağlanmamasıdır. Yeterince çilek toplayan veya satın alan, tenekeleri sterilize etmek ve reçel yapmak için zaman ayıran çeşitli koşullar nedeniyle herkes başarılı olamaz.

Dahası, onlar için fiyatın ısırmadığı ve oldukça kabul edilebilir olduğu anda meyveleri satın almak daha iyidir. Bu nedenle, birçoğu onları kış için dondurur ve daha sonra herhangi bir zamanda aynı lezzetli ve aromatik reçeli taze meyvelerden yapılmış gibi çıkarır ve pişirir.

Kapların ve malzemelerin hazırlanması

Pişirmeden önce meyveler (çilek, kiraz, kuş üzümü, ahududu ve diğerleri) çözülür. Akşamları dondurucudan çıkarılıp sabaha kadar bırakılır, bu yüzden daha rahattır. Ancak çok sabırsızsanız veya şartlar nedeniyle reçeli hızlı bir şekilde hazırlamanız gerekiyorsa, meyveler poşeti ılık suya batırarak çözülür.

Etkili bir teknik, mikrodalga fırının Buz Çözme modunu kullanmak olacaktır. Kavanozlar, reçel yuvarlanmadan önce yüksek sıcaklıklarda sterilize edilir. Bu, fırında veya mikrodalgada hem buharda pişirmek hem de kızartmaktır.

lezzetli tarifler

Dondurulmuş dut reçeli nasıl pişirilir?

Kakule veya tarçın gibi baharatlar eklemek, reçelin tadına lezzet katacaktır. Ancak bunlar ana bileşenler değildir.

Onsuz yapamayacağınız temel bileşenler elbette meyveler ve şekerin kendisidir. Hem narenciye hem de diğer meyveleri eklemek mümkündür.

Zaman açısından, pişirme, çilek türüne, tarifine ve elde etmek istediğiniz ürünün yoğunluğuna bağlı olarak genellikle yarım saat ila bir saat sürer.

Ahududu tarifi

Bu reçelin tadı veya aroması mevsimlik, yazlık ve sonbahar meyvelerinden yapılanlardan farklı değildir. Ama büyük bir artısı var - yılın herhangi bir zamanında dondurucuyu açıp donmuş meyveleri çıkararak zengin, lezzetli, taze reçelleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • dondurulmuş ahududu - 1 kilogram;
 • şeker - 1.4 kilogram.

Pişirme işlemi: önce ahududular çözülür - akşamları dondurucudan çıkarılır ve sabaha kadar oda sıcaklığında bırakılır. Daha sonra meyvelere şeker serpilir ve iyice karıştırılır ve ardından 1 saat daha demlenmeye bırakılır. Sonra iş parçasıyla birlikte kaseyi sobanın üzerine koyun, kısık ateşte açın ve kaynatın.

Ahududu reçeli

Şimdi, 20 dakika boyunca, reçel pişerken sürekli karıştırılıyor ve süzülüyor. Ayrıca pişirme süresi 30 dakikaya uzatılarak veya jelatin eklenerek yoğunluk düzenlenir. O zaman reçel özellikle sıra dışı olacak ve deneyen herkesi şaşırtacak.

çilek

Dondurulmuş çilek kullanılmasına rağmen reçel lezzetli ve çok aromatiktir. Limon suyu ilavesi lezzeti artırır, rengi parlaklaştırır ve ayrıca raf ömrünü uzatır. Yemek pişirmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

 • çilek - 1 kilogram;
 • şeker - 600 gram;
 • yarım orta boy limon.

Orman meyvelerinden

Elverişli bir şekilde, yabani meyveleri kendiniz toplamanın bir yolu yoksa, böyle bir dondurulmuş ürün yelpazesinin herhangi bir büyük mağazadan satın alınması kolaydır. Çözüldükten sonra, bir karıştırıcı veya elek kullanılarak bir kıyma makinesinde kaydırılırlar. 30-40 dakika boyunca böyle bir incelik hazırlanır. Bunu yapmak için 1 kilo yabani çilek ve 1 kilo şeker alın.

dut reçeli

Dondurulmuş kirazlar

Pişirmenin bir sonucu olarak, bu tarife göre, donmuş kiraz reçeli, burukluk olmadan hoş bir tatlı tadı ve keskin bir ekşilik ile kokulu bir şekilde çıkar.

Bağımsız bir tatlı olarak kullanılır, çaya eklenir veya pişirme için dolgu olarak kullanılır.

1 kilogram dondurulmuş kiraz için 1 kilo şeker ile 1/3 çay kaşığı tarçın ve vanilya alın. İlginç bir şekilde, bu tarife göre reçel hem bütün kirazlarla, hem çekirdekli hem de onlarsız hazırlanır.

Frenk üzümü

Taze frenk üzümü meyvelerinde bulunan vitamin ve besinlerin çoğunu tutan lezzetli, aromatik reçel sevenler için mükemmel bir seçenek. Pişirme süresi 40-50 dakikadır. 1 kilo dondurulmuş çilek ve 1 kilo şeker alın. İsterseniz turunçgiller ekleyin - portakal veya limon kabuğu rendesi ve suyu. Tarife göre, zengin bir aroma yelpazesi elde etmek için başka meyveler de konur.

İş parçaları için depolama kuralları

Reçel 2 yıla kadar +10 C dereceye kadar olan sıcaklıklarda saklanır. Mahzenler, mahzenler veya buzdolapları uygundur. Bir ev kilerinde, oda sıcaklığında, bir yıldan fazla saklanmazlar. Çekirdekli tohumlardan yapılan reçel depolanırken raf ömrü 7-8 aydır.

yorumlar
 1. Nataliya
  8.08.2020 01:05

  Tarifler için teşekkürler. Çok faydalıydı çünkü çok fazla çilek var, çok az zaman var ve yazlıkta hafta sonu için çok zamana ihtiyacın var. Şimdi bir yıllığına bir kısmını donduruyorum ve boş zamanlarımda tariflerinize göre reçel yapıyorum.

  Cevaplamak
  • yönetim
   8.08.2020 12:55

   İyi günler!
   İyi geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz, yardımcı olmaktan her zaman mutluluk duyarız!
   Herhangi bir sorunuz varsa yazın, her zaman iletişim halindeyiz.

   Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak