Frenk üzümü camıyla savaşmak için işlemekten daha etkili önlemler

İlkbaharda, sağlıklı çalılarda kuş üzümü aniden dalları soldurup kurutduğunu ve ölü sürgünlerin kesilmesinde siyah bir çekirdek görebildiğinizi fark etmeye başladıysanız, o zaman bir bardakla uğraşıyorsunuz demektir. Haşere, meyve mahsullerinin hasadını yok edebildiği için tam sorumlulukla muamele edilmelidir. Frenk üzümü cam eşyalarından nasıl kurtulacağınızı aşağıda öğreneceksiniz.

Zararlı böceğin görünümü ve yaşam evreleri

Dıştan bakıldığında, cam kasa, kenarları boyunca turuncu çizgilerle öne çıkan dar kanatlı küçük bir eşekarısı gibi görünüyor. Zararlı böceğin gövdesi bir santimetre uzunluğa kadar dikdörtgen şeklindedir. Dişinin üç ışık şeridi vardır, erkekte dört tane vardır. Böcekler, bitkilerden elde edilen bitki özü veya polenle beslenir.

Mayıs ayı sonlarında veya Haziran başında, cam, uzunluğu 70 milimetreye ulaşan yaklaşık 50 yumurta bırakır; dikdörtgen şekilleriyle tanınmaları kolaydır. Bir kavrama yapmak için, böcek her zaman genç tomurcuğun hemen yakınında, sürgünün kabuğuna tırmanır.

Zararlıların larvaları en büyük zararı, yani 2.5 cm uzunluğa ulaşan beyaz veya bej renkli tırtıllar, yumurtadan çıktıktan 10 gün sonra sürgünleri içeriden yok ederler. Kökün kalınlığına nüfuz eden parazitler, bununla beslenir ve gelişir. Böylece er ya da geç bitkinin çekirdeğine ulaşırlar.

İlkbaharın başlamasıyla birlikte tırtıl dünyaya açılır, pupa olur ve yeni bir nesle hayat verir. Haziran ayında, ortalama hava sıcaklığı +15 dereceyi aştığında yeni bir kelebek ortaya çıkıyor.

Böcek 40-42 gün aktif kalır ve yaşam döngüsü iki yıldır.

kuş üzümü üzerine cam kasa

Bir meyve çalısının enfeksiyon belirtileri

Cam tavadan etkilenen dalları ilk yıl sağlıklı bir bitkiden ayırt etmek neredeyse imkansızdır, ancak yaprakların ve meyvelerin küçülmeye başladığı not edilebilir. Bu nedenle, haşerenin ortaya çıkmasının ilk aşamalarında tespit edilmesi zordur.

Hasarlı dallar, çiçeklenmenin sonunda veya meyvelerin oluşmaya başladığı anda (eski tırtılların aktif beslenmesi sırasında) aktif olarak solmaya ve kurumaya başlar. Bu lezyonları sadece yaprakların bir sonraki baharda çiçek açmaya başladığı dönemde (özellikle sağlıklı bitkilerin aksine) fark etmek kolaydır.

Kuru dalları toplamaya başlarsanız, kesimlerde siyah duvarlı kara delikler işaretlenir.Bir dalı uzunlamasına keserken, tırtıl dışkısıyla dolu geçidi veya hatta tırtılın kendisini görebilirsiniz.

haşere yiyor

Kuş üzümü üzerinde cam kasa tehlikesi nedir

Orta Şerit'teki bir parazit olan cam boncuklar, siyah frenk üzümü bitkilerinin dallarının% 50'sine ve beyaz ve kırmızıların% 30'una (bazen% 47'ye kadar) zarar verebilir. Hasar derecesi bölgedeki iklim koşullarına bağlıdır.

Bir kelebekten nasıl kurtulurum?

Zararlı böceklerle savaşmanın zorluğu, kültür üzerindeki cam parazitinin, yaşam döngüsünün gözden uzak, yani kuş üzümü dallarının içinde ilerleyecek şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kural olarak, frenk üzümü camına karşı mücadele, özellikle çeşitli aktiviteler içerir:

 1. Biyolojik ürünlerin kullanımı, pestisitler.
 2. Geleneksel yöntemler.
 3. Organik tarım tekniklerini kullanmak.
 4. Önleyici tedbirler.

Ayrıca, her bir olay türü üzerinde daha ayrıntılı olarak durmayı öneriyoruz.

kelebek yok edici

Biyolojik koruma

Kuş üzümü, cam gibi zararlılardan korumak için, nematodların sulu süspansiyonları olan biyolojik müstahzarların kullanılması tavsiye edilir. Bunlar, toprağa ekimden hemen önce frenk üzümü kesimlerini işlemek için kullanılan Nemabakt ve Antonem-F gibi araçları içerir. Bunun için kesimler üç gün hazırlık ile birlikte nemli kuma yerleştirilmeli, ortam sıcaklığı +25 derece, kum nemi% 20 olmalıdır.

Antonem-F, tomurcukların çiçek açmaya başladığı anda kuş üzümü çalılarını sulamak için de kullanılır. Bitki çalı başına ortalama sıvı tüketimi 200 mililitredir.

haddelenmiş sac

Özel ilaçlar

Zararlılara karşı yalnızca biyolojik preparatların kullanılması maalesef yeterli bir önlem değildir, bu nedenle pestisitlerin kullanımı pratikte kaçınılmazdır. Bu tür fonlar arasında Kinmiks, Kapbofoc, Iskra, Kemifos, Fufanon ve Trichlormetaphos gibi ilaçlar kendilerini en iyi yönden kanıtladılar.

Halk, dövüşmenin kanıtlanmış yolları

Camdan kurtulmak için halk yöntemlerine de başvururlar. Örneğin, haşereden caydırıcı olarak kuş üzümü sıraları arasına soğan, nergis, sarımsak, kadife çiçeği ve diğerleri gibi mahsuller ekilir. Mürver veya nasturtium dikmek de uygundur. Bununla birlikte, tam tersine, örneğin kuş kirazı gibi cam eşyalar çekebilen mahsuller de vardır.

Kelebeklerin aktif olarak hareket etmeye başladığı bir zamanda, gazyağı ile ıslatılmış bitki çalılarının arasına kumlu bir kap yerleştirilir. Ayrıca, iyi bir yöntem, kuş üzümü keskin bir aroması olan herhangi bir infüzyonla işlemektir. İğneler, pelin, soğan kabuğu, solucan otu ve diğerleri olabilir.

böcek savar

Bu kokular, zararlıları bir dereceye kadar şaşırtma özelliğine sahiptir.

İşleme şartları ve kuralları

Çalılara ilk yaprakların görünümü ile püskürtmek gerekir. Bu, uygun bir zaman olarak kabul edilir, çünkü bu süre zarfında, sapların yüzeyinde kalan tırtıllar ortaya çıkmaya başlar. Bu süre zarfında cam kasayı olabildiğince verimli bir şekilde imha etmek mümkün hale gelir.

Frenk üzümü çalıları, bir veya başka bir preparatla kapsamlı bir şekilde püskürtülür. Böylece her bitki için 1-1,5 litre çözelti harcanır.

kadife çiçeği kokusu

Prosedürlerin sıklığı

İlkbaharda, tomurcuklar çiçeklenmeye başlamadan önce, kökte kenevir olmaması için siyah, kuru ve donmuş dallar budanmalıdır. Ayrıca zemindeki çalıların altında kalan sürgünler kaldırılır. Çalıların sağlıklı kısımlarına zarar vermemek önemlidir.

Kışa yaklaştıkça, kuş üzümü için sıhhi budama yaparlar.Çalı incelir, böylece az gelişmiş veya kurumuş sürgünlerden mahrum kalır. Tüm dilimlere bahçe verniği veya özel macun uygulanmalıdır.

sıvıları püskürtmek

Böcek öldürücülerle önleyici tedaviye gelince, ısının başlamasından sonra gerçekleştirilir. En deneyimli bahçıvanlar Entonem-F'yi tercih eder. İşleme, yaprakların ortaya çıkmasından önce ve yumurtalık oluşmaya başlayana kadar gerçekleşir. Gerekirse işlem iki hafta sonra tekrarlanır. Kar erir ermez, toprak gevşer, kuru hardal, dişbudak veya pelin serpilir.

Kimyasal işlem kış döneminden önce tekrarlanır. Ayrıca bağışıklık için ilkbahar ve sonbahar beslemesi mineral veya organik maddeler kullanılarak yapılır.

solucanların yok edilmesi

Dirençli çeşitler

Şimdiye kadar, ne yazık ki, yetiştiriciler cam gibi bir haşereye karşı mutlak direnç gösterecek çeşitler geliştirmemişlerdi. Bununla birlikte, belirli bir dayanıklılığa sahip türler vardır.

Siyah frenk üzümü

Zararlılara dayanabilen siyah frenk üzümü çeşitleri:

 1. Güçlü.
 2. Yaz sakini.
 3. Sechenskaya-2.
 4. Perun.

yazlık frenk üzümü

Frenk üzümü

Zararlılara direnme eğiliminde olan kırmızı kuş üzümü çeşitleri:

 1. Erken tatlı.
 2. Natalie.
 3. Jonker Tets.

erken tatlı

Önleyici eylemler

Frenk üzümü fidanı satın alırken, onları belirgin hastalıklar veya hasarlar açısından dikkatlice incelemelisiniz. Özellikle sürgünlerin çekirdeğine özel dikkat gösterilmektedir.

Bir sonraki önleyici tedbir, camı bitkiden korkutacak olan mürver frenk üzümü yanına ekmektir. Bu arada, mürver diğer birçok zararlıyı korkutabilir.

Önlemenin bir parçası olarak, sebzelere (sarımsak veya soğan) ve ayrıca bazı çiçeklere (nergis, kadife çiçeği) zarar vermez. Bu bitkilerin tümü doğrudan frenk üzümü çalıları arasına ekilir. Mahsullerin kokusu, haşerenin sırasıyla meyve ve meyve çalıları bulmasına izin vermeyecek, gelecekteki hasadı tehdit eden yavrularda üreyemeyecektir.

yorumlar
 1. Alexander Petrovich
  4.04.2020 05:36

  Biraz aptalca, konuyla ilgili geriye dönük olarak, hatalarla yazılmıştı. Örneğin yazının başında cam boncuğun 70 mm büyüklüğünde 50 yumurta bıraktığı belirtiliyor. Kimyasal maddelerle işlemeye yönelik net terimler yoktur - çiçeklenmeden önce, çiçeklenme sırasında, hasattan sonra ne zaman ve ne ile tedavi edilebilir.

  Cevaplamak
  • yönetim
   4.04.2020 14:02

   İyi günler!
   Camla savaşmak için mevcut tüm kimyasal preparatlardan (Karbofos, Fufanon, Iskra M, Kinmiks ve diğerleri), Karbofos evrenseldir. İşleme, meyveler olgunlaşmadan 3 aşamada gerçekleştirilir. İlkinin başlangıcı, ilkbaharda, yapraklar göründüğünde. Aşamalar arasındaki boşluk 2 haftadır. Aynı kimyasal, meyveleri topladıktan sonra kuş üzümü üzerine püskürtülebilir.

   Cevaplamak
 2. yat Limanı
  6.06.2020 10:29

  Siyah frenk üzümü ile çok kötüüz. Çiçek açıyor, ama sonra meyveler yok, donun çarptığını düşündük ve sonra budama yaparken siyah bir çekirdek gördük, kökten kestik, işledik, yeni fideler aldık. Yeri değiştirdi. İşte bu gibi durumlarda ne yapmalı?

  Cevaplamak
  • yönetim
   6.06.2020 11:52

   İyi günler! Çalıların donmadığından% 100 eminseniz ancak zararlı böceklerden etkilendiyseniz, uygun kontrol yöntemlerini kullanın. Bunlar biyolojik ürünler, kimya, tarım teknolojisi, halk yöntemleri ve korunmadır. Çelikler ekmeden önce "Nemabact", "Antonem-F" kullanın.Yetişkin bitkileri Kinmiks, Kapbofos, Iskra, Kemifos, Fufanon, Trichlormetaphos ile tedavi edin. Mürver, sarımsak yanında ekilmesi iyidir.

   Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak