Domates fideleri için süper ajan hidrojen peroksit

Bahçıvanların ve bahçıvanların verimi artırmak veya yataklardaki böceklerden kurtulmak için yapmadıkları şey. Hidrojen peroksit, domatesler için süper bir besindir. Bazen tamamen etkisiz olan pahalı ilaçların aksine, bu çare herhangi bir eczaneden bir kuruş karşılığında satın alınabilir.

Dezenfeksiyon için hidrojen peroksit

Pek çok insan, ekim malzemesinin ekimden önce dezenfekte edilmesi gerektiğini bilir. Çoğu zaman bu amaç için iyot veya potasyum permanganat kullanılır. Ancak domates tohumlarını ve hidrojen peroksiti işleyebilirsiniz.

Bilim adamlarına göre, tarımsal mahsullerin tohumları inhibitörler içeriyor. Dikim malzemesinin çimlenmesine müdahale ederler. Doğal ortamda, oksidasyon işlemi sırasında yok edilirler. Ancak tarımda peroksit bu amaçla kullanılmaktadır. Domates tohumlarına% 1 raster hidrojen peroksit içeren bir sprey şişesi püskürtülür. Zaten toprağa ekilmiş tohumları püskürtmeniz gerekir. Böylelikle sadece tohumlarda bulunan inhibitörler yok edilmekle kalmaz, tüm toprak da dezenfekte edilir.

hidrojen peroksit

Gelecekteki fideleri dezenfekte etmenin başka bir yolu. % 10'luk bir peroksit çözeltisinde, tohumları 25 dakika bekletmeniz, ardından akan su altında durulanması ve bir akü üzerinde gevşek bir halde kurutulması gerekir.

Bu araç aynı zamanda sebze mahsulleri için bir büyüme uyarıcısı olarak da kullanılır. Domates ekim materyali% 0,5 peroksit solüsyonunda 12 saat bekletilmelidir. Bu sürenin sonunda tohumlar da temiz suda yıkanır ve kurutulur. Bu tohum işleme yöntemi,% 100 çimlenmeyi garanti eder.

Domates fideleri için hidrojen peroksit, domateslerin kök sisteminin işlenmesinde de kullanılmaktadır. Ancak bu durumda, tüm ince kökler ölecektir, ancak köksap üzerinde bakteri ve mantar kalmayacaktır.

fide işleme

Fide dikmeden önce toprak işleme

Araç, yazlık evlerde arazi ekiminde uygulama bulmuştur. Zararlı böceklerin çoğu toprakta kışı tercih eder. Bu nedenle açık toprağa fidan dikmeden önce toprağın dezenfekte edilmesi tavsiye edilir. Alt tabakanın bir peroksit çözeltisi ile sulanması, sadece fide dikmeden önce değil, aynı zamanda hasattan sonra da yapılmalıdır.

4 litre su için sadece bir şişe ürün gerekir. Solüsyonu tahta bir çubukla iyice karıştırın, bir sulama kabına dökün ve kazılmış toprağın üzerine dökün. Sulu bir çözelti ile sulama, sonbaharda ve ilkbaharda, genç fideleri yataklara dikmeden birkaç gün önce yapılır.

dünyayı besle

Fidelerin ve yetişkin bitkilerin işlenmesi

Domates yetiştirirken, çalıların işlenmesine özel dikkat gösterilmelidir.Domates fideleri çok zayıftır, bu nedenle ek büyüme teşvikine ihtiyaçları vardır. Kimyasallar uyarıcı olarak kullanılabilir, ancak onlarsız yapabilir ve fideleri bir peroksit çözeltisi ile işlemeye çalışabilirsiniz.

Çalıları püskürtmek için 1 litre ılık filtrelenmiş su almanız ve içinde 1 yemek kaşığı seyreltmeniz gerekir. l. peroksit. İyice karıştırın ve bir sprey şişesine dökün, fideler toprağa nakledilene kadar sürekli püskürtme yapılır. Haftada bir püskürtülmesi tavsiye edilir. Bu tür beslemeyle fideler, prosedürün başlamasından birkaç gün sonra aktif olarak büyümeye başlar.

Ülkedeki fidanlar

Ancak sadece genç fidelerin bir büyüme uyarıcısına ihtiyacı yoktur. Yetişkin çalılar da belirli faktörler altında zayıf büyüyebilir, sağlıksız bir görünüme sahip olabilir ve kuruyabilir. Bu sorunu çözmek için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Saplardaki yaraları ve kırıkları dezenfekte edebilirsiniz. Kırılma yeri peroksit ile yağlanır ve lateks ile kapatılır.

Bu çare aynı zamanda mantar hastalıklarıyla da iyi başa çıkıyor. 25 ml peroksidi 1 litre oda sıcaklığında suyla seyreltin ve elde edilen sıvıyı domateslerin dallarına ve yapraklarına püskürtün.

Peroksit ayrıca geç yanıklık gibi yaygın bir patlıcan bitkisi hastalığı ile de baş edebilir. 1 litre su içinde birkaç damla iyot (onsuz yapabilirsiniz) ve 35 ml peroksit seyreltin. Tüm geç yanıklık belirtileri yok olana kadar bitkileri püskürtün.

Penceredeki evler

Domates için gübre olarak uygulama

Hidrojen peroksit yardımıyla şunları yapabilirsiniz: domatesleri döllemek... Peroksiti suyla (50 ml ürün başına 3 litre) seyreltin ve elde edilen gübre ile domates çalılarını sulayın. Hem genç fideleri hem de yetişkin çalıları dölleyebilirsiniz.

Fideleri bu çare ile sulamak, köksapın eser elementleri ve makro besinleri daha iyi emmesine yardımcı olur. Açığa çıkan oksijen küçük kökleri "yiyor" ve ayrıca tüm patojen bakteri ve mantarları yok ediyor. Sadece bitkilerin yapraklarını sulamanın tavsiye edilmediğini hatırlamanız gerekiyor. Üst pansuman her 10 günde bir defadan fazla yapılmaz.

gübre dökülüyor

Domates fidelerini bu şekilde sularken, bir takım tavsiyelere uymalısınız:

  • Su, 15 cm'den fazla derinliğe kadar zemine nüfuz etmelidir;
  • Sadece ılık su kullanma ihtiyacı (soğuk değil);
  • Çalıları sularken, sıvı üstlere düşmemeli ve deliklerin etrafındaki zemini aşındırmamalıdır;

domates ilacı

Çalıları sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde, güneş çoktan battığında sulamanız gerekir (eğer domatesleri sulayın güneş parladığında yanabilir ve ölebilirler).

yorumlar
  1. Irina
    1.01.2018 21:08

    Yöntem iyidir, bitki büyümesi için bir biyoaktivatör keşfedene kadar daha önce sürekli kullandım. BioGrow... Şu anda, etkinlik açısından onunla karşılaştırılabilecek bir çare bile bilmiyorum.

    Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak