Domates çeşidinin tanımı Mucize Altay, yetiştirme ve bakımın özellikleri

Altay Mucize domatesi, geçen yüzyılın son yıllarında uzmanlar tarafından yetiştirildi ve bugün bitki, en iyi ıslah başarılarının devlet sicilindedir. Uzmanlar, Sibirya bölgelerinin ikliminde yüksek verim gösterebilecek domatesler yaratma hedefini belirlediler. Uzmanların çabaları sayesinde, Altay Mucizesi adı verilen bir çeşitlilik ortaya çıktı. Çeşitliliğin tanımı, seralarda ve açık alan koşullarında olası ekimden bahseder.

Domatesin özelliği onu interdeterminant tipe atıfta bulunur, yani ana sapın büyümesi sürekli gerçekleşir. Açık alanda, burcun yüksekliği 1,3 ila 1,6 metre arasında değişmektedir. Bir serada bu değer biraz daha yüksek olabilir. Yüksek büyümesi nedeniyle, bitki bağlanmalı, destekler ana gövdelerin büyümesinden daha yüksek olmalıdır.

Altay Mucizesi

Bitki, iyi mukavemet ve zümrüt yeşili yeşillik gölgesi ile karakterize güçlü gövdelere sahiptir. Altay çeşidi, düşük sıcaklıklarda iyi bir meyve tutumuna sahiptir. Çalı, meyvenin ağırlığına mükemmel bir şekilde dayanır ve kırılmaz, bu nedenle ellerin ek olarak bağlanmasına gerek yoktur.

Meyve özellikleri

Bahçıvanların incelemeleri, domatesin mükemmel özelliklerini doğrular. İlk fırçalar, ortalama ağırlığı 300 ila 350 grama ulaşan büyük domatesler oluşturur. İkinci dalgada yüksek meyve verimi oluşur. Aynı zamanda, ortalama ağırlık hafifçe azaltılır ve 150 ila 200 gram arasında değişir. Olgunlaşmamış domateslerin sapının yanında, meyve olgunlaştıkça kaybolan küçük bir koyu nokta vardır.

Sebzelerin taşınması gerekiyorsa, bunlar biraz olgunlaşmamış bir biçimde hasat edilir.

Koyu kırmızı meyveler oval şekillidir. Sebzenin özü, yoğunluğu hassasiyet ve sululukla uyumlu bir şekilde birleştirir. Domatesin tadı tatlıdır ve hafif bir ekşi olur. Ortalama olarak tohum odası sayısı 5 ile 7 arasında değişmektedir.

uzmanlar tarafından yetiştirildi

Olgunlaşma ne zaman ve nasıl gerçekleşir?

Altay Mucizesi, olgunlaşma özellikleri açısından sezon ortası çeşitlerine aittir. İlk sürgünlerin ortaya çıkmasından 90 gün sonra ilk meyveler çıkarılır. Meyvecilik uzun sürer ve geri dönüşün tam değeri ile ayırt edilir. Domatesli fırçalar dalgalar halinde olgunlaşır.

Domatesin verimi yüksektir. 1 m'de seracılık için2 10 ila 15 kg sebzeleri oluşturur. Bir bitkinin bir çalısı ortalama olarak 4 ila kg sebze üretir. Açık tarla koşullarında verim biraz daha düşüktür, ancak iyi hava koşullarında sera yetiştiriciliği değerlerine karşılık gelebilirler.

olgunlaşma meydana gelir

Avantajlar ve dezavantajlar

Çeşitlilik, alışılmadık derecede düşük sıcaklıklara ve çevresel faktörlere dayanıklıdır. Tohumların% 99,8'e ulaşan yüksek çimlenme oranı vardır ve fideler dalışı iyi tolere eder. Stres toleransı, bazı hibrit çeşitlerden daha üstündür. Bahçıvanların yorumları, çeşitliliğin aşağıdaki avantajlarından bahseder:

 • Keskin bir sıcaklık düşüşünde bile durmayan sürekli büyüme yeteneğine sahiptir;
 • hava şartlarından bağımsız olarak yumurtalık oluşumu meydana gelir;
 • Sadece serada değil, aynı zamanda açık toprağa da yetiştirildiğinde iyi verim.

sürekli büyüme

Bu avantajlardan dolayı, çeşitlilik, havanın tuhaflıklarına bakılmaksızın mükemmel bir verim göstergesi sağlar. Bahçıvanların yorumları, çeşitliliğin çok yönlülüğünü doğrular. Dalgalar halinde olgunlaşma yeteneği, mahsulün işlenmesini kolaylaştırır. Tek dezavantajı, bitkinin toprağın su basmasına karşı tahammülsüzlüğüdür.

Büyümenin nüansları

Bir bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı genel kabul görmüş kurallardan farklı değildir. Aşağıdaki ipuçlarına uymanız önerilir:

bu tür avantajlar

 • fideler en az 2 aylık bir toprağa ekilir;
 • dikim şeması, sera koşulları için 1 m²'ye 4, açık zemin için 3 fidan varsayar;
 • bitkinin bağlanması ve sıkıştırılması gerekiyor;
 • çalılar yeterli havalandırma sağlamalıdır.

Bitki zararlılarından ve geleneksel domates hastalıklarından kurtulmak, periyodik ilaçlarla ilaçlamaya, toprağı dezenfekte etmeye ve mahsul rotasyonuna yardımcı olacaktır. Bahçıvanların incelemeleri, minimum zaman ve çaba yatırımı ile iyi bir hasat elde etme olasılığından bahseder.

fidan dikildi

yorumlar
 1. yat Limanı
  2.02.2018 09:21

  Evde bu çeşide "Biyskaya gülü" deniyor, nedenini bilmiyorum. Henüz oldu. Biyoaktivatör geçen sezondan beri kullanılıyor BioGrow - ve domatesler normalden daha da büyümüş görünüyor. Ve hasat kesinlikle bir önceki sezona göre daha fazla.

  Cevaplamak
  • Den
   3.03.2019 13:59

   Ve bu özel çeşide Biysk gülü denildiği fikrini nereden edindiniz? Biysk rosan tamamen farklı bir çeşittir.

   Cevaplamak
 2. anastasia
  6.06.2018 20:03

  İki mevsim serada büyüdüm, çok lezzetli, güzel meyveler. Ancak, kladosporioz onu kızdırdı. Bu yıl dikmedi. Önümüzdeki yıl tohumlarımla tekrar edeceğim.

  Cevaplamak
 3. Den
  3.03.2019 14:57

  Başka bir yalan. Devlet Yetiştirme Başarıları Siciline göre, Altay Chudo domates belirleyicidir (ve makalede yanlış yazıldığı için hiç de belirsiz değildir), bu da bitkilerin büyümesi göz önüne alındığında, bu domatesin daha çok yarı belirleyici bir tür olduğu anlamına gelir (çünkü sicildeki yarı belirleyici çeşitler belirleyici olarak aynı şekilde belirtilmiştir. ). Ve orta olgunluk, makalede yanlış bir şekilde yazıldığı için, çimlenmeden ilk meyvelerin 110-120 gün olgunlaşmasına kadar geçen süreyi ve 90'ı değil.

  Cevaplamak
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak