Temmuz 2020 için bahçıvan ekimlerinin ay ekim takvimi

Temmuz 2020 için bahçıvanlar için ay ekim takvimi, bahçede herhangi bir işe başlamamanın daha iyi olduğu bir el kitabıdır. Sevdiğiniz şeyi yaparsanız, takvim günlerini kontrol ederseniz, minimum çabayla istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Ay'ın Dünya'ya ve diğer gezegenlere göre konumu görmezden gelinemez çünkü bitki örtüsü üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Ay evresinin ekim üzerindeki etkisi

Yüzyıllardır bahçıvanlar ay takvimini kontrol ediyorlar. Aslında, Ay'ın bitkilerin gelişimi üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Ay evresine bağlı olarak sıvı ve enerji yukarı veya aşağı hareket eder. Bu, bitkilerin karasal kısmının ve köklerinin yalnızca ayın belirli günlerinde daha iyi geliştiği anlamına gelir.

Ay takvimi üzerinde çalışma yaparsanız, mahsul verimini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Her yeni ay bir Yeni Ay ile başlar. Ardından Ağlayan Ay geliyor. Meyve suları ve enerji yukarı doğru hücum eder. Bu dönemde bitkilerin karasal kısımları daha iyi gelişir. Bu ay ortasına kadar devam eder. Ardından Dolunay gelir, ardından Azalan Evre gelir. Bu dönemde tam tersine bitki suları köklere iner. Azalan ay döneminde, kök bitkiler maksimum enerji ve besin alır.

Temmuz 2020'de ayın evreleri

Temmuz ayında, her ay olduğu gibi, Ay 4 aşamadan geçer. Her biri bitkileri ve bahçecilik düzenini etkiler.

Yeni Ay

Ay, Yeni Ay ile başlar. Bu gün 2 Temmuz'a denk geliyor. Bu tarihten önce Azalan evre neredeyse 2 hafta sürdü. Bitkilerin kökleri maksimum enerji ve besin içerir. Yabani otları temizlemek dışında bu gün yapılacak herhangi bir çalışma istenmeyen bir durumdur. Yeni ay üç gün sürer, yani 2 Temmuz'dan 1 gün önce ve bu tarihten 1 gün sonra hesaba katmanız gerekir.

ekim takvimi

Dolunay

Dolunay, ayın ortasında gelir. Bu gün ekim, dikim, budama veya çimdikleme en iyisi yapılmaz. Dolunay tarihi 17 Temmuz'dur (artı günler öncesi ve sonrası). Ancak bu gün, otları kaldırabilir ve yatakları otlatabilirsiniz.

Ağda Hilal

Yeni Ay'dan hemen sonra, ağda ay evresi başlar (3-4'ten 15-16 Temmuz'a kadar). Yaklaşık 2 hafta, yani ayın ekvatoruna kadar sürer. Bu süre zarfında, hasat (meyveler, sebzeler, meyveler) dahil olmak üzere bitkilerin öğütülmüş kısımlarıyla herhangi bir iş yapabilirsiniz. Genellikle Temmuz ayında hiçbir şey ekilmez veya ekilmez. Şu anda hasat. Dilerseniz yeşillikleri, tekrar marulları yani yer üstünde gelişecek bitkileri ekebilirsiniz.

ağda ay takvimi

azalan

Dolunay'dan sonra, Waning Moon periyodu başlar (18-19'dan 31 güne kadar). Sıvı ve enerji köklere iner. Bu aşama 2 hafta sürer - Temmuz ayı sonuna kadar. Şu anda, kök bitkileri ekebilir veya hasat edebilir, dalları kesebilir, çimdikleyebilir, bitkilerin toprak kısmını sıkıştırabilirsiniz. Toprağın yüzeyinin üzerinde bulunan meyve ve meyvelerin hasadı en iyi ağdalı ayda hasat edilir.

Burç simgeleri

Ay'a ek olarak, zodyak işaretleri bitkilerin gelişimini ve bahçede veya sebze bahçesinde çalışma sıklığını etkiler. Herhangi bir bahçe veya bahçıvanlık mahsulünün dört temel unsuru vardır: kök, yaprak, çiçek, meyve. Bu parçaların her biri belirli bir burçla yönetilir.

Bitkilere göre gezegenlerin özellikleri:

 1. Kova (18.19) kısır bir burçtur.
 2. Aslan (4.5), Koç (23.24) kısır burçlardır.
 3. Başak (6.7), İkizler (1, 27,28,29), Yay (13, 14) kısırdır.
 4. Terazi (8,9,10), Oğlak (15,16) - verimli.
 5. Akrep (11,12), Yengeç (3, 30,31), Balık (20,21,22), Boğa (25,26) en bereketli burçlardır.

Zodyak burçlarının bitki kısımları üzerindeki faydalı etkileri:

 • köklerde - Boğa, Başak, Oğlak;
 • yapraklarda - Balık, Yengeç, Akrep;
 • meyveler için - Koç, Aslan, Yay;
 • çiçekler üzerinde - Terazi, İkizler, Kova.

ekim takvimi

Ay takvimine göre Temmuz ayında ne ekilir?

Temmuz yaz ortasıdır. Ekim veya ekim işlemleri bu ay nadiren yapılmaktadır. Bu, kış için hasat, hasat ve koruma zamanıdır. Yaz mevsiminde havalandırmayı iyileştirmek için toprak gevşetilir, yabani otlar çıkarılır, bitkilerin üst kısımları sıkıştırılır, sürgünler sıkıştırılır, bitki örtüsü kuraklıkta sulanır.

Sebzeler, otlar ve otlar

Temmuz ayının ilk 2 haftasında, toprak kısmında meyve verecek olan Büyüyen Ay'a bitkiler ekilebilir. Aşağıdaki tarihler özellikle uygun kabul edilir: 11.12. Yetiştirme aşamasında yeşillik, domates, biber, salatalık, lahana, marul, çilek, çiçek (soğan hariç) ekebilirsiniz.

büyüme aşamasında dikim

Ekvatordan sonra Öldürme aşamasında kök bitkileri ekmeye başlayabilirsiniz. En bereketli tarihler: 20,21,22, 25,26 Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren soğan, sarımsak, turp, patates, havuç, soğanlı çiçekler ekebilirsiniz.

Meyve bahçesi

Temmuz ayında bahçede kiraz ve tatlı kiraz toplama başlar. Bu işi ayın ilk on yılında yapmak daha iyidir. 17'sinden sonra dalları budayabilirsiniz. Büyüme aşamasında, yani Temmuz ayının ilk 2 haftasında fidan dikilmesi tavsiye edilir.

Çalılar, ağaçlar ve çiçek tarhları

Yaz aylarında, meyve suyu onlardan akacağından dalları kesmek istenmez. Genellikle, bu prosedür erken ilkbaharda - tomurcuk kırılmadan önce veya sonbaharın sonlarında - yaprak dökülmesinden sonra gerçekleştirilir. Sonbaharda çalı ve ağaç dikmek daha iyidir, ancak Temmuz ayının ilk on yılında yazın da mümkündür. 4'ten 15'e kadar çiçek dikmek için en iyi zaman.

dikim zamanı

Waning Moon'da, yani 17'den sonra bitkileri sulayabilir, toprağı gevşetebilir ve yabani otları temizleyebilirsiniz.

Çim ve peyzaj

4.'den 15.'ye kadar çim ve bitki ekimi yapmak daha iyidir. Çimleri 18'den ayın sonuna kadar biçmeniz gerekiyor. Bitkileri gerektiği kadar sulayın, ancak en iyisi Azalan fazda köklerin sıvıyı emmesidir.

Ay takvimine göre bahçede ve bahçede ne yapılması gerekiyor?

Temmuz yazın zirvesidir. Bu dönemde bitkiler nadiren ekilir ve ekilir. Ama hasat etmeye başlarlar. Sebzeler, meyveler ve meyveler en iyi şekilde Büyüyen Ay'da hasat edilirken, maksimum miktarda faydalı madde içerirler.

hasat

Kök mahsuller, Azalan aşamada hasat edilebilir. Ay takvimine göre bu dönemde bitkileri beslemek daha iyidir. Kökler, kendilerine sadece topraktan değil, aynı zamanda bitkinin toprak kısımlarından da giden maksimum yararlı maddeyi özümserler.

Yeterli sulama fotosentezi teşvik eder. Sıcakta, bitki örtüsünü sulayabilirsiniz, ancak bunu akşam veya sabah erken saatlerde yapmak daha iyidir. Azaltma aşamasında toprağı gevşetmeniz, yabani otları temizlemeniz gerekir. Bitkileri sıkıştırabilir, üstleri sıkıştırabilirsiniz.

Temmuz 2020 için bahçıvan için ay takvimi

Ay takvimine göre Temmuz ayında bahçede veya sebze bahçesinde günlük bir şeyler yapabilirsiniz. Ayın ilk günlerinden ortasına kadar domates, salatalık, kiraz, kiraz toplayabilirsiniz.

17 Temmuz'dan itibaren erken patatesleri kazabilir, olgun havuç veya pancarları yerden çıkarabilirsiniz.

Yabani otları ortaya çıkar çıkmaz bahçeden çıkarmak daha iyidir, böylece kültür bitkilerinden besin almazlar. Doğru, Temmuz ayında hiçbir şey yapmamanın tavsiye edildiği birkaç gün var.

Bahçıvanlık

Hayırlı günler

Büyüyen Ay'da orta derecede doğurgan günler: 8.9.10. En İyi: 11,12 Yerden meyve veren bitkiler ve çiçekler dikmek için izin verilir: 4'ten 15'e.

Azalan Ay'da ortalama doğurganlık günleri: 27, 28, 29. En iyi: 20, 21.22. Kök bitkileri ekebilirsiniz: 19'dan 31'e kadar.

Olumsuz günler

Böyle bir dönemde bahçede veya bahçede herhangi bir işe başlamamak daha iyidir. En elverişsiz günler: 2 ve 17 (artı bu tarihlerden önceki ve sonraki gün). Kısır: 18.19.

elverişli ve elverişsiz günler

Bahçıvanın Temmuz ayındaki işaretleri

Doğayı daha iyi anlamak, insanların yıllar içinde gözlemledikleri ve fark ettikleri, doğruluklarına ikna oldukları ve bilgilerini torunlarına aktardıkları işaretlere yardımcı olacaktır.

Temmuz için işaretler:

 1. Bir örümcek ağı örerse kurur.
 2. Kurbağalar nallarsa yağmur yağar.
 3. Sivrisinekler iyi havalarda sürü halinde uçarlar.
 4. 6 Temmuz - şifalı ot toplama geleneği.
 5. Ivan Kupala'da (7 Temmuz) güçlü çiğ - salatalık hasadı için.
 6. Samson'da yağmur (10.) - sonbahara kadar uzun süreli yağmurlara.
 7. Sabah çiy olmazsa yağmurlar yakında gelecek.
 8. Omelyan geldi (31.), hasat için sipariş edilen mantarlar, meyveler buldu.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak