Haziran 2020 bahçıvan ekiminin ay ekim takvimi

Haziran 2020 için ay ekim takviminin tavsiyelerine uyulması, büyüyen bitkilerde mükemmel sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Bahçecilik ve bahçe işleri yaparken, ayın evresini de dikkate alarak, daha güçlü ve daha canlı mahsuller elde etmek mümkündür. Bu sayede verim parametreleri önemli ölçüde artar, mahsuller daha az hastalanır ve pratik olarak haşere saldırılarıyla karşılaşmaz.

Yaz sakinleri için ay takviminin değeri

Ayın evreleri, kök sistemini ve bitkilerin toprak kısmını etkiler. Ay döngüsünün belirli günlerinde dikim işlemleri çimlenme parametrelerini artırmaya, büyüme süreçlerini hızlandırmaya ve meyve gelişimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, ekimden, sulamadan veya gevşetmekten kaçınmanın daha iyi olduğu günler vardır. Bu tavsiyenin ihlali, mahsullere zarar verir, gelişimlerini yavaşlatır veya kök sistemde çürüme süreçlerini tetikler.

2020'de iyi bir hasat elde etmek için ay ekim takvimine odaklanmalısınız. Uzun ömürlü ve fide dikerken tavsiyelerini dikkate almak özellikle önemlidir.

Büyüyen bir ay ile böyle bir çalışma yapmak en iyisidir. Dolunaydan önce yapılması tavsiye edilir. Yeni ayın gelişiyle birlikte, bu tür eylemlerin terk edilmesi gerekecek.

Dolunaydan önce ekilen mahsuller iyi büyür.

kapta bitki

Ay evresinin ekim üzerindeki etkisi

Ayın iniş tarihlerinin bağlı olduğu birkaç evre vardır:

 1. Yeni ay, bahçecilik ve bahçecilik için en elverişsiz an. Bu noktada ekim işi yapmak veya bitki ekimi yapmak yasaktır. Kötü dönem sadece 3 gün sürer.
 2. Büyüyen ay - kendi kendine artar ve enerjiyi yukarı doğru yönlendirir. Bu, yer üstünde kalan mahsullerle çalışmak için mükemmel bir zamandır. Bunlara sebze ve meyveler dahildir. Bu kategori aynı zamanda çiçekleri ve yeşillikleri de içerir. Bitkiler ekilebilir, aşılanabilir ve diğer işler yapılabilir.
 3. Dolunay - şu anda sebze, ağaç, çalı dikmek yasaktır. Bu an sadece 1 gün sürer. Bu durumda yatakların otlanmasına, gübre uygulamasına ve zararlı böceklere karşı tedavi yapılmasına izin verilir.
 4. Azalan Ay - enerji aşağı doğru akar. Bu nedenle soğanlı mahsullere ve kök mahsullere özen gösterilmesi tavsiye edilir.

bitki dikmek

Haziran ayında ayın evreleri

Ayın birkaç evresi vardır. 2020'de aşağıdaki dönemlerde başlarlar:

 1. Yeni Ay - 3.06.
 2. İlk çeyrek - 10.06.
 3. Dolunay - 17.06.
 4. Üçüncü çeyrek - 25.06.

ay evreleri

Haziran ayında burçlarda ay

Dikim işi yaparken, şu anda ayın hangi burç burcunda olduğuna rehberlik edebilirsiniz:

 1. Boğa - 31 Mayıs - 2.06. 1.06 baş marul ve turp ekebilirsiniz. Erken patatesleri ve soğanlı bitkileri kazmasına izin verilir. 2.06 Bitkilerle çalışmak tavsiye edilmez.
 2. İkizler - 2-4 Haziran. Şu anda yeni ay geliyor. Bu nedenle bitkilerle çalışmak tavsiye edilmez.
 3. Yengeç - 4-6 Haziran. 4.06 bahçe işi yasaktır. 5-6.06 kabak bitkileri, her türlü lahana, fasulye, bezelye, yeşillik ekebilirsiniz. Ayrıca yeşil gübre ekmesine, mineral gübre uygulamasına, bitkilere bakmasına izin verilir.
 4. Aslan - 6-9 Haziran. Bu dönemde tohum toplayabilir, saman hasat edebilir, mahsullere bakabilirsiniz.
 5. Başak - 9-11 Haziran 9.06 çilek bıyıklarını ekebilir, bitkileri kesebilir, uzun ömürlüleri yeni bir yere taşıyabilirsiniz. Süs bitkilerinin biçimlendirici budamasına da izin verilir. 10 Haziran, ay ikinci çeyreğe giriyor, bu nedenle dikim işi yasak.
 6. Terazi - 11-13 Haziran. Şu anda fasulye, baklagiller, salatalık ekebilirsiniz. Aynı zamanda kenarları dikerler, bitkileri keserler, biçimlendirici budama yaparlar ve mahsullere bakarlar.
 7. Akrep - 13-15 Haziran. Bu dönemde salatalık ve kabak ekilmesine izin verilir. Ayrıca kuzukulağı, fasulye, lahana, yeşillik, yeşil gübre ekebilirsiniz. Bitkileri sulamasına, mineral gübre uygulamasına, toprağı malçlamasına izin verilir.
 8. Yay - 15-17 Haziran. 16-17. Günlerde dolunay gözlendiğinden ekim çalışmaları yapılmamaktadır. 15 Haziran'da soğan, kırmızı lahana ekebilir, tohum toplayabilirsiniz.
 9. Oğlak - 17-20 Haziran. Bu dönemde dolunay vardır, bu nedenle bitki ekilmesi tavsiye edilmez. 19.06 Rutabaga ve turp ekebilir, soğanlı bitkiler kazabilir, su bitkileri ekebilir ve organik gübre uygulayabilirsiniz.
 10. Kova - 20-22 Haziran. Şu anda bahçeye bakabilir, hastalıklar ve böcekler için tedavi yapabilir, süs çalılarını kesebilirsiniz.
 11. Balık - 22-25 Haziran. Bu süre zarfında kompost serilmesi, bitkilerin sulanması ve organik gübre uygulanması tavsiye edilir.
 12. Koç - 25-27 Haziran. 06.25 Ay, dördüncü çeyreğe giriyor. Şu an için dikim çalışmaları yapılmamalıdır. 26-27'de erken patates kazabilir, bitkileri püskürtebilir, saman hasat edebilirsiniz.
 13. Boğa - 27-30 Haziran. Bu süre zarfında erken patates ve soğanlı bitkiler çiçek açtıktan sonra kazılmalıdır. Ayrıca bahçeye de dikkat etmelisiniz - sulama, organik gübre uygulama, yabani otları temizleme.

işaretlerde ay

Haziran 2020 için bahçıvan ay takvimi

2020'de bahçecilik için çok sayıda iyi ve kötü gün vardır.

Haziran'da hayırlı günler

Mahsullere bakmak için en iyi günleri seçmek için ay takviminin tavsiyelerini okumalısınız.

Çiçekleri ve iç mekan bitkilerini ekmek ve dikmek için

Ekim çalışmaları Haziran ayında bu günlerde yapılabilir:

 • yıllık çiçek tohumları 10-17 ekilir;
 • iki yıllık mahsullerin ve çok yıllık bitkilerin tohumları 10-17 ekilir;
 • iç mekan çiçekleri ve sera bitkileri 10-17'de ekilir;
 • soğanlı mahsuller ve yumrular 1 ve 24-29 ekilir.

Ülkedeki bahçıvanlar

Sebze bitkilerinin ekilmesi ve dikilmesi için

Sebze ekerken, farklı ürünler için aşağıdaki Haziran tarihlerini seçmelisiniz:

 • domates, physalis - 10-17;
 • kavun, kabak, kabak, salatalık, karpuz - 10-17;
 • biber, patlıcan - 10-17;
 • her tür lahana - 10-17;
 • yeşillik - 1 ve 24-29;
 • soğan - 1 ve 24-29;
 • patatesler - 1 ve 24-29.

Berry çalıları dikmek için

Çilek, ahududu, çilek, bektaşi üzümü, kuş üzümü gibi dut bitkileri 10-17.06 tarihlerinde ekilmelidir.

fide dikmek

Ağaçların ve çalıların dikilmesi ve bakımı için

Elma, kiraz, kiraz, erik, armut gibi meyve ağaçlarının dikimi ve bakımı 10-17.06.

Haziran 2020'de dikim ve ayrılma için yasak günler

Aynı zamanda ekim için başarısız günler de vardır:

 • 06 - yeni ay;
 • 06 - dolunay.

Farklı bölgelerdeki tarım işçiliğinin özellikleri

Ay takvimi çok yönlüdür.Sitenin konumuna bağlı değildir. Bununla birlikte, acemi bahçıvanlar, yetiştirmek için mahsul çeşitlerinin seçimini dikkatlice düşündüğünden emin olmalıdır. Bu, bölgenin iklim özellikleri ve gerekli agroteknik önlemler dikkate alınarak yapılmalıdır.

Sıcağı seven mahsuller, ihtiyaçları ile örtüşen bir zamanda toprağa ekilmelidir. Ay takviminin tavsiyesine rağmen, ekim işinin daha erken yapılması tavsiye edilmez..

sitede çalışmak

Haziran ayında bir bahçıvanın halk işaretleri

Pek çok halk işareti var:

 1. Sık sık yıldırım düşmesi zengin bir hasat vaat ediyor.
 2. Üvez, 3.06'ya düşen Elena Lenoseyka'da bolca çiçek açarsa, iyi bir keten hasadı beklenebilir. Bu günde hava kötüyse sonbahar da aynı olacak.
 3. Köknar ağaçlarında çok sayıda koni varsa, bol miktarda salatalık hasadı beklemelisiniz.
 4. Sıcak geceler bol meyve vaat ediyor.
 5. Sıcak yağmur yağarsa, iyi bir hasat beklemelisiniz.

Ay ekim takviminin tavsiyelerine uymak, güçlü ve canlı mahsuller yetiştirmenize ve iyi bir hasat almanıza olanak tanır. Bu durumda, bitkilerin kendi özelliklerini dikkate almaya değer.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak