2020 ay takvimine göre Nisan ayında ekim için elverişli ve elverişsiz günler

Birçok sebze yetiştiricisi ve bahçıvan, bahçıvanın Nisan 2020 ay takvimini kullanır. İnsanların birçok sebze ve meyve dikmek için en uygun zamanı belirlemelerine ve ekilmiş bitkileri sulamak ve beslemek için bir gün seçmelerine yardımcı olur.

Ay evresinin ekime etkisi

Bazı insanlar ay evrelerinin ekimi hiçbir şekilde etkilemediğini savunuyor, ancak durum böyle değil. Bu yılın nisan ayında fidelerin sadece toprak üstü kısmını değil aynı zamanda kök sistemini de etkiliyorlar. Belirli bir ay gününde tohum dikmek, fidelerin meyve vermesini iyileştirebilir ve zaman zaman gelişimlerini hızlandırabilir.

Yirmili Nisan'da fidelerin sağlığını olumsuz etkilediği için ekimden, toprağın gevşetilmesinden ve yabani otların ayıklanmasından vazgeçilmelidir. Bu dönemde bitkiler, rizomların çürümesine yol açan hastalıklarla enfeksiyona karşı hassastır. Bu nedenle, çok sayıda olgun meyve toplamak için, tüm uygun ve elverişsiz tarihleri ​​gösteren ay ekim takvimi hakkında önceden bilgi sahibi olmalısınız.

Nisan 2020'de Ay evresi

Ayın evrelerinin çoğu bitkinin gelişimini ve büyümesini olumsuz veya olumlu yönde etkileyebileceği bir sır değil. Etkilerinden uygun şekilde yararlanmak için, bu yılın Nisan ayının ay evrelerine aşina olmanız gerekir. Dört aşama vardır:

 • Yeni Ay. Sebze dikmek için en uygunsuz zaman. Yeni ay boyunca ekilen tüm fideler sahada iyi kök salmaz ve yavaş büyür. Yeni ayın süresi sadece üç gündür ve 5'inde başlar.
 • Ağda Hilal. Büyüyen ay boyunca bahçe işi yapmak gerekiyor. Şu anda, tüm çiçekler, bitkiler, sebzeler ve meyveler ay enerjisini emer ve bu da onların daha da gelişmesine katkıda bulunur. Bu aşama 8 Nisan'da başlar ve 18'ine kadar sürer.
 • Dolunay. Dolunay dönemi ayrıca tohum ekimi veya çimlenmiş fideleri yeniden dikmek için elverişsiz bir zaman olarak kabul edilir. Dolunayda bitkileri sadece besleyebilir, ayıklayabilir ve ilaçlayabilirsiniz. Dolunay 19 Nisan'da başlıyor ve bir gün sürüyor.
 • Azalan ay. Bu günlerde, kök bitkileri ve soğanlı fidelerin yetiştirilmesi tavsiye edilir, çünkü azalan ay nedeniyle tüm enerji aşağı doğru yönlendirilecektir. Aşama 20'sinde başlar ve on gün sonra biter.

ay takvimi

Nisan 2020'de Ay'ın Burç Bulgusu

Sebze mahsullerinin ekimine elverişli ve elverişsiz günleri belirlemek için ayın burç pozisyonuyla uğraşmanız gerekecek.

Uygun iniş günleri

Ekilen bitkilerin gelişmesine ve üretkenliğine katkıda bulunan birkaç burç işareti vardır. Ayın içinde bulunabileceği bereketli burçlar şunları içerir:

 • Buzağı. 7. ve 8. günlerde harekete geçen bereketli bir kadınsı işaret.
 • Kanser. 11-12 Nisan tarihleri ​​arasında geçerli olan en üretken işaret olarak kabul edilir.
 • Akrep. Akrep burcundaki Ay, birçok sebzenin büyümesini destekler. Zodyak bulgusu ayın 20'sinde başlar ve ertesi gün biter.
 • Oğlak. Ay evresinin 24'ünden 26'sına girdiği dünyevi bir dişi burç.

ay takvimi

Olumsuz günler

Çorak işaretler şunları içerir:

 • Koç. Ay Koç burcundayken ağaç, sebze ve meyve dikemezsiniz. Bu nedenle 4 ve 6 Nisan'da ekim yapılması kontrendikedir.
 • İkizler. 9. ve 10.'da yer alan hava erkek işareti.
 • Başak. Başak burcundaki zodyak varlığı 16'sında başlar ve bir günde biter.

Ay takvimine göre nisan ayında ne ekilir?

Birçoğu, ay ekim takvimine göre nisan ayında ne ekeceğiyle ilgileniyor. Deneyimli bahçıvanların ilkbahar ortasında ekmeyi tavsiye ettiği birkaç ürün var. Bunlar şunları içerir:

 1. Baklagiller. Nisan ayında, bahçıvanlar bezelye ile fasulyeleri güvenle ekebilirler. Sera sahipleri ve sera yapıları fasulye ekebilir. Açık alanda, mayıs ortasında - biraz sonra dikmek daha iyidir.
 2. Brüksel lahanası. Bu bitkinin uzun bir büyüme mevsimi vardır ve bu nedenle en geç 8-10 gün içinde ekilir.
 3. Beyaz lahana. Erken ilkbaharda ekim için erkenci beyaz lahana çeşitleri kullanılır.
 4. Patates. Nisan ayının ilk yarısında birçok bahçıvan bahçeye patates ekiyor. Bundan önce, tüm ekim malzemeleri ısıtılır ve uyarıcılarla işlenir.

ay takvimi

Bahçede ve bahçede mevsimlik Nisan çalışması

Çoğu zaman, bahçede ve bahçede çalışmak Nisan ayında başlar, çünkü bu ayda kış donları biter ve bitki ekmeye başlayabilirsiniz.

İlk olarak sebze bahçesi ve bahçe, geçen sezondan itibaren sahada kalabilecek bitki artıkları veya yabani otlardan arındırılır.

Mantar hastalıklarının etken maddelerini içerebilecekleri için yakılmalıdırlar. Bundan sonra toprak gübrelenmeli ve besinlerle doyurulmalıdır. Beslenme için azot, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeren organik madde ve mineral gübreler kullanılır.

Ağaçlar ve çalılar için

Nisan ayında bazı insanlar çalı ve ağaç dikiyor. Bu tür bitkileri nasıl düzgün bir şekilde ekeceğinizi öğrenmeniz önerilir.

ay takvimi

İniş

Nisan ayında uygun dikim tarihlerinde çalılar ve ağaçlar dikilir. Aynı zamanda, oluşturulmuş bir kök sistemine sahip güçlü fideler kullanırlar. İlk önce, fidelerin dik konumda yerleştirildiği şantiyede küçük bir hendek açılır. Sonra toprağa serpilir ve sıkıştırılır. Bitkilerin daha hızlı başlamasını sağlamak için hemen ısıtılmış su ile sulanır.

Budama

Havanın 8-10 santigrat dereceye kadar ısındığı Nisan ayının ikinci yarısında budama ağaçları ve çalılar ile uğraşırlar. Uzmanlar, asla meyve vermeyecek ölü veya kırık dalların budanmasını tavsiye ediyor. Ayrıca hastalıklardan etkilenen dallardan da kurtulmanız gerekiyor. Budama için normal bir budayıcı veya bahçe testeresi kullanın.

ay takvimi

aşı

Yaz aylarında, haziran ayının ilk yarısında aşılama yapılmalıdır. Bunun için filizli stok bir uyarıcıda nemlendirilir. Stoğa bağlandıktan sonra greft streç film veya elektrik bandı ile sarılır. Bir buçuk ay sonra bitkiden çıkarılır.

Hastalık ve haşere kontrolü

Pek çok ekili mahsulün tehlikeli hastalıklarla hastalanabileceği bir sır değil. Tarımın farklı aşamalarında haşere ve hastalık kontrolünün özelliklerini öğrenmeniz önerilir.

fide bakımı

Fide bakımı

Genç fidelerin viral veya fungal patolojilerle enfekte olmasını önlemek için, periyodik olarak biyolojik preparatlarla püskürtmek gerekir.

Ayrıca fideler iyi aydınlatılmalı ve düzenli olarak ısıtılmış su ile sulanmalıdır.

Büyüyen fide

Fide yetiştirme sürecinde, her zaman doğru miktarda gübreleme aldığından emin olmanız gerekir. Haftada 2-3 kez saksılar organik ve mineral bileşiklerle beslenir. Bu yapılmazsa fideler zayıflayacak ve daha sık acıtacaktır.

ay takvimi

Toprağa sebze dikimi

Fideleri kalıcı bir büyüyen yere yeniden dikmeden önce, tüm yataklara mantar öldürücü maddeler püskürtülür ve mantar hastalıklarının patojenlerini yok eden kaynamış su ile sulanır.

Toprak ve gübre

Ekilen bitkilerin böcek saldırıları veya hastalıklar nedeniyle ölmemesi için, sahanın periyodik olarak gübrelenmesi gerekir. Fidelerin magnezyum, azot, kalsiyum ve fosfor ile beslenerek bağışıklığı artırılabilir.

ağaç dikmek

Çiçekçi takvimi Nisan

Çoğu yetiştirici Nisan ayında bahçecilik yapmaya başlar.

Nisan ayında çiçek ekimi ve dikimi

Ayın ilk günlerinde çiçek ekmeye başlayabilirsiniz. Bundan önce bir çiçek bahçesi hazırlanır ve kir ve yabani otlardan arındırılır. Daha sonra toprak çiçek tarhına kazılır ve asitlik seviyesini normalleştiren gübre eklenir.

Nisan ayında çiçek üretimi

Baharın ikinci ayında aşağıdaki çiçekleri çoğaltabilirsiniz:

 • ayın sonu, phlox sürgünlerinin çoğaltılması için uygun bir dönem olarak kabul edilir;
 • nisan ayının ilk yarısı acı bakla çalılarını bölmek ve dikmek için uygundur;
 • yirminci günü, petunya kesimleri toplanır ve ekilir.

ay takvimi

Nisan 2020 için bahçıvan ve bahçıvan belirtileri

Bahçıvanlar arasında popüler olan birkaç işaret var:

 • ayın sonunda ılık yağışlar iyi bir hasadı gösterir;
 • Eutychia'da soğuk rüzgar - bahar mahsullerinin zayıf meyvelerine;
 • bulutlu Nisan - yağmurlu bir yaz için.

Sonuç

Nisan ayında bitki dikmeyi planlayan kişiler, bu ayın ay takvimini öğrenmelidir. Bununla bahçede ve bahçede çalışmak için en iyi günleri öğrenebilirsiniz.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak