Bahçıvan için Şubat 2020 ay takvimi, dikim için uygun günler

Bahçıvan için Şubat 2020 için ay takvimi, belirli bir mahsulün ekimi için doğru zamanı seçmeyi mümkün kılacaktır. Sonuçta, ayın konumuna atıfta bulunarak fide elde etmek için bitki tohumları ekmeniz tavsiye edilir. Yanlış gün verimi düşürecek ve mahsulün yaşanmaz hale gelmesine yol açacaktır.

Şubat 2020'de ayın evreleri

Tarımsal faaliyetleri planlarken, Ayın yerini hesaba katmanız tavsiye edilir, çünkü kesinlikle tüm bitkilerin gelişimi bu gezegene bağlıdır. Herhangi bir dönem için izin verilen ve yasaklanan olayların bir listesi vardır.

4 ay aşaması vardır (Şubat günleri için):

 1. Waning Moon (1'den 3'e, 20'den 28'e).
 2. Yeni Ay (5).
 3. Ağda ay (7'den 17'ye).
 4. Dolunay (19).

Hangi bahçe işini yapabilirsin

Bahçenizde veya bahçenizde çalışırken ay takvimini kontrol etmeniz önerilir. Yeni veya dolunay günlerinde yapılan belirli tarımsal çalışma kategorileri, daha sonra beklenen sonuçları vermeyecektir.

bir çok sebze

Yeni ayda

Yeni aya bir gün düşer (5. gün). Ancak bu süre için 3 gün ayırmaya değer. Önceki gün, yeni ay ve sonraki gün. Bu dönemde bitki tohumlarının ekilmesi istenmez. Ancak çok kalın büyüyen fideleri daha az sıklıkta yapabilir veya yabani otları çıkarabilirsiniz. Bitkiler hastalıklar ve böcekler için tedavi edilebilir. Fidelerin büyüdüğü toprağın gevşemesine ve yeni ayda dökülmesine izin verilir.

Bu gün bitkilerin ekilmesi veya ekilmesi istenmez. Ancak topraktan yabani otları veya yoğun şekilde büyüyen fideleri çıkarabilirsiniz.

Dolunayda

Şubat ayındaki dolunay 19'unda gerçekleşir. Ancak bu süre daha uzun sürer: üç tam gün. Dolunay, 19'undan bir gün önce gelir ve yalnızca 21 Şubat'ta sona erer. Bu süre zarfında, yatakları otlayabilir, yabani otları çıkarabilir veya daha az sıklıkta çok yoğun fideler yapabilirsiniz. Bitkiler, hastalık veya böcek zararlıları için tedavi edilebilir. Dolunay döneminde topraktan mahsul çıkarılabilir ancak hiçbir şey ekilemez. Kökleri koparmak ve sıkıştırmak yasaktır.

bir çok sebze

Dikim için burçlarda ayın en uygun pozisyonları

Ekerken, gezegenin hangi belirli işaretlerde olduğu dikkate alınmalıdır.Konumu, kültürlerin sonraki gelişimini etkiler.

İşaretler ve bitkiler üzerindeki etki ile ilgili pozisyon:

 1. Köklerde - Başak, Boğa, Oğlak burcunda.
 2. Yapraklarda - Akrep, Yengeç, Balıkta.
 3. Çiçeklerde - Kova, Terazi, İkizler'de.
 4. Meyveler için - Aslan, Koç, Yay burcunda.

Tohumlar yalnızca gezegenin şu burç burçlarında olduğu günlerde ekilir: Akrep, Yengeç, Balık, Başak, Boğa, Oğlak. Şubat ayında, ekin ekimi için en başarılı tarihler 7, 8, 11, 12, 16, 17 sayılarına karşılık geliyor.

farklı sebzeler

Ay iniş takvimi

Her mahsulün kendine uygun ekim günleri vardır. Sonuçta, yalnızca yer üstünde meyve veren bitkiler var (domates, biber). Pek çok ürün yalnızca toprakta büyür ve olgunlaşır. Bahçıvan için ekim olayının hangi gün gerçekleştiği önemlidir: bir büyüme veya düşüş aşaması için.

Hayırlı günler

Yetişme aşamasına karşılık gelen dönem, gelişecek ve meyve verecek mahsullerin yer üstünde ekilmesi için tavsiye edilir. Şubat ayında bu günler 7'den (6) 17'ye (18) düşüyor. Sadece 10 gün içinde, fideler için domates veya patlıcan ekecek zamana ihtiyacınız var. Bu dönemde, meyve suları aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek yer üstü mahsullerin maksimum verimini sağlar.

bahçe işi

Olumsuz günler

Azalan bir aşamada yeryüzünün üzerinde meyve verecek bitkilerin dikilmesi istenmez. Şubat ayında, bu tür günler 1'den 3'e, 20'den 28'e düşüyor. Bu dönemde sadece ekilen kök bitkiler iyi meyve verir. Örneğin soğan, patates, turp. Böyle günlerde, enerji bitkilerin köklerinde maksimum düzeyde yoğunlaşır. Azalan aşamada ekilen domatesler veya biberler zayıflayacak ve bodurlaşacaktır.

Şubat 2020 ay takvimine göre dikim masası

Ekimden önce ekim tedbirlerine izin verilen veya tavsiye edilmeyen günleri karşılaştırın. Şubat ayında, kural olarak, sadece 100 gün sonra meyve verecek olan mahsul fideleri hazırlanır. Kışın son ayında salatalık ve belirleyici domates ekilmesi sakıncalıdır. Fideler Mayıs ayına kadar güçlü bir şekilde uzayacak ve onları yeni bir yere dikmek zor olacak.

sepetteki sebzeler

Dikim için önerilen Şubat günleri:

kültür \ günler13781112161725
domates++++++
biber++++++
patlıcan++++++
çilek++++++
Çiçek tohumları++++++
turp+++
yeşil soğanlar+++

Domates tohumlarının ekilmesi

Belirsiz ve geç olgunlaşan domatesler Şubat ayında ekilmelidir. Uygun sayılar: 8, 11, 12, 16, 17 Şubat. Dezenfeksiyon için ön tohumlar, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisine (20 dakika) batırılır. Bazı hibrit tohumlar doğrudan büyüme destekleyicilerle işlenmiş olarak satılır. Dezenfekte edilmelerine gerek yoktur.

ay takvimi şubat 2019 bahçıvan

Fide için biber dikimi

Yaz ayları Haziran ayında biber hasadı almak isterlerse, Şubat ayının ilerleyen günlerinde fidan tohumları ekmeleri gerekir: 8, 11, 12, 16, 17. Bunlar, kışın son ayının en başarılı günleri. Bu günlerde tohum ekecek vaktiniz olmadığı için ekim faaliyetlerinin ertelenmesi ve Mart ayına kadar beklenmesi tavsiye edilir.

Patlıcan tohumu ekimi

Bu mahsuller geç meyve verme ile karakterizedir. 8, 11, 12, 16, 17 Şubat tarihlerinde fide tohumlarının ekilmesi tavsiye edilir. Bu günler ağda aya karşılık gelir. Bu dönemde ekilen patlıcanlar mükemmel bir hasat sağlayacaktır.

ay takvimi şubat 2019 bahçıvan

Remontant çilek tohumlarının ekilmesi

Çilekleri bıyıklı değil tohumlu yetiştirirseniz, ekim faaliyetlerini 8, 11, 12, 16, 17 Şubat tarihlerinde yapmanız tavsiye edilir. Bu günlerde ekilen kültür kök salacak ve ekimden 100 gün sonra bol hasat verecektir.

Şubat ayında fidan için hangi çiçekler dikilmeli?

Kışın sonunda, bu tür yıllık çiçekli bitkiler için fide hazırlamaya başlama zamanı: petunyalar, lobelia, begonviller, mineçiçeği, cineraria. Şubat ayında, iki yıllık ve çok yıllık çiçeklerin tohumları ekilir: viyola, acı bakla, papatyalar, hercai menekşe, krizantem, çuha çiçeği. Azalan ayda, ampuller ve yumrular ile çoğalan bitkiler ekilir (1'den 3'e, 20'den 28'e).Çiçekler, büyüyen bitkiye, tohumlar tarafından çoğaltılan (7'den 17'ye kadar) ekilir.

ay takvimi şubat 2019 bahçıvan

Tek tek mahsullerin ekim tarihleri ​​hakkında bilgi

Şubat ayında ne ekilir:

 • 7 - domates, biber, patlıcan, çiçek tohumlarını ıslatabilirsiniz;
 • 8, 11, 12 - fideler için toprağa tohum ekin;
 • 16 - fide ekimi için sebze tohumları hazırlayabilirsiniz;
 • 17 - toprağa domates, biber, patlıcan, çilek, çiçek ekmek;
 • 24, 25 - ısıtılmış bir seraya soğan, turp, yeşillik ekilir.

Bahçıvanın Şubat ayı işaretleri

Kışın son ayında havanın izlenmesi tavsiye edilir. Örneğin 10 Şubat'ta dışarıda kuvvetli bir rüzgar varsa yaz yağmurlu olur. Bu aydaki kuru hava genellikle yaz yağmurları için kuru yaz ve yağmurlu havaya işaret eder. Şubat başında hava güneşliyse ilkbahar erken olur.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak