Bahçıvan ve bahçıvan için ay ekim takvimi, Ekim 2020 çalışma tablosu

Ekim 2020 için profesyonel bir bahçıvan ve bahçıvanın ay ekim takvimi göz önünde bulundurularak agroteknik önlemlerin alınması daha iyidir. Onun yardımıyla, önemli tarım işleri sırasında birçok hatadan kaçınmak mümkün olacaktır. Ayın uygun tarihlerini bilerek, dikim için tercih edilen sayıları doğru bir şekilde hesaplayabilir ve daha sonra mükemmel bir hasat yapabilirsiniz.

Ekim 2020'de ayın evreleri

Dünyevi bir uydu olan ay, bitkilerin içindeki özsuyunun hareketini etkiler. Birçok bahçe ve bahçıvanlık bitkisinin durumu ve gelişimi, Dünya'ya göre konumuna bağlıdır.

Ekim ayının evreleri:

  • Büyüyen (1 ... 13);
  • Dolunay (14);
  • Azalan (15 ... 27);
  • Yeni Ay (28).

Zodyak işaretleri bitkileri nasıl etkiler?

Ekim ayında ay, 12 burç burcunun her birinde durur. Bu uydunun diğer gezegenlere ve Dünya'ya göre konumu bitki örtüsünü etkiler. Bitkilerin durumu ve gelecekteki hasadın göstergeleri ayın konumuna bağlıdır.

Ay bereketli burçlardayken bu tarihlerde ekim yapılması tavsiye edilir. Çeşitli bitkiler üzerinde olumsuz etkileri olan işaretler vardır. Doğurganlar: Yengeç, Balık, Akrep, Boğa, Terazi, Oğlak burcu. Nispeten üretken: Başak, Yay, İkizler. Kısır: Koç, Aslan, Kova.

Ekim ayında hangi tarımsal faaliyetler yapılabilir:

  • meyve toplama: Akrep (1.2), Yay (3.4), Oğlak (5.6), Balık (10.11), Yay (30.31).
  • kök bitkilerin toplanması, ağaç fidelerinin dikilmesi: Boğa (15,16), İkizler (17,18,19), Yengeç (20,21), Başak (24,25), Terazi (26,27).

ekim takvimi

Başarılı ekim için uygun takvim günleri

Ekim için tarımsal çalışma masası:

Ayın numaralarıİş türleri
1…6kışın maydanoz, dereotu, çeşitli salatalar, kuzukulağı, roka ekimi
7…9yaprakları toplamak, alanı temizlemek
10…11yeşilliklerin kış ekimi
Dolunayın 13 ... 15 günüsıhhi temizlik
16…21soğan, sarımsak, havuç, turp, pancarın kış ekimi; fidan dikmek, çalıları yeniden dikmek, soğanlı çiçekler dikmek
22…23gübreleme, nem şarjı
24…26soğanlı çiçeklerin ve kök sebze bahçesi bitkilerinin kış ekimi
27 ... 29 gün Yeni Aysıhhi önlemler, budama
30…31dereotu, maydanoz ve salataların kış ekimi

hayırlı günler

Azalan ay boyunca hangi bitkilerin dikilmesi önerilir?

Soğan, sarımsak, havuç, turp, pancar podzimny ekimi yaparlar. 15'ten 27'ye kadar lale soğanı, ela orman tavuğu, nergis, zambaklar ekilir. Ekim ayının ikinci on yılında ağaçlar ve genç çalılar ekilir.

Büyüyen Ay'da hangi bitkiler dikilecek

1'den 13'e kadar maydanoz, marul, ıspanak tohumları ekerler. Bu mahsuller sadece önümüzdeki sezon ortaya çıkacak. İlk yeşillikler ilkbaharda ortaya çıkacak.

Uçağa binmek için yanlış zaman

Dolunay (13 ... 15) ve Yeni Ay (27 ... 29) günlerinde tarlada hiçbir şey yapmamaya çalışırlar. Kova burcunda (7 ... 9), Koç burcunda (12 ... 14), Aslan (22-23) olduğunda tarım işine girmek istenmez.

yere inmek

Ekim 2020 Bitki Bakım Takvimi

Ekim ayında ayın konumuna bağlı olarak tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Sonbaharda toprağı kazarlar, yabani otları çıkarırlar, gübre uygularlar ve toprağı sterilize ederler. Ekim ayında ağaçlara ve çalılıklara bakılır, kış için yerde kalan çok yıllık çiçekler yalıtılır. Doğru, yer üstü kısmının kesilmesi gerekiyor.

Solmuş yıllık çiçekler en iyi çiçek yatağından çıkarılır.

Olumsuz günler

Yeni Ay'da (27 ... 29) ve Dolunay'da (13 ... 15) çöp toplama, yabani otların yok edilmesi, böcek zararlıları yapmak daha iyidir. Böyle günlerde toprağı kazmanız, düşen yapraklar ve dallar almanız önerilir.

Bahçe ve bahçecilik için uygun günler

Ekim ayının ilk on gününde, podzimny yeşillik ekimi, kompostlama yapıyorlar. 15'inden soğanlar ekilir.

Ekim sonunda nem şarjı, uzun ömürlü besleme, budama dalları yaparlar.

sonbahar inişi

Ekim 2020'de bahçe bitkileri ve ev bitkileri ne zaman ekilir ve yeniden dikilir

1'den 14'e kadar, geç meyveler ve sebzeler hasat edilir ve yer üstü kısımlarında meyve verir. 15'ten 27'ye kadar, topraktaki tüm kökleri kazarlar, yıllık çiçekleri çiçek yataklarından kapalı saksılara naklederler.

Hasadın yanı sıra ekim ayında kışın turp, pancar, soğan, sarımsak ve havuç ekilir. Bu ürünler azalan bir aşamada, yani 15'ten 27'ye ekilir. Toprak sıcaklığı + 2 ... + 5 santigrat derece (daha yüksek değil) olmalıdır.

alınan fidan

Aynı dönemde ılık, uzun bir sonbahar olan bölgelerde (toprak sıcaklığı +10 derece olan) fidan dikilir. Soğuk havanın başlamasından önce genç ağaçların yeni bir yerde kök salması ve yeni koşullara uyum sağlamak için zamanları olması gerekir. 15-27 Ekim tarihleri ​​arasında, bir çalı veya rizomu bölerek çiçek ve çalıları yaymaya başlayabilirsiniz.

Ekim ayının ikinci yarısında toprağa lale soğanı, ela orman tavuğu, sümbül, nergis, zambak ve çiğdemler gömülür. Geç ekim, yalnızca ekim sırasında toprak sıcaklığının 10 santigrat derece olduğu ve don başlamadan en az 20 gün önce yapıldığı bölgelerde yapılır.

bahçe işi

Sonbaharın sonlarında, iç mekan bitki tohumlarını ekmemek daha iyidir. Bu etkinliğin bahara kadar ertelenmesi tavsiye edilir. Ancak 15-27 Ekim arasında iç mekan çiçeklerini nakletmeye başlayabilirsiniz. Bitkiler genellikle büyümüşlerse ve eski bir saksıda çok az yer varsa büyük kaplara veya saksılara nakledilir.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak