Eylül 2020 için bahçıvan ve bahçıvan ekimlerinin ay ekim takvimi

Çoğu kişi için yaz sonu hasatla ilişkilendirilir. Yazlık yazlık mevsiminin sona erdiği ve dinlenme zamanının geldiğine dair bir his var. Eylül, bazı mahsullerin önceden planlanmış ekimlerinin veya kış öncesi ekimlerinin yapıldığı aydır. İş için doğru tarihleri ​​seçmek için bahçıvanlar ve sebze bahçeleri, Eylül 2020 ay takvimini kullanır.

Eylül 2020'de ayın evreleri

Ay gövdesi her ay belirli bir hareket yapar. Bu süre zarfında ayın durumu yavaş yavaş değişiyor. 4 ardışık aşamadan oluşur:

 1. 28 Eylül'de düşecek olan Yeni Ay. Bu, Güneş ile Dünya arasındaki düz bir çizgide bir yıldızın varlığıyla karakterize edilen bir durumdur. Yeni Ay ile birlikte yıldız gökyüzünde görünmez.
 2. 14 Eylül'de gerçekleşen dolunay. Dolunayın başlangıcındaki armatür tamamen aydınlanır.
 3. Yıldızın büyümesi 1 Eylül'den 13 Eylül'e kadar devam ediyor. Bu dönem 2 çeyreğe bölünmüştür. İlk çeyrek, yeni bir yıldızın dar bir şeridinin ortaya çıkmasıyla işaretlenir, ikinci çeyrekte tam şeklini alır.
 4. Yıldızın bozunması 15-27 arasında sürer. Bu süre zarfında disk, dolu halden dar bir şeride dönüşür.

Ay evresinin ekim üzerindeki etkisi

Toplanan araştırma verilerine göre, ayın döngüselliği bitkilerin gelişimi ile yakından ilgilidir. Aşamalar belirli dönemlere karşılık gelir:

 • Büyüyen Ay sırasında yoğun büyüme ve bitkilerin toprak üstü kısımlarının gelişimi gözlenir;
 • artış, yumru köklerin veya kök kısmının daha aktif gelişimi ayın azalmasıyla çakışır;
 • Dolunay veya Yeni Ay olduğunda büyümede yavaşlama görülür.

Planlı çalışma yapılırken döngüsellik dikkate alınır. Yeni veya dolunayın göründüğü günler bitkileri dinlendirmek için kullanılır, bu dönemlere dinlenme süreleri denir.

Eylül ayında burçlar

Eylül ayında, Yeni Ay, Başak burcunun egemenliği dönemine düşer. Dolunay, Balık burcunun önceliği döneminde düşer. Büyüme ve gerileme dönemleri, burçların geri kalanına denk gelir.

bahçıvan takvimi

Eylül 2020 için günlere göre ay ekimi ve iniş takvimi

Bahçıvanlar ve bahçıvanlar, ay ekim ve ekim takvimi tarafından sistematik hale getirilen bilgiler tarafından yönlendirilir. Ondan, ekim için en uygun tarihleri ​​ve yetişkin mahsulleri yeniden dikmenin veya tohum ekmenin önerilmediği günleri belirleyebilirsiniz.

olumlu

Turp tohumları, Çin lahanası, marul ekimi ile seralar ekerken uygun sayılar, çok yıllık çiçekler veya çalılar dikmek için tasarlanan tarihlerden farklıdır.

Kültür türüTarih
Sebze bitkileri3, 4, 11, 13, 23, 22
Çiçekler ve süs bitkileri1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 30
Berry çalılar1, 2, 3, 4, 8, 9, 13, 22, 23, 24, 30

Olumsuz dönemler

Dinlenme veya dinlenme dönemleri, Yeni Ay ve Dolunayın düştüğü sayılardır ve onlardan birkaç gün sonra: 14,27,28,29.

iniş tarihleri

Eylül ayında bitkiler ne zaman yeniden ekilir

Çalıların nakli için, çok yıllık bitkiler, ay gövdesi aktif bir büyüme aşamasına girdiğinde dönemler kullanılır. Bu süre, Eylül ayının ilk yarısına denk geliyor. Don başlangıcından önce toprak sıcak ve ekime duyarlı kalır, bitkilerin tamamen adapte olma ve yeni kökleri alma zamanı vardır.

Bilgi! Eylül ayının ilk haftasında, çok yıllık bitkileri bölmek ve yeni bir yere nakletmek gelenekseldir.

bahçıvan için ipucu

Bu ay yapılacak işler

Eylül, belli bir iş türü için uygundur. Hava sıcak kalır, gün boyunca toprak serbestçe kazılabilir, ancak geceleri küçük bir don oluşmaya başlar ve sabahları çiy düşer.

Kuru ve temiz günler, mahsuller ve sebze müstahzarları için depolama odalarının dezenfeksiyonu için uygundur. Bodrumlar veya mahzenler havalandırılır ve özel yöntemlerle tedavi edilir. Hasat edilen şifalı bitkiler sundurmalar altında kurutulur ve sebzeler daha sonra depolanmak üzere hazırlanır.

Daha fazla olgunlaşma için çukurlarda bırakılan kompostun hazırlanmasına özellikle dikkat edilir. Bunu yapmak için, kesilmiş çim hazırlanan tabakanın üzerine serilir. Don başlangıcında komposto folyo ve levhalarla kaplanır.

damla toprak

Ay başı sonbahar gübrelemesinin ilk aşaması için uygundur. Toprağı doyuracak ve ilkbahar ekimi için daha verimli hale getirecek yüksek fosfor ve potasyum içeriğine sahip mineral bileşimler tanıtıldı.

Bahçede

Bahçelerde hazırlık çalışmaları yapılmakta, ayrıca ekim faaliyetleri yapılmaktadır:

 • nakli için çukurların hazırlanması;
 • kuru dalları budamak;
 • çileklerin veya remontant çileklerin yeniden büyüyen bıyıklarını çıkarın;
 • dut çalılarının dikilmesi;
 • dut çalılarının mineral gübrelerle gübrelenmesi;
 • çalıları zararlılardan veya hastalıklardan tedavi edin.

Bilgi! Çok yıllık kozalaklı ağaçların çoğalmasına eşlik eden nakli ile ilgili bahçecilik çalışmaları Eylül ayının ikinci yarısında yapılır.

çukurlar hazırlamak

Bahçede

Bahçe işi hasadı içerir. Bu, yazın ikinci yarısında ekilen geç mahsul çeşitleri için geçerlidir. Daha fazla hasat için havuç, pancar, soğan, domates toplanır. Eylül ayında, geleneksel olarak ilkbaharda ekim için patates tohumlarını toplamayı ve ayırmayı planlıyorlar. Soğanlar, kuru ve açık havalarda soğanları kurutmak için yağmurlar başlamadan önce kazılır.

Hasattan sonra şantiyede çalışma yapılır:

 • kış öncesi mahsulleri hesaba katarak arazi ekimi;
 • yeşil gübre ekimi;
 • sürme;
 • dünyayı kazmak;
 • arsanın bahar olgunlaşması için kompostla gübrelenmesi;
 • Kışlamak için toprağın derinliklerine inen zararlıları yok etmek için arazi ekimi için faaliyetler yürütmek.

toprağı sürmek

Serada

Sera dikimleri, sonbahar donlarının başlamasından sonra küçük bir ürün toplamanıza izin verecektir. Filmin altına yeşillikler, lahana, bazı sebzeler ekilir.

Sera koşulları kereviz, marul, maydanoz, fesleğen ekimi için uygundur. Ekim ayının ikinci yarısına kadar büyümeyi başaran erken olgunlaşma çeşitlerini seçerler.

Referans! Eylül ayının sonunda, pencere kenarında büyümek için pazı, biber ve çalı maydanozu ekmeyi planlıyorlar.

Mahsullerin toplanmasından sonra, seralar haşerelerin üremesine ve küf oluşumuna karşı korumak için hazırlanmış bileşiklerle muamele edilir.Ayın sonunda seralar ısınır, bulunan çatlaklar kapatılır.

arazi yetiştirmek

Tarımsal işin farklı alanlarda özellikleri

Yapılan iş sadece ay takviminin gösterdiği dönemlere değil, aynı zamanda iklim bölgesinin özelliklerine de bağlıdır:

 1. Kuzey bölgelerde ise Eylül ayının ilk haftasında hasat planlanıyor. Düşük sıcaklıkların mahsuller üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için sahanın hazırlığı ayın ilk yarısında yapılır.
 2. Krasnodar Bölgesi ve bitişik güney bölgeleri, Eylül ayı boyunca devam eden gün boyunca yüksek hava sıcaklıkları ile karakterize edilir, bu nedenle sitenin hasat edilmesi ve hazırlanmasıyla ilgili çalışmalar ayın ikinci yarısına ertelenir.

Sonbaharda, kış öncesi sulama yapmak gelenekseldir. Bu, son toprak ıslatma olayıdır. İçeri giren nem, kış için ekilen mahsullerin tek kaynağı olacak. Bu prosedür bölgenin sıcaklık göstergelerine bağlı olarak planlanmaktadır. Bölge, ayın ikinci yarısında daha düşük sıcaklıklarla karakterize edilirse, kış öncesi sulama daha erken planlanır.

sonbaharda çalışmak

Bilgi! Krasnodar Bölgesi ve bitişik güney bölgeleri için, hava sıcaklığı ayın sonuna kadar yüksek kaldığı için kış öncesi sulama Ekim'e ertelendi.

Bahçıvanlar için ipuçları

Bölgeyi işlemek için nakiller ve önlemler, ayın döngülerinin etkilerine göre gerçekleştirilir. Bu, ekilen bitkilerin yoğun büyümesini destekler ve aynı zamanda ekilen çalılar veya çok yıllık çiçek bitkileri için hızlı bir adaptasyonu garanti eder.

İnceleme yok, ilk bırakan siz olun
Şimdi seyretme


Salatalıklar

Domates

Kabak